Славчо Нейков е председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт, има повече от 25 години непрекъснат стаж в енергийния сектор. Интервюто е на Живко Иванов.
Дали улавянето на въглеродния диоксид може да се разглежда като възможност за удължаване на живота на въглищните централи по принцип и може ли това да стане в рамките на европейската Зелена сделка?
Икономическите измерения са, че сигурно е възможно да се търси един такъв подход, но трябва да сме наясно колко струва това. Искам да припомня принципния факт, че обективно въглищата и тяхното използване като източник на енергия, стават все по-малко конкурентноспособни, а темата, която е свързана с измененията на климата и опазването на околната среда, става все по-чувствителна и има своите икономически измерения.
Трябва да сме напълно наясно, че ЕС няма да финансира подобен тип дейности и това е и казано, и разписано. Тази финансова поддръжка се отказва и на ядрената енергетика. Има много ясна позиция на европейско ниво, че въглищата не могат да разчитат на финансова подкрепа.
В този смисъл улавянето на въглеродния диоксид е транзитна възможност към нещо по-дългосрочно и безспорно може да бъде само временна мярка, смята Славчо Нейков.
Природният газ е една много съществена алтернатива и конкретна възможност. България изгради национална и регионална инфраструктура, така че газът има по-дългосрочно бъдеще, но погледът е обърнат най-вече към новите източници на енергия – ВЕИ, водород и ние трябва и в средносрочен и в дългосрочен план да мислим в тази посока, защото не става дума само за трансформация на енергийния сектор, а за трансформация на икономиката като цяло.
Средствата, предвидени за този преход са огромни, въпросът е в тяхното ефективно усвояване. Така че трябва да гледаме към новите технологии и производства.
Икономиката трябва да се развива на ново ниво, а то предполага нов тип мислене, категоричен е Славчо Нейков.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..
Владимир Митев, репортер в Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..
2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..
Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net