Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България в обединението на европейските енергийни пазари

Снимка: БГНЕС

Обединението на енергийните пазарите между България и Гърция на 11 май е поредна стъпка в създаването на конкурентен пазар на електроенергия в мащаб ЕС. За България този процес започна доста отдавна още в началото на първото десетилетие на 21 век с реформите в националната енергетика, отделянето на държавните компании и старта на либерализацията с първата сделка на свободен пазар през 2004 г. Това обясни доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на Софийския университет, директор на магистърската програма „Енергийни пазари и услуги“, член на Консултативния съвет във връзка с европейската Зелена сделка към Министерския съвет:

На 11 май се обединяват т. нар. сегменти „Ден напред“ – това е един от пазарите на едро на електроенергия, който е най-използван и служи за референтна стойност на почти всички сделки в момента на свободния пазар в България. При него всеки ден, до средата на деня, се предлагат или търсят количества за часовете на следващия ден. Той беше създаден в началото на 2016 г. и  също премина през трудни на моменти стъпки.

През гръцкия пазар се осигурява връзката и едновременното ценообразуване на пазарен сегмент „Ден напред“ за всички страни, които участват в пазарното обединение на ЕС. Това са почти всички национални пазари, а към края на годината остава да се обединят и четирите пазара на север от нас – т.е. България и Румъния, да се затвори този кръг, за да може пазарната цена да се определя в рамките на ЕС едновременно за всички пазари и да се изменя единствено според възможностите за пренос между една и друга страна.

Така цената за „Ден напред“ ще е еднаква за ЕС, освен в тези пазарни зони, в които не може да достигне достатъчно електроенергията, заради някакви технически ограничения на трансгранични капацитети, уточни доц. Атанас Георгиев.

България обаче има само две съседни страни, които са в рамките на ЕС, в същото време има обмен и със Сърбия, Македония и Турция, които по отношение на емисиите имат други правила. Тази гранична позиция може да има както предимства – когато съседните пазари предлагат по-изгодни условия, така и да застрашава конкурентноспособността на въглищните централи, когато става въпрос за емисиите.

Във връзка с това, че ние сме съседи на страни, които не са изрично част от тази Зелена сделка трябва да имаме предвид, че ако нейните принципи останат в рамките на ЕС, това би било заплаха не само за българската, а за европейската икономика като цяло. И тук аз виждам основното предизвикателство за ЕС - да успее да убеди по-голяма част от международните си партньори, стартирайки с членовете на енергийната общност за югоизточна Европа от Западните балкани, за предимствата на новите политики за декарбонизация.

Ако има голямо разминаване по пътя, по който е поел ЕС и съседните страни, има риск по отношение на индустриалните компании, тъй като ако те са поставени пред по-тежки условия, може да се стигне до т. нар. „въглеродно изтичане“, което значи преместване на въглеродно интензивни производства в страни с по-малко рестриктивни политики, обясни доц. Атанас Георгиев.

Надявам се, че ще има споразумение между ЕС и страните от Западните балкани, за да не се стига до неравни условия на играта.

Интервюто с доц. Атанас Георгиев можете да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Практически семинар за преход към чиста енергия ще се проведе в Стара Загора

Практически семинар за проекти за преход към чиста енергия на местните власти ще се проведе в Стара Загора. Организатор е Фонд за устойчиви градове. Домакин е Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ във времето от 11,00 до 16,00 часа...

публикувано на 21.05.25 в 06:00

750 домакинства ползват Площадката за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник

750 домакинства са се възползвали от услугата на работещата Площадка за разделно събиране на отпадъци в кв. Железник. Близо 40 хиляди килограма е предадената хартия, металът -  472 кг., близо 10 000 килограма е  стъклото, а  близо 2 хиляди..

публикувано на 14.05.25 в 10:00

АРИР - Стара Загора ще работи по проект за насърчаване на жените предприемачи "Just Femme"

АРИР – Стара Загора започва работа по нов проект. Той е насочен към жените предприемачи и то в регионите в преход. Проектът се казва ”Just Femme “ и  фокусът му е върху получаване на  допълнителна квалификация и обучения за жените от тези..

публикувано на 07.05.25 в 10:00

Зеленият проект на "Зелени Балкани"

На 22 април отбелязваме Денят на Земята. Мотото тази година е "Нашата енергия, нашата планета". Човечеството си поставя за цел до 2030-та година да утрои електрическата енергия, произвеждана от възобновяеми източници. По данни на Световната служба..

публикувано на 23.04.25 в 10:00

Семинар за възможностите за предприемачество се проведе в Стара Загора

„Бранд Медия България“, Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора и център „Европа Директно“ – Стара Загора събраха настоящи и бъдещи  предприемачи, професионалисти на  събитие, посветено на развитието на бизнес средата с..

публикувано на 16.04.25 в 10:00
Снимката е илюстративна

Зелено земеделие или ще спечелят ли фермерите от агрофотоволтаиците

Агрофотоволтаиците могат да бъдат много полезни за земеделските стопани и за околната среда, като едновременно увеличават производителността на земята и генерират евтина енергия от възобновяеми източници. С вече реализирани успешни проекти в Европа и..

публикувано на 09.04.25 в 10:00

Проектите за чиста водородна енергия продължават своето развитие и то в Стара Загора

През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..

публикувано на 02.04.25 в 13:26
Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10