Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Минчо Николов:

Дистанционното обучение е причинило синдром на професионалното прегаряне при някои учители

Изследване на прегарянето на учителите от 1995 г. информира, че силата на този процес е от порядъка на 5% на година, което ни убеждава, че или учителят трябва да работи не повече от 20 години, или към него, като професия трябва да бъдат приложени компенсаторни механизми. По тази причина от МОН, по предложение на КТ „Подкрепа“ възлага в края на миналата година на  Пловдивския университет да направи актуално изследване за диагностика на бърнаут ефекта при учителите в България.  Резултатите, от което могат да бъдат видени на сайта на синдикалната организация, но като краен резултат екипът направил изследването отправя предложение към Министерството на образованието и науката да инициира създаването на експертна група от представители на заинтересованите институции и организации за изработване на Национална политика за диагностика, превенция и справяне с хроничния стрес на работното място при педагогическите специалисти.

Какви са обаче реалните измерения на професионалното прегаряне при учителите в България в настоящата усложнена за тях ситуация. Отговор на този въпрос потърсихме от психолога Минчо Николов, който обясни за Радио Стара Загора, че можем да гадаем и предполагаме, но със сигурност на група учители, дистанционното обучение по един или друг начин не им се е понравило, както е причинило и стрес, синдром на професионалното прегаряне и редица други тревожности.

"Сред основните причини за това са може би респекта, авторитета, контрола, уважението към определения предмет, личност и дисциплина, които са много по-различни в онлайн вариант. Мениджмънтът на класа се случва по съвсем различен начин. Онзи, който смята, че ти трябва да кажем множество неща на българския ученик и той да е в готовност да ги асимилира, е всъщност в центъра на проблема. Това разбира се може да се случи и с добрия учител, който пък понякога бърка перфекционизма с това, което на практика може да даде ". 

Неприятното в ситуацията с прегарянето при учителите обаче е това, че то носи тристранен негатив, обясни още Николов. 

" Освен на самия педагогически специалист, учител, също така на самите ученици, също така и на техните родители. Тази колаборация е неизменна. Ако носи позитиви, те са ясни, ако са негативи - те отново се отразяват и на трите страни". 

Пътят към справянето с прегарянето на учителите според психолога Минчо Николов е първо да се поставят реалистични цели.

"Ако в един клас, ако при 50% + 1 ученици са постигнати образователните цели - нещата се случват. От там нататък вече може да се говори за намеса и индивидуална работа. Изключително сложно е във формата на над 20 ученици в клас, учителят да направи индивидуална форма. Винаги казвам на учителя да прави това, което успява и може. Но ако той е постигнал тези 50% + 1, това означава, че си е свършил работата. Да, децата са различни, с различни потребности, но важното в случая е да видим дали половината ученици успяваме да ги въвлечем в образователния процес. Те да се справят и да постигнат образователните цели. За тази реалистичност говоря. Българският учител не продава захар, за да се чувства удовлетворен от продадените количества. Поради тази причина трябва да намери начин да измерва личната си удовлетвореност. Всяка крачка, всеки един ученик, всяко постижение е важно. И ако се научи да търси своята удовлетвореност, да измерва и да я оценява, със сигурност щетите от професионалното прегаряне ще са по-малки. Ще изпитва и по-голямо задоволство от своя труд".

Цялото интервю на Елена Енчева с Минчо Николов, можете да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Професионалист: Евтините оферти за почистване често завършват със заплахи и измами

80% от работата ни е свързана с подготовка на жилища за продажба – наследствени имоти, апартаменти след наематели, мазета. Това каза за Радио Стара Загора Николай Борисов от фирма за почистване и извозване на отпадъци. По думите му хората търсят..

публикувано на 20.07.25 в 09:50
Диян Паунов

GPS системата в учебните автомобили вече е задължителна

В сила са новите, по-високи изисквания към автошколите у нас. Те трябва задължително да използват GPS приложение, през което да бъде проследен целият процес на обучение и явяване на изпит. Камера ще следи какво става във и извън автомобила...

публикувано на 15.07.25 в 10:14

В "Къщата на добрите думи" лошите са затворени в мазето

Днес православната църква чества Събор на Свети Архангел Гавраил. Това е вторият празник , след 26 март, през годината, в чест на благовестителя на Божиите тайни . Мнозина живеят с усещането, че куриерите на добрите новини са емигрирали, но това не е..

публикувано на 13.07.25 в 15:45
Петър Ганев

Ползата от приемането на еврото е по-голямата стабилност

Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Докладът за присъединяването на страната ни към еврозоната е първа..

публикувано на 08.07.25 в 09:07
Павлина Делчева

Пет частни дома за възрастни хора в община Стара Загора предоставят добри условия

210 души ще могат да се възползват от нова социална услуга, предоставяна от Община Стара Загора за хора, които се нуждаят от личен асистент, но не попадат в целевите групи, обслужвани до момента. Услугите ще  бъдат предоставяни почасово от..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

Зърнопроизводителите работят под голям натиск - от страна на времето и на пазарните условия

Жътвата на зърнените култури вече е в разгара си, след като прибирането на пшеницата започна. Развитието на посевите през пролетта премина през сериозни климатични сътресения, затова очакваните добиви са доста разнородни в зависимост от това..

публикувано на 03.07.25 в 14:49

Симона Петрова - една мис с мисия да спасява животи

Мис България 2024 Симона Петрова даде старт на националната дарителска кампания „Спаси живот“, насочена към осигуряването на автоматични външни дефибрилатори (AED) за всяко училище в страната. Началото бе поставено символично от родния ѝ град..

публикувано на 03.07.25 в 10:03

За Земята: Малки навици срещу огромно замърсяване с пластмаса

Днес отбелязваме Международния ден без найлонови торбички. Елеонора Йосифова от сдружение „За Земята“ подчерта колко е важно да намалим употребата на еднократна пластмаса, която замърсява природата и се разгражда стотици години. За съжаление у..

публикувано на 03.07.25 в 07:40
Петър Ганев

Експерт: Идеята за държавни магазини с надценка под 10 % е по-скоро неустойчива, без решаващо значение за търговията на дребно

Идеята за държавни магазини с надценки под 10 % означава, че държавата се опитва да влезе на пазара на частните играчи за търговия на дребно, но по-важният въпрос след откриването на ново дружество с 10 милиона капитал, е дали няма да се наложи то да..

публикувано на 25.06.25 в 09:59

Демократичната общност цели да спечели президентския вот догодина

Президентските избори ще се проведат през есента на следващата година, но вече стартира дискусия за излъчване на кандидат от коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България". В началото на седмицата се проведе кръгла маса „Президентски избори..

публикувано на 19.06.25 в 13:46