Доклад за създаване на нови икономически дейности и нови работни места във въглищните региони на Югозападна и Югоизточна България изготвят в момента експертите на WWF България. За целта, а и за повишаването на капацитета на местните общини, организацията получава 107 хиляди евро за 2 години и половина от министерството на околната среда и водите на Германия по специална програма за Централна и Източна Европа.
Това е втората фаза на проекта, който започва през 2017 г., с цел да се изготви план за справедлив преход за общините Бобов дол и Перник, разказва Георги Стефанов от WWF България.
Този план беше представен в началото на 2019 г., когато започна и втория етап от проекта за региона на Стара Загора. На практика местните власти са ключовата фигура в процеса на преминаване на регионите към нисковъглеродна икономика – така ще бъдат разпределяни и парите от европейското финансиране.
Надяваме се, както ангажирахме кметовете от Бобов дол и Перник, и местните власти в региона на Стара Загора да се включат в специализиран форум на кметове от въгледобивните региони, в който участват 61 кмета от 10 европейски държави. Четвъртата поредна среща на този форум предстои в региона на Стара Загора през есента на 2021 г., обяснява Георги Стефанов:
В крайна сметка обединението на общите проблеми и намирането на общи решения между съседни държави са изключително важни за местните власти, да знаят, че някъде другаде, друг кмет решава устойчиво идентични проблеми.
От края на декември 2020 г. тече официалното изготвяне на анализа, който да залегне в Териториалният план за справедлив преход – основният финансов механизъм, по който ще се финансират дейностите, с насочените 2,4 милиарда лева за България. Той трябва да е готов в края на третото тримесечие на 2021 г., за да могат парите да започнат да се усвояват още в края на тази година.
За разлика от Югозападна България, където субектите са частни, то в старозагорския регион и Мините и най-големия ТЕЦ са държавни. Когато държавата не е активна има опасност ние да не знаем какво правим с нашите важни хора, мощности, съоръжения и енергийни нужди. Извън рамките на европейското финансиране не виждаме държавата да адресира проблема с други тип финансиране към местните бюджети.
Югоизточна България е две стъпки по-назад като процес на планиране и търсене на решения от Югозападна, но все още има време да се навакса, смята Георги Стефанов.
Много е важно засегнатите страни да бъдат пряко питани. Представете си миньорите и работещите в сектор Енергетика да могат да посочат, ако утре затворим мините, какво искате да работите. Това е успешния модел – хората да изразят тяхната гледна точка и тя да бъде взета предвид. Синдикатите и държавата имат капацитет за такова допитване. Въпросът е да се вземе решение за подобен подход.
Бъдещите икономически дейности в регионите в преход биха могли да бъдат с по-висока добавена стойност и заплащането на хората да бъде още по-добро, отколкото в момента. Ако постигнем това няма да имаме проблем по нито едно от другите направления, смята Георги Стефанов.
Стара Загора (АРИР) е домакин на ключова среща, по проект COALition (Horizon Europe) която събира учени, представители на бизнеса и неправителствени организации от три региона в преход на Балканите. Сред участниците са Българската академия на..
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net