40 игрални и документални филма от 18 страни влизат в отложеното осмо издание на Международния кинофестивал „Златната липа 2021“. Те ще бъдат прожектирани в продължение на 5 дни от 29 май до 2 юни в залите на Държавна опера Стара Загора и Регионална библиотека „Захарий Княжески“ при спазване на всички мерки срещу пандемията.
Програмата тази година ще включва 40 заглавия. Вероятно този обем от филми ще бъде запазен и занапред по две причини, каза директорът и основател на „Златната липа“, кинорежисьорът Магдалена Ралчева. На първо място, защото при по-голям брой много от филмите остават само с една прожекция и зрителите остават неудовлетворени, че не са успели да ги гледат. „Самият процес по събиране на тези филми е много трудоемък, откупуването на правата за тяхното представяне обичайно е за две прожекции и компромисът да се показват само веднъж не е оправдан“, обясни Ралчева.
Предстоящото издание на „Златната липа“ обещава да бъде не по-малко вълнуващо и предизвикателно от досегашните. „Палитрата от толкова много произведения на филмовото изкуство винаги оставя усещането за някакво послание, върху което кинотворците са поставили акцент“, посочва Ралчева. Така е и тази година, в която акцентът пада върху различността и толерантността – както по отношение на сексуалната ориентация, така и към различния външен вид, към различната етническа или религиозна принадлежност, към различният начин на мислене и на възприемане на заобикалящия ни свят.
Броят на филмите, включени в конкурсната програма на фестивала, остава непроменен - 9. Всички те са нови заглавия, произведени през 2020 година със завладяващи сюжети, които провокират и ни карат да разсъждаваме и дори да спорим. Между тях петчленното международно жури ще има задачата да определи победителите за наградите „Златна липа“ в категориите „Най-добър филм“, „Най-добър режисьор“, „Най-добра мъжка роля“ и „Най-добра женска роля“.
„Златната липа 2021“ ще има и своя осми по ред специален гост, който ще получи наградата за цялостен принос в киното. „За него засега мога да издам, че е обичан български актьор, добре познат на почитателите на българското кино, театър и телевизия“, каза Ралчева.
Българските филми в програмата на осмото издание на „Златната липа“ ще заемат рекордно голям процент – от общо 40 заглавия 14 са на автори от България. 6 от тях ще бъдат пълнометражни игрални филми, които заедно с останалите 8 документални, късометражни и детски филми със сигурност ще предизвикат интереса на зрителите.
В конкурсната програма България ще бъде представена с последната лента на Ивайло Христов „Страх“ (2020), който заедно с оператора Емил Христов и актрисата Светлана Янчева разказва историята на бедна вдовица, която живее в гранично българско селце, където среща чужденец емигрант.
Безспорен интерес ще предизвикат прожекциите на новата родна комедия „Като за последно“ с номинираната за „Оскар“ Мария Бакалова и Васил Банов в главните роли. Партнират им цяло съзвездие любими родни актьори. В извънконкурсната програма ще видим и завладяващата драма на Стефка Цоцоркова „Сестри“ (2019). Това е филмът, който миналата година щеше да представлява страната ни в конкурсната програма на фестивала.
Сред документалните ленти със сигурност ще предизвика любопитство филмът на Валентина Фиданова „Парцалев“, който поглежда в скритата страна от живота на големия актьор и репресиите срещу него заради различната му сексуална ориентация. Различният свят на жените със силно наднормено тегло и техният начин да се харесват каквито са и да преодоляват наложените стандарти в обществото е тема на документалния филм от Дания „Пищна красота“.
Още в първата фестивална вечер, след бляскавото откриване с преминаване на звездните гости по червения килим, на големия екран в операта ще се завърти истински кинохит, спечелил преди броени дни „Оскар“-а за най-добър чуждоезичен филм – датската лента „Още по едно“ на Томас Винтерберг. „Другата перла в програмата на „Златната липа“ за мен е филмът на Ищван Сабо „Окончателен доклад“ от Унгария“, посочи Ралчева.
Във фестивала по традиция е отделено подобаващо място на детското кино, което ще има специален акцент на 1 юни – Международния ден на детето. Тогава зрителите ще имат възможността да гледат три кратки филма, създадени от ученици от ППМГ „Гео Милев“, от Второ основно училище „П. Р. Славейков“ и от кинокръжока на сценариста Николай Колев, написал историята на филма „12-ти А“, режисиран от Магдалена Ралчева.
Петте фестивални дни ще бъдат изпъстрени и с поредица от съпътстващи събития, в които зрителите ще имат възможността да се срещнат с авторите на голяма част от представените в програмата творби.
Фестивалът за поредна година се осъществява с решаващата подкрепа на Община Стара Загора, а входът за прожекциите, както винаги досега, ще бъде безплатен.
Творчески колектив „На улицата“ отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..
В залата за временни експозиции на Х удожествена галерия - Стара Загора се откри изложбата "Невидима нишка" на Таня Шивачева . В експозицията са включени 42 творби - живопис, керамика и текстил, създадени през последните няколко години. Срещаме се..
Седмичен културен афиш в Стара Загора 28.04. - 04.05.2025 г. ПОНЕДЕЛНИК 28.04. Среща с авторката Лариса Джейкман и нейното творчество. 18.30 ч., зала 2, Регионална библиотека „Захарий Княжески“ ОПЕРА ЗА ТРИ ГРОША – по Бертолт Брехт, Гостува:..
Първото очаквано голямо балетно събитие от празничната юбилейна програма, посветена на 100 годишнината на Старозагорската опера, е премиерата „Парижки нощи“. Спектакълът е по музика на Карл Мария фон Вебер, Сергей Рахманинов и Жак Офенбах, а..
Литературният фестивал „Четяща Стара Загора“ празнува 20-ото си издание. Част от Националната програма „Походът на книгите“, организиран ежегодно от Асоциация „Българска книга“, фестивалът отново събира любителите на литературата и изкуството...
На 24 април отбелязваме рождението на Христина Морфова. Родената в Стара Загора оперна прима е една от най-ярките фигури в историята на българското оперно изкуство. Националното училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора, което носи..
Тази година, на днешната дата се навършват 129 години от рождението на Георги Баталов и 59 години от смъртта му. Видният старозагорски музикален деец и общественик е сред най-дейните участници в културния живот на Стара Загора в началото на ХХ..
На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават. В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..
За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така. И все пак -..
От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net