Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Киряков, Център за анализи и кризисни комуникации

За духа на българския парламентаризъм

Президентът Румен Радев подписа указ, с който свиква днес новоизбраното 45-о Народно събрание на първо заседание. На тържествена церемония народните представители ще положат клетва. Очаква се държавният глава да присъства и да направи обръщение от парламентарната трибуна. Преди официалния старт на новия Парламент разговаряме с политолога Даниел Киряков от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

 Г-н Киряков, да започнем с думи, изречени от бащата на парламентаризма и един от стожерите на конституционализма у нас Петко Каравелов, който казва: “Преди всичко способните лица са разпръснати. Всяка партия е заставена покрай няколко добри сили да прибере у себе си и негодници, а това пречи да се състави добър хомогенен кабинет”. От дистанцията на времето имат ли морална сила подобни слова в нашето съвремие?

Даниел Киряков: Определено имат. Това, което е казано исторически, знаете че може да се повтори или като фарс, или като трагедия.  Думите на Петко Каравелов са изключително релевантни на епохата, в която живеем. Но когато и да се препрочете Алеко Константинов също няма да сгрешите, защото там има препратки как се правят избори, как се търси народната любов, как се сформира правителство или се търси келепир и гешефт. Това, което тези будни умове преди над 100 години са наблюдавали като тенденции в незрялото тогава българско общество, ние виждаме и днес. Говорим, че прехода е минал, живеем и раборим в демокрация и пазарна икономика. За съжаление, обществото представя и такива личности, които нямат високи морални качества, нямат нужната ерудиция. Достойнство, чест,  компетенции за тях не означават нищо, защото целта им е власт и ползване на облаги от тази власт.

 Ако погледнем на парламента като на една голяма шахматна дъска с 240 фигури, каква игра започва?

 Даниел Киряков: Позиционна. До момента ние виждаме две проявления на повърхността на политическото говорене. От едната страна има словоблудство, има преекспониране на определени сюжети. И същевременно липса на дебат за същността на проблемите, които стоят пред нас – пандемия, социална криза, криза на доверие и не на последно място икономическа. От друга страна има една тишина, която през последните ден-два беше леко нарушена с отделни коментари и реплики. Тези две тенденции не са полезни за обществото. Същевременно към фигурите, които трябва да ги изпълват със смисъл и съдържание има големи очаквания. Ако развием метафората за шахматната дъска, може да се окаже че от 240 народни представители повечето са пешки.

Коя е царицата тогава?

Даниел Киряков: Не знам. Може би е в сянка. Не сме идентифицирали такъв образ. Не говоря за шумен, за креслив, а за ярък образ, който да съчетава в себе си ценности, прагматична политическа програма, но и да има нужните политически качества, да говори разбираемо и да дава перспективата.

Ще има ли живот този парламент?

Даниел Киряков: Най – трудният въпрос, защото ние виждаме каква е конфигурацията, която би могла да се случи. Ако не стане някаква задкулисна договорка или пък се случи пореден исторически компромис между първия и втория. Голяма коалиция е почти невъзможна, да не кажа изключена въз основа на заявките, които до момента формацииите са дали по отношение на идеология и политически платформи. Животът на този парламент може да продължи в рамките на 21-28 дни, следвайки цикъла на възлагане на мандати. Допускайки, че няма да има някаква договорка или т.нар.принципна позиция да се състави правителство. Тук вече говорим за компромиси, защото трябва да се внесе в Брюксел Националния план за възстановяване и устойчивост. Трябва да има работещо правителство, а не служебно, което да изпълнява антиковид мерките. Аргументи, които в удобен момент могат да се наредят красиво в лист хартия и да се представят пред нас като необходимите условия за спасение на България. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13