Днешният 8 април е празник за ромската общност по цял свят. Изборът на датата не е случаен. На тази дата се чества освобождаването на ромите от концентрационния лагер Аушвиц в края на Втората световна война. На 8 април 1971 година в Лондон се провежда и Първият ромски конгрес.
Денят предразполага много и различни ракурси към ромската тема в живота, изкуството и литературата. В предаването "60 минути повече" доц.д-р Евгения Иванова и д-р Велчо Кръстев разказаха за работата си върху книгата "Правоохранителната система и циганите/ромите в България. Научният труд обхваща историческото развитие на страната ни от 1878 до второто десетилетие на XXI век. "Трите основни периода включени в книгата са съобразени с обществено-политическото развитие на страната. "В книгата не говорим само за негативните страни на този етнос, а и за това, че те участват в работата на системата. Те са полицаи, милиционери, служители в структурите на Държавна сигурност, хора с принос в развитието на България", разказа доц.д-р Евгения Иванова. "Много интересни неща открихме във фондовете на МВР и в разсекретените архиви на Държавна сигурност. "Специално благодарим на д-р Георги Кръстев за оказаното съдействие", подчерта Иванова.
Издадената в София през 2020 година книга "Правоохранителната система и циганите/ромите в България е деветото съвместно изследване на доц. д-р Евгения Иванова и д-р Велчо Кръстев. Тя е своеобразно продължение на книгата им "Циганите по пътищата на войната". Преди години тази книга беше първото по своя характер и мащабност изследване за ролята на ромските общности в живота на различни по своя характер, господстваща религия и преобладаващ етнос държави. Документалистите я определиха като първо по рода си не само в България, но и в Европа цялостно, систематично, всеобхватно и детайлно изследване на участието на ромите/ циганите във военното дело.
Най-голям интерес към ромската тема и задълбочените изследвания на доц. д-р Евгения Иванова и на д-р Велчо Кръстев след "По дългия път... Живот с другите" /2006/ има към "Видрица или 77 рецепти от циганската кухня", издадена през 2007 година, както и към "Циганите/ромите в България - джендър отношения" /2013/, сподели в предаването "60 минути повече" д-р Кръстев.
В хасковското село Конуш оградата на църквата "Св.Иван Рилски" е уникална с това, че част от нея е направена от щикове, участвали в сраженията през Балканската война. Тя е изградена през 1941 година от Йордан Цонев. През същата 1941 е направено и първото водоснабдяване на селото от чешмата, която се намира в черковния двор. На чешмата е поставена плоча с имената на 54 войници, загинали в Първата световна война. За да огради паметника кметът на селото Йордан Цонев решава да поиска щикове от музея в София. От там му предоставят 108 щика на участници в бойните сражения през Балканската война. С тях е направена уникалната ограда, която може да се види и днес. Конуш е едно от селата с най-много паметници на глава от населението, свързани с различни периоди от българската история. В селото паметен знак напомня и за трима роми загинали по фронтовете на Първата световна война. Сътрудникът ни Златка Михайлова допълва:
На 1 юни от 17.00 часа в Художествена галерия Стара Загора гостува американският госпъл хор „Voices in Harmony” от щата Мейн. В концерта ще се включи и акапелна група Harmonix от града на липите. Организатор на събитието на местно ниво е НЧ..
От днес до 9 юни в Младежки център Хасково е експонирана изложбата „Дворжак- неговата музика и живот в картини“ . Експозицията се осъществява от Чешкия център в София, с подкрепата на Община Хасково и Музея на Антонин Дворжак във Висока у Пршибраме...
Актрисата от Драматичен театър „Гео Милев“ Елена Азалова е тазгодишния носител на индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Култура и изкуство“. Отличието беше връчено на церемония в навечерието на 24 май от зам.-кмета Милена Желева за..
Роден на 26 май през 1885 година в Стара Загора под името Николай Михайлов Поп Иванов, той ще остане в историята като Николай Лилиев – една от най-фините и въздействащи фигури в българската литература. Поет, драматург, естет и визионер,..
В навечерието на 24 май – деня на светите братя Кирил и Методий, Стара Загора отново отдаде заслужено признание на младите си дарования. Сред отличените в направление „Култура и изкуство“ на ежегодните награди Млада Загора тази година блесна името..
На 5 юни, четвъртък, от 21.00 часа, виртуозният саксофонист и флейтист Милен Стойков (Mike Sax) заедно с Формацията X-KEY ще бъдат третата група, която ще излезе в първата фестивална вечер на „Цветовете на джаза“ 2025. На Античен форум „Августа Траяна“..
Днес, всички българи в страната и навсякъде по света, по традиция отбелязваме най-светлия български празник - 24-и май! Денят, посветен на делото на славянските просветители Кирил и Методий, на създаването на българската писменост и на българската..
Литературна среща с поетесата от Стара Загора Мария Донева ще се състои в Брюксел днес, от 19:00 ч. местно време в Посолство на България в Белгия. Събитието е посветено на 24 май – Деня на българската просвета и култура. Тази вечер срещата е с..
Днес, от 17.00 часа, във фоайето на Регионална библиотека “Захарий Княжески“ е откриването на изложбата „Стара волнодумница“ . Експозицията представя книжовно-документалното наследство съхранявано във фондовете на Културните институти. Заглавието..
Книжката приказка "Крилете на патето Лебед" ще бъде представена тази вечер от 18 часа в залата на Художествената галерия "Лубор Байер" в Стара Загора. Това е първата книжка на Невена Божкилова, ръководител на литературния клуб към Центъра за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net