Зелената сделка е предизвикателство, но и възможност. Тя представлява тотална трансформация, не само на енергийния сектор, но и на икономиките на страните членки на ЕС. Трябва обаче да се подходи индивидуално към всяка държава. Това смята Иван Цанков, изпълнителен директор на ЕЙ И ЕС България.
В комплекса „Марица изток“ се произвеждат 40% от общия микс електроенергия на България от въглища, припомни той. Това осигурява сигурността на електроснабдяването, освен това мощностите предоставят много важни системни услуги на Електроенергийния системен оператор, от които зависи сигурността на електроенергийната мрежа:
Затова всички трябва да се фокусираме върху решение, което от една страна да допринесе за осъществяването на целите на Зелената сделка, но и да съхрани този важен стратегически ресурс.
Такова потенциално технологично решение има и то се нарича система за улавяне на въглерод и за последващото му използване (CCS), но разбира се тук трябва да се обединят усилията на всички в района, но и на всички заинтересовани страни като правителство, индустрия и т.н.
До момента са направени само предварителни проучвания по тази тема. На базата на опита на други страни, които са много по-напред в реализацията на такива проекти като Норвегия, е ясно, че става дума за сериозни инвестиции, които няма как да се осъществят от индивидуалните инвеститори, т.е. съдействието от страна на държавата е ключово.
Теоретично преминаването на въглищните централи на газ е технологично възможно, но ние нямаме газ като местно производство и би трябвало да се прецени много внимателно на каква цена би могло това да се случи, коментира още Иван Цанков. От друга страна газа емитира много по-малко въглероден двуокис, отколкото въглищата и определено би могло да бъде алтернатива за някакъв транзитен период за България.
Но по-детайлното ни проучване е насочено към улавянето на въглерод. След приключване на проучванията и анализите ще се вземе, най-вероятно, едно комплексно решение за бъдещето на Марица изток, което според мен е най-логично да включва внедряването на няколко иновативни или нови технологии, включително улавянето, преминаване на газ и впоследствие на водород, съчетано с евентуални нови проекти за ВЕИ-та, от които може да се добива т.нар. зелен водород. Това може да се съчетае с нови индустрии, защото уловения въглероден двуокис и водорода са добър ресурс за химическо производство. Няма едно решение, което да удовлетвори всички.
Цялото интервю на Анна Турлакова с Иван Цанков можете да чуете в прикачения звуков файл.
"В началото на юли в Козани, Гърция, дадохме старт на проекта Just FEMME , който обединява 8 партньора от цяла Европа – включително и нас, АРИР – Стара Загора. В рамките на двудневната среща обсъдихме как можем да преодолеем институционалните и..
Д-р Румяна Грозева, в качеството си на управляващ партньор на Европейски цифров иновационен хъб Загоре, представи в онлайн среща приоритет „Чисти технологии и водород“ и възможностите по Третата покана за кандидатстване. Фокусът е върху..
Със символична първа копка беше дадено началото на изграждането на Индустриален парк „Еленино“. Това е втори етап от Индустриална зона „Загоре“. Общата стойност на проекта е малко над 17 милиона лева, като 14 милиона ще бъдат финансирани от..
Третият граждански панел по проект за "Обществен капацитет за зелен преход" се проведе в Стара Загора.Той се реализира от екип на Института по философия и социология при БАН. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“. Изследванията на..
За пета поредна година София е организатор и домакин на Green Transition Forum - едно от най-значимите събития за зеления преход и иновациите в Централна и Източна Европа. Форумът започна на 16.06, и ще продължи до петък - 20.06. За пет дни..
В Солун се състоя третата международна среща по проекта GREENSMARTMED . Събитието обедини ключови участници от приоритетните производствени сектора, които проектът адресира – агрохранителен, текстил, мобилност, машиностроене и пластмаси. Основен..
Дигиталните технологии и изкуствения интелект бяха във фокуса на семинар, който се проведе в Стара Загора.Основно той беше насочен към бизнеса и какви са очакванията на предприемачите по отношение на бързо навлизащите иновации. За целта бяха разгледани..
Практически семинар за проекти за преход към чиста енергия на местните власти ще се проведе в Стара Загора. Организатор е Фонд за устойчиви градове. Домакин е Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ във времето от 11,00 до 16,00 часа...
750 домакинства са се възползвали от услугата на работещата Площадка за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник. Близо 40 хиляди килограма е предадената хартия, металът - 472 кг., близо 10 000 килограма е стъклото, а близо 2 хиляди..
АРИР – Стара Загора започва работа по нов проект. Той е насочен към жените предприемачи и то в регионите в преход. Проектът се казва ”Just Femme “ и фокусът му е върху получаване на допълнителна квалификация и обучения за жените от тези..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net