Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анализатор: Вотът беше емоционален и патриотичен, но доста инфантилен

Снимка: БНР

Картината, която се оформи от парламентарните избори миналата неделя е доста емоционална и объркана в социален и личностен характер. Вотът беше изцяло емоционален. И доста инфантилен сам по себе си, за съжаление. Това се доказва от факта, че се гласува за личности или срещу личности (на парламентарни, а не мажоритарни избори), но не и за идеи (което е обяснимо понеже така или иначе партии с ясни идеи няма, освен една, която е замираща). Така коментира за Радио Стара Загора изминалите избори у нас психо-социалният анализатор Яна Николова. Тя допълни, че има по-скоро формации за алтернативно политическо управление, което показва личностни, идейни, социални, обществени, политически дефицити в много области.

По думите на Николова имената на всички формации ясно дават основа на избирателя да се идентифицира емоционално и личностно, но не и идейно. Лошото е, че емоцията е с по-скоро битов характер, казва още Николова и дава пример: “Мутри Вън!‘‘ е с тесен фокус корупцията и емоцията го определи като протестен вот; БСП олицетворява стари емоции за идея (не идея сама по себе си) и напомня на партията-майка и е лесно това да бъде един опозиционен вот, но лоялен; Възраждане оформя вот от нов тип, с носталгичен, но  национален характер и също протестен. Има Такъв Народ оформя патриотичен вот с фокус идеята за спасение. Тази идея е в името, което казва *този народ е жив, той може, той е тук и сега*. Това събужда колективния Ерос-мотивационен инстинкт за живот (термин на Фройд). Затова с това лесно се идентифицираха много българи.

Относно манталитета, българинът има емоционално заложен манталитет и разбиране относно това кой е и какъв е той. Обаче повече живее в геройско минало отколкото в реално настояще, но и е причина за твърде много емоционално стоене във фантазна реалност като „България на три морета“ и прочие. Това създава неспособност да се сформира ясна идея, цел, кауза за бъдещето. Това психо-социално, го прави лесно манипулируем и социално неинформиран вот.

Вотът като цяло е протестен, но разделен по две основни направления: националистически в лицето на Възраждане и патриотичен в лицето на Има Такъв Народ.

Яна Николова изрази разлика между национализъм и патриотизъм. Национализмът е понятие от модерността и се свързва със силата на нацията. Изразява се в гордостта, култа към държавата, нейните успехи. Патриотизмът е традиционен. Той търси авторитет и легитимност. Свързва се с чистотата на нацията, с предците, с религията, с морала и достойнството.

„И двата вота се идентифицират с емоциите на имигранта, който е далече от родината.  Не помня кой беше написал в социалните мрежи , че вотът от чужбина е „хъшовски“. Напълно съм съгласна с това. Мога само да добавя, че патриотичните чувства надделяха над националистичните и затова Има Такъв Народ води пред Възраждане", допълни анализаторът. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковите файлове.



Яна Николова живее от 14 години в столицата на Великобритания. Тя е социолог, дипломиран в Пловдивския университет, а в Лондон завършва психология. Магистър е по психо-социални изследвания, които се превръщат в основната й област на работа и анализи. В момента прави докторантура в тази област. Психо-социален анализатор, лектор по  социология, социална психология, както и теории в психологията и психоаналитичните терапии в университетски колежи в Лондон. Стажът й като преподавател по социология и психология в английската образователна система е десет години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български евродепутати от ЕНП настояват за промяна на „Зелената сделка“

Сигурността да се превърне в основа на всички политики пред ЕС. Зад тази позиция се обединяват шестимата български евродепутати от групата на ЕНП-петима от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ. Те настояват за промяна в „Зелената сделка“ в посока..

публикувано на 24.02.25 в 15:52

Академик Васил Николов: България още няма стратегия за археологическото наследство

Среща разговор на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“ ще се проведе от 18 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. На събитието ще присъства академик Васил Николов, който..

публикувано на 21.02.25 в 15:29

Борислав Григоров: "Резерват „Калиакра“ и най-типичните ни степни тревни съобщества"

"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..

публикувано на 21.02.25 в 09:32
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02