Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На празника на здравния работник ви срещаме с д-р Теодора Райкова

Кранио-сакрална терапия – холистичен подход при зъболечението

Кранио-сакралната терапия (КСТ) е неинвазивна, но  същевременно мощна форма на лечение, която подобрява функцията на  централната нервна система и поддържа естествения капацитет на  организма за самовъзстановяване, регулация и самолечение, сподели за Радио Стара Загора д-р Теодора Райкова - стоматолог. Все повече специалисти в различни области на медицината подхождат холистично при лечението на пациентите, разглеждайки всеки пациент като единно цяло – съвкупност от тъкани, органи и системи. Този подход все повече се застъпва и в денталната медицина, като зъболечението не е самоцел. 

При кранио-сакралната терапия много леко се докосват черепните  кости, гръбначния стълб и опашната кост, при което всяка част се намества и  отива в правилната позиция, допълни д-р Райкова.

По време на нашия живот, тялото ни е подложено на различни видове стрес  и травми, които ако са прекалено силни, дават отражение върху тялото ни и  създават т.нар. блокажи, които пречат на свободното движение на тъканните течности. 

Според философията на кранио-сакралната терапия всяко част в нашето тяло трябва да се движи и  само тогава организма се намира в състояние на здраве. Движението на  тъканните течности и по конкретно на церебро-спиналната течност, се  нарича кранио-сакрално дишане. Именно долавянето и въздействието върху  движението на тези течности стои в основата на терапията, каза още д-р Райкова.

Всяка намеса в човешкото тяло дава отражение върху целия организъм, в  това число влизат и стоматологичните манипулации. „В практиката си  наблюдавам много често липса на добре адаптирани възстановявания - като  пломби, коронки и мостови конструкции. Това дава отражение върху състоянието на темпоро-мандибуларната става, което от своя страна  въздейства върху целия организъм - центъра на слуха и равновесието,  позицията на гръбначния стълб, дори има връзка с появата на главоболие и още  много други симптоми. Разбирайки тежестта на всяка една, дори и най-малка, намеса в човешката уста, като например, една обикновена пломба,  аз се стремя да извърша възстановяването такова, че то да отговаря  анатомично и функционално на естествения зъб. Когато става въпрос за по-големи естетични възстановявания, включващи горна и долна челюст,  намесата на КСТ е абсолютно задължително. С тази терапия може условно да си представим как човешкото тяло го превръщаме в чисто, бяло платно,  върху което вече спокойно можем да рисуваме красоти. И така постигаме  красота и здраве, преплетени в абсолютен синхрон," сподели  д-р Теодора Райкова.

Цялото интервю с нея чуйте в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Европейска седмица на фертилността акцентира върху донорството на гамети

Всяка шеста двойка в света има репродуктивни проблеми и България не е изключение. У нас обаче темата все още се смята за табу, а пътят към родителството е нелек. В 99% от случаите стерилитетът е здравословен проблем, равностойно разпределен дали..

публикувано на 05.11.24 в 16:09
Даниел

Пътят към мечтаното дете: Историята на Мария и Даниел

Историята на Мария и нейният син Даниел, заченат с помощта на инвитро процедура е пример за силата на вярата и новите възможности на медицината. В първото издание на „60 минути повече – Здраве“ по Радио Стара Загора Мария сподели, че причината да се..

публикувано на 05.11.24 в 15:07

5-годишните с най-висок риск от затлъстяване

Децата на 5 и 6-годишна възраст са с най-висок риск от затлъстяване. Това сочат последните проучвания на детския ендокринолог д-р Рени Колева. В здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ тя припомни, че през 2018 година беше..

публикувано на 02.11.24 в 12:47
 Националната здравна кампания „Измерване, което спасява живот. Твоя. на ВМА

Безплатни профилактични прегледи на различни заболявания ще се извършват в Стара Загора през месец ноември

В  Медицински център за доболнична медицинска помощ „Проф. д-р Стоян Киркович“  ЕООД – Стара Загора извършват прегледи за белодробни, сърдечно-съдови заболявания, както и за злокачествени заболявания на дебелото черво с тест за окултни кръвоизливи...

публикувано на 01.11.24 в 15:41

Лекарите в Стара Загора с модерен сайт

Районната колегия на Българския лекарски съюз има изцяло обновен сайт. Той разполага с много и лесно достъпна информация както за работата на лекарите на местно ниво, така и на национално. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 26.10.24 в 12:48
доц. д-р Георги Арабаджиев

Надежда за живот: Донорска ситуация в Стара Загора спаси трима

Успешна донорска ситуация реализира Университетската болница "Проф.Стоян Киркович" в Стара Загора преди ден. Шанс за живот на трима даде 43-годишен мъж в мозъчна смърт от града. Сложната интервенция по експлантация на бъбреци и черен дроб беше извършена в..

публикувано на 25.10.24 в 10:53
УМБАЛ

Окончателно: Стара Загора остава без високотехнологичен център за лечение на инсулт

Стара Загора не е включена в проекта за изграждане на т.нар. "строук центрове" за лечение на инсулт по Плана за възстановяване и устойчивост заради близостта си до Пловдив, където вече е планиран такъв център. Това посочват от Министерството на..

обновено на 23.10.24 в 15:04
доц. д-р Стефан Вълканов, началник на Клиниката по неврохирургия в Университетската болница в Стара Загора

Критичен поглед към здравето: Защо Стара Загора се нуждае от stroke център

Има смисъл от създаването на "stroke център" за лечението на мозъчен инсулт в Стара Загора . Заболяването е социалнозначимо и покосява 50 000 българи годишно. Около 10% от тях губят живота си, а голяма част от преживелите развиват различна степен на..

обновено на 22.10.24 в 16:34

Недко Кузманов: В Стара Загора трябва да има център за лечение на инсулт

От Асоциацията на помощник-фармацевтите обявиха протестна готовност. Те се обучават в медицинските колежи в 3-годишен курс и завършват със степен "професионален бакалавър". От гилдията смятат, че у нас липсва регулация, съответстваща на възприетите и..

обновено на 21.10.24 в 14:07

Ръст на ваксинираните в Стара Загора

От Регионалната здравна инспекция отчитат сериозен ръст на имунизираните. През 2022 година в област Стара Загора срещу грип са се ваксинирали почти 10 хиляди души, а през 2023-та те вече са 13 хиляди, които съставляват около 4 % от..

публикувано на 19.10.24 в 12:05