Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анализатор: Вотът беше емоционален и патриотичен, но доста инфантилен

Снимка: БНР

Картината, която се оформи от парламентарните избори миналата неделя е доста емоционална и объркана в социален и личностен характер. Вотът беше изцяло емоционален. И доста инфантилен сам по себе си, за съжаление. Това се доказва от факта, че се гласува за личности или срещу личности (на парламентарни, а не мажоритарни избори), но не и за идеи (което е обяснимо понеже така или иначе партии с ясни идеи няма, освен една, която е замираща). Така коментира за Радио Стара Загора изминалите избори у нас психо-социалният анализатор Яна Николова. Тя допълни, че има по-скоро формации за алтернативно политическо управление, което показва личностни, идейни, социални, обществени, политически дефицити в много области.

По думите на Николова имената на всички формации ясно дават основа на избирателя да се идентифицира емоционално и личностно, но не и идейно. Лошото е, че емоцията е с по-скоро битов характер, казва още Николова и дава пример: “Мутри Вън!‘‘ е с тесен фокус корупцията и емоцията го определи като протестен вот; БСП олицетворява стари емоции за идея (не идея сама по себе си) и напомня на партията-майка и е лесно това да бъде един опозиционен вот, но лоялен; Възраждане оформя вот от нов тип, с носталгичен, но  национален характер и също протестен. Има Такъв Народ оформя патриотичен вот с фокус идеята за спасение. Тази идея е в името, което казва *този народ е жив, той може, той е тук и сега*. Това събужда колективния Ерос-мотивационен инстинкт за живот (термин на Фройд). Затова с това лесно се идентифицираха много българи.

Относно манталитета, българинът има емоционално заложен манталитет и разбиране относно това кой е и какъв е той. Обаче повече живее в геройско минало отколкото в реално настояще, но и е причина за твърде много емоционално стоене във фантазна реалност като „България на три морета“ и прочие. Това създава неспособност да се сформира ясна идея, цел, кауза за бъдещето. Това психо-социално, го прави лесно манипулируем и социално неинформиран вот.

Вотът като цяло е протестен, но разделен по две основни направления: националистически в лицето на Възраждане и патриотичен в лицето на Има Такъв Народ.

Яна Николова изрази разлика между национализъм и патриотизъм. Национализмът е понятие от модерността и се свързва със силата на нацията. Изразява се в гордостта, култа към държавата, нейните успехи. Патриотизмът е традиционен. Той търси авторитет и легитимност. Свързва се с чистотата на нацията, с предците, с религията, с морала и достойнството.

„И двата вота се идентифицират с емоциите на имигранта, който е далече от родината.  Не помня кой беше написал в социалните мрежи , че вотът от чужбина е „хъшовски“. Напълно съм съгласна с това. Мога само да добавя, че патриотичните чувства надделяха над националистичните и затова Има Такъв Народ води пред Възраждане", допълни анализаторът. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковите файлове.



Яна Николова живее от 14 години в столицата на Великобритания. Тя е социолог, дипломиран в Пловдивския университет, а в Лондон завършва психология. Магистър е по психо-социални изследвания, които се превръщат в основната й област на работа и анализи. В момента прави докторантура в тази област. Психо-социален анализатор, лектор по  социология, социална психология, както и теории в психологията и психоаналитичните терапии в университетски колежи в Лондон. Стажът й като преподавател по социология и психология в английската образователна система е десет години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07

Горан Благоев: При нас няма духовни водачи като папа Франциск

"Папа Франциск беше истински духовен водач на Римокатолическата църква и на християните по света. Той живя истински скромно, не беше популист. Надявам се неговото дело да бъде продължено от следващия папа." Това коментира в предаването "60 минути..

публикувано на 24.04.25 в 14:05