Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво събира Свети Патрик и Св. св. Кирил и Методий на фреска в Мъглижкия манастир

9
Св. Патрик заедно със Св. св. Кирил и Методий в общ стенопис в Мъглижкия манастир.
Снимка: Иван Славов

На 17 март католиците почитат Свети Патрик, покровителят на Ирландия. Малко известен факт е, че в Мъглижкия манастир „Св. Николай“ се намира уникален стенопис на Св. Патрик. Той е изографисан в църквата на видно място вляво от олтара в цял ръст, редом до светите братя Кирил и Методий. Автор на фреската в далечната 1909 г. е небезизвестният Петьо Ганин, казанлъшки зограф и куриер на Левски.

Според отец Йоан от Мъглижкия манастир необичайната иконопис е направена с цел да обедини просветителите на Славянските народи с покръстителя на скандинавските народи и Ирландия.

Защо обаче точно през 1909 г. известният зограф Петьо Ганин е решил да изобрази светецът, покровител на ирландците и покръстител на северните народи редом до Св. св. Кирил и Методий е любопитна историясвързана с ирландския благородник филантроп и българофил Пиърс О' Махони.

Предполага се, че той е сред благодетелите отделили средства за възстановяването на църквата и изографисването й. Именно неговата фамилия стои в десния долен ъгъл на фреската.

През 1903 г. той създава сиропиталище в София, в което се грижи за деца бежанци от Македония и Беломорска Тракия, жертва на турските изстъпления през Илинденско-Преображенското въстание.

Смята се, че той е дарил средства за изографисването на манастира през 1909 г. с условието Свети Патрик да присъства редом със светите братя Кирил и Методий. Знае се, че Махони дори приема православната вяра, но не спира да е член на Ирландската църква, което може да обясни желанието му да види светците закрилници на двата народа един до друг.

Според кметът на Мъглиж Душо Гавазов преди години ирландското посолство е имало интерес да дари пари за възстановяване на част от манастира, но не се е стигнало до финансиране.

Отец Йоан припомня, че в Манастира многократно се е укривал Васил Левски, а преди време е възстановена килията на Апостола, както и някогашното килийно училище.

А Мъглижкият манастир е известен и с други необичайни стенописи. На фреските там някои от българските светци са изографисани в народни носии. Необичайно за канона е изографисването в обща иконопис и на Св. Николай със Св. Георги.

За съжаление времето не е пожалило сградата на основния храм и той се нуждае от ремонтни дейности, за да спре проникването на унищожителната за стенописите влага.Мъглижки манастир



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Снимка: РБ

76-годишна жена е „Читател на годината“ в Регионалната Библиотека „Сава Доброплодни“ в град Сливен

Престижното звание Читател на годината получи Стоянка Денкова Иванова, магистър по социални науки. Тя е редовен читател от повече от 40 години, разказа директорът на библиотеката Росица Петрова. „Тя се чувства вече като част и от нашия екип,..

публикувано на 08.01.25 в 15:21

На ексклузивна прожекция на филма „Сватба“ канят старозагорци на 13 януари в Операта

На 13 януари, понеделник, в изискания салон на Държавна опера Стара Загора ще се проведе прожекция на новия български игрален филм „Сватба“. Това съобщават от пресцентъра на общината. Лентата, вдъхновена от неповторимия и магичен свят на Николай..

публикувано на 08.01.25 в 14:35

Старозагорският драматичен театър започна годината с репетиция на "Швейк през Третата световна война“

Новата година за трупата на Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора започна с репетиция на един от знаковите спектакли, които ще бъдат представени през 2025 г. Това е “ШВЕЙК ПРЕЗ ТРЕТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА” по Ярослав Хашек.  С този проект слагаме..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Старозагорският куклен театър поставя представления за бебета

За първи път в историята си Старозагорският куклен театър ще продуцира спектакли за деца до 2 години. Постановъчният екип ще въздейства върху съзнанието на най-малките чрез звук и светлина. Режисьор е Галина Савова, сценографът е  Виктория..

публикувано на 07.01.25 в 15:33

Бог обича пътуващия човек

В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..

публикувано на 05.01.25 в 16:20

"Старчевата" прогони злото в първия ден на новата година

В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..

публикувано на 02.01.25 в 10:00

Мария Мутафчиева от Мери Бойс Бенд: Изпращам красива и пъстра година

За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..

публикувано на 31.12.24 в 11:19

Фотообектив в годишния календар

Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..

публикувано на 30.12.24 в 13:37

Паметникът на Стоян Омарчевски ще е от бронз

През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на  Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..

публикувано на 29.12.24 в 09:00

Живот сред болни и изкуство за лек

Далеч от дома и близките си, за поредна година, ще посреща светлите Рождественски празници Галина Христова. Дипломираният електроинженер от години разделя живота си между България и Австрия, между родната Стара Загора, Варна, където е омъжена, и Виена,..

публикувано на 24.12.24 в 16:20