В Минутите на Зелената сделка с Европа директно разговаряме с Румяна Грозева, изпълнителен директор на АРИР Стара Загора, партньор на рубриката и част от мениджмънта на индустриална зона Загоре.
В момента се изготвя Регионалният план за справедлив преход на община Стара Загора, един от основните документи, по които ще се усвояват европейските средства по т.нар. Зелена сделка.
Избраният от ЕК консултант работи по анализите на икономическите данни, на статистиката и на събраната информация от заинтересованите страни - местните власти, бизнеса, социалните партньори, научните и образователни организации. Всички те ще бъдат в една или друга степен сериозно засегнати от прехода, за който никой не иска да говори, но който реално трябваше да бъде започнат преди доста време, за да може нещата да не бъдат решавани в последния момент и въздействието да бъде възможно най-смекчено, уточни Румяна Грозева.
Анализът е представен в междинна фаза, заинтересованите страни са изказали становища и предстои поне още един кръг от срещи, преди той да бъде представен пред ЕК, която е възложител на аналитичната част:
Страните работим в партньорство на местно и регионално ниво, за да идентифицираме важните за региона проекти, които да бъдат разгледани за финансиране и включени в регионалните планове по начин, допълващ останалите планови процеси на ниво регион, държава и ЕС. Работи се доста упорито.
По думите на Румяна Грозева, за да привлече инвеститори, регионът на Стара Загора трябва да се позиционира като въглеродно неутрален. Регионът включва административна област Стара Загора и перифериите на областите Ямбол, Сливен и Хасково, а не целия югоизточен район, уточни тя:
Стара Загора има потенциал в сферата на мехатрониката, но ние имаме възможност да градим въглеродна неутралност от нула, а не да преправяме. Технологиите позволяват област Стара Загора да бъде въглеродно неутрална, въпреки наличието на комплекс Марица изток. Никой не иска това да се случи за кратко време. Тук не говорим за улавянето на въглеродния диоксид, защото това е пазарно неприложима технология, повече, отколкото улавянето на вятъра, например. Припомням, че Европа няма да подкрепи финансово тази технология, която ЕС проучи и се отказа да влага в нея публичните средства на данъкоплатците. Това означава, че тя няма да може да влезе в регионалния план на Стара Загора. Ако България продължи да настоява, че това е бъдещето на комплекс Марица изток, то това може да мине през заем, който после трябва да връщаме.
Концепцията на Европа е през регионалните планове всяко едно публично евро обществени средства да привлече минимум 3,5 евро частни инвестиции.
Решението е да инвестираме в публична инфраструктура, която позволява въглеродна неутралност на производството бъдещите инвеститори, да сме готови да партнираме в административните процедури и да ползваме земя, която не може да бъде използвана за пасища или производство на храна. Водещи инвеститори търсят тези условия. Така ще осигурим новите работни места.
Цялото интервю с Румяна Грозева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..
През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..
Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..
Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът стартира в сътрудничество между Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..
Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..
На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..
Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net