Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Стоянов: Медиите ни губят времето с излишни приказки

Христо Стоянов

Христо Стоянов е свободен писател. Той обича да използва словото, като локомотив на мисълта си. Размислите му са като тежка влакова композиция, която пристига точно и навреме, за да ни отвори очите, за още една гледна точка, за света и хората около нас. Събеседването с него върви гладко, защото е от провокативните писатели, които не робуват на вътрешномисловна цензура. Признавам, че повод за този разговор е последната му книга, със заглавие "Записки по българските пандемии". 

"Българинът по принцип се е превърнал в пандемия, за човечеството. Много нихилистично звучи, но за съжаление е така. Българинът никога не е бил отговорен, той няма тежест. Той гледа на света през амбразурата на своя фризер. Има ли нещо във фризера, значи е добре, няма ли нищо, всички са виновни, само не и той, че не е вкарал нищо, и няма пари, да си плати тока, за да поддържа достатъчно изстудена камерата. Ето, това са страшни неща! И това не е високопарен нихилизъм, и не опит да се правя на интересен. Страшното идва от това, че той няма модели за поведение, няма аристокрация, няма интелигенция, като хората. Кого да последва? Актьорите, които искат да играят, а през това време всички останали гилдии са стопирани. Галериите са затворени, книжарниците и библиотеките също, но актьорите биват противопоставяни на цялата останала интелектуална част. Ето, това е страшното. Липсват модели на поведение", категоричен е писателят. 

На въпроса: "Трябва ли медиите да се превръщат, всекидневно, в броячи на спасени и изгубени човешки животи, под маската на прозрачна информираност, защото, ако това е така, трябва да бъдем информирани, за пътнотранспортните злополуки, за останалите без работа, без дом, без препитание, за емигриралите ...Къде е границата на премерената и на манипулативната  информираност?" Стоянов отговори с думите: 

"Медиите ни губят времето с излишни приказки. Има един куп неща, които могат да се кажат. Тук става въпрос за една друга, медийна, пандемия! От една страна КОВИД-19, от друга, засилен страх през медиите, защото те действат като отразител, като лупа, която фокусира всички сили върху това. Ние не можем без медиите, живеем в такова общество, но която и медия да отвориш, първата й страница, независимо дали е онлайн, дали е на хартиен носител, дали е радио, или телевизия, винаги започва с това. Ето, ние в момента говорим за това, а има други неща, за тях може да се говори. Светът не е свършил. Целият свят свършва, когато някой затвори очи, а останалите...Какво става с останалите? Ние сме живи! Нека покажем, че сме живи, не е задължително да излезем навън, за да покажем, че сме живи, да си жив означава, да пазиш околните, да ги щадиш."

За Христо Стоянов мъжката дума има тежестта на закон. Като писател познава стойността на думите, а това допълнително обуславя законността на словата му. Признава, че има много спирки по пътя си, но най-важната от тях се е оказала смъртта на майка му. "Всъщност, ако ме гледа отнякъде, ще разбере как ме е възпитала, защото най-важното нещо в живота ми, не е моето раждане, а смъртта на тази, която ме е родила", болезнено казва писателят, за когото декември е плеада от лични празници, но "Може би, декември е бил най-хубав, когато, като дете, съм чакал подаръците, сега е тъжен месец", категорично заявява Стоянов. 

Цялото интервю с Христо Стоянов чуйте в прикачения звуков файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30