Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адаптация към детската градина

Техники за справяне с капризите на детето

Безспорно всеки родител е изпадал в ситуации, в които се е чувствал безсилен пред детето си. Това не означава, че сме лоши родители, просто трябва да се успокоим и да назовем с думи емоциите си, каза за Радио Стара Загора Анита Гергова от „Осъзнати родители“ – официални представители за България на световно признатите курсове за подобряване на комуникацията между родител  и дете.

Едно от основните неща, което трябва да направим при общуването с детето е да назоваваме емоциите си, както нашите така и тези на детето. По този начин детето разбира, че го слушаме и разбираме, от друга страна разбира каква е нашата емоция в конкретната ситуация, каза още Анита Гергова. 

Например: детето иска играчка и започва да се „тръшка“ и да плаче за нея. Това, което трябва да направи родителят е да запази спокойствие до колкото това е възможно, но дори и да не успее и да си изпусне нервите, това не е фатално. Няма правилно и грешно, каза още Гергова от „Осъзнати родители“. Важното е родителят да назове с думи как се чувства „Това, което се случва ме кара да се чувствам ядосана“ след, което да добави „Разбирам, че искаш тази играчка, толкова много искаш да я имаш (така показваме, че разбираме как се чувства детето в този момент), но сега не мога да ти я взема“. Когато обясним на детето как се чувстваме и покажем, че разбираме неговите чувства, то разбира, че ние го слушаме и неговото поведение ни се отразява.

Периодът с тръгването на детска градина е период на сериозна адаптация както за децата, така и за родителите. Това, което съветва Анита Гергова е да направим снимки на всеки един момент от събуждането до отиването в детската градина. Снимка на това как се събуждаме, на обличането, по пътя (нещата, които виждаме, пейка, дърво, сграда), след което снимка пред вратата на детската градина с детето и снимка как чакате детето пред вратата на детската градина. Важно е снимките да бъдат на хартиен носител и преди тръгването на детска градина да разглеждате с детето снимките, за да може и визуално детето да си представи процесът. Анита Гергова съветва още поне в първата седмица детето да е до обяд и ако се разстрои да го вземем, по този начин детето изгражда доверие със своите учители, защото ще разбере, че когато нещо не е наред тя ще се обади и ще повика мама, а от друга страна ще разбере, че мама ще си го вземе както е обещала. Повече подробности, чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30