Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

22 февруари е рождената дата на балета в България

Първият самостоятелен балет поставен на сцената на Народния театър е "Копелия". Датата на премиерата 22 февруари 1928  се счита за рождена в летоброенето на българското балетно изкуство. Хореографията на тази първа„ Копелия” е дело на Анастас Петров (1899-1978), той изпълнява и ролята на Франц. Сванилда е пресъздадена от Надя Винарова и Анна Воробьова. Георги Донев е Копелиус, а Георги Попангелов – кметът. Декорите на постановката са дело на Александър Миленков, а костюмите – на Райна Ракарова-Никова. Диригент е Тодор Хаджиев.

Първата публична изява на балета в Стара Загора е с премиерата на операта „Гергана” от Маестро Георги Атанасов през 1925 година, с която се създава оперната трупа в града. За целта учителят в Девическата гимназия Йосиф Стоилов подготвя осем ученички от девическото педагогическо училище. Близо две десетилетия по-късно, през 1943 година, Катя Абаджиева подготвя танците в операта „Биляна” от Йоско Йосифов. Първият хореограф на трупата със специално образование е Анна Воробьова. Под нейно ръководство се поставят танците в „Продадена невеста”, „Риголето”, „Кармен”. Първият самостоятелен балетен спектакъл „Куклената фея” от Байер (1949) е реализиран под нейно ръководство, а също и „Копелия” (1951).

С български балет, на старозагорска сцена, прави своя дебют, след завършването на хореографското училище в София, през 1959 година Снежана Дескова. Ръководството на операта поставя музикалната драма на Иван Димов "Кърджалии". Композиторът по това време е назначен като хормайстор в първата извънстолична опера, разказва Дескова:

След "Кърджалии" на Иван Димов в репертоара на първата примабалерина на старозагорската опера са записани заглавията: "Орфей и Родопа" на Цветан Цветанов и "Нощта срещу Еньовден" на Марин Големинов.

От 2016 година художествен ръководител на балетната трупа е Силвия Томова, възпитаничка на най-елитната руска държавна балетна академия "А.Я Ваганова" в Санкт Петербург. Нейната успешна творческа кариера е свързана с Националната опера и балет. Примабалерината има зад гърба си над 90 главни роли в класически и модерни балетни заглавия. Нейна е заслугата за привличането на балетни артисти от България, Италия, Полша, Албания, Гърция, Португалия, Канада, Испания, Великобритания, Япония, Тайван, Никарагуа и Мексико в старозагорската трупа. Всяка постановка на балета е свидетелство за израстването на артистите и празник, феерия от багри, тържество на красотата, за изпълнители и публика.  

В предаването "60 минути повече" талантливата ученичка на Снежана Дескова, откритието на Силвия Томова, спечелилата сърцата на публика и критика Анелия Димитрова сподели: "Един балетен артист празнува всеки ден от живота си. Нашата професия е едно посвещение. Няма как да си мислим, че танцът е с нас само в празнични дни или когато работим в балетната зала, той е част от нас. Танцът е нашето ежедневие, за всеки от нас е празник, че се занимава с това велико изкуство."

За ролята на Демна, от балета "Нестинарка" на Марин Големинов, Анелия Димитрова смело заявява "Това съм аз!" А какви приликите между нестинарството и балетното изкуство открива примабелерината, която за този своя роля получи "Кристална лира" от Съюза на българските музикални и танцови дейци, наградата за "Млад изпълнител" за 2018 година на Класик FM радио и грамота за творчески постижения от министъра на културата Боил Банов, чуйте в прикачения звуков файл:  

"Нашият театър се развива с невероятна скорост," подчерта Анелия Димитрова. Тя разказа за работата с хореографа Андрей Босов и подготовката за премиерата на "Спящата красавица" през април. Примабалерината, която тихо и на палци превзема своите мечтани върхове в балетното изкуство, призова слушателите да подкрепят, и да се радват на изкуството, защото: "Всичко, което правим е посветено на нашата публика."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20