През февруари 2021 г. към Тракийския университет в Стара Загора заработи Институт за устойчив преход и развитие, чиято цел е да подпомогне трансформацията на стопанския модел в районите, засегнати от енергийния преход.
В състава му влизат и представители на софийския Технически университет, на Минно-геоложкия университет, на община Стара Загора, на синдикатите, на Българската стопанска камара, на Асоциацията на индустриалния капитал в България, на министерствата на образованието и енергетиката. Това уточни доц. Добри Ярков, Ректор на Тракийския университет и инициатор за създаването на Института.
Първата официална работна среща направихме още през февруари с представители на регион Хъмбър, Великобритания. Тя беше много полезна среща за обмяна на опит, за това което се е случило преди 25 – 30 години в този регион, където е била най-голямата топлоелектрическа централа на въглища във Великобритания. Сега това е един от най-силно развитите региони.
Срещнахме се и с ръководителите на централите и мините в комплекс "Марица Изток", както и със синдикалните им организации. Управителният съвет се срещна и с екипа на консултанта за изработката на Териториалните планове – "Прайс, Уотърхаус, Купърс". Биоикономиката и въглищните региони коментирахме на среща с немските партньори от Лайпциг – Дрезден, където преди 25 години е имало интензивно производство на енергия от въглища. Териториалните планове коментирахме и с чужди партньори – Словакия, Румъния, Полша, Чехия.
Най-сериозната работа която предстои е научно развойната, казва доц. Добри Ярков. 4 са направленията, по които се работи в Институтът за устойчив преход: икономически анализи и проекти, биотехнологии, минно дело и геоложки проучвания, водородни технологии и енергийни системи.
Направлението за икономически анализи и социални проучвания ще изготвя сценарии за развитие, стратегии, но и съвместни проучвания със социалните партньори по отношение на социалните ефекти. Това е много важно за нас като университет, за да може този преход да стане с минимални социални сътресения.
Няма готови модели, които можем да заимстваме от нашите партньори, но има идеи за нови бизнес модели, обяснява доц. Добри Ярков.
Един от тях е агроенергетика и биоикономика – използването на биогорива и биоотпадъци. Планираме и да започнем производството на храни върху рекултивираните територии на Мини "Марица Изток", първо с научна дейност, с изграждане на модели и пилотни проекти. Това ще са висококачествени храни със собствена марка, които да използват късите вериги за доставка – от фермата до вилицата.
Най-голямата сила и ролята на науката в случая е да съкрати срока за възстановяването на почвата на рекултивираните земи в пъти, така че още през следващите години да излезем с готови продукти, каза още доц. Добри Ярков:
"Вече имаме разработени научни проекти, които стартират още през следващите месеци. Проучванията на почвата и водата сочат, че няма наличие на високи нива на тежки метали или други вредни компоненти".
Работи се и по улавянето и съхранението на въглеродния диоксид съвместно с Техническия университет и Минно-геоложкия университет. Тракийският университет се включва с използването на въглеродния диоксид за храна на специални микроорганизми, които да произвеждат биогорива, както и хранителни добавки за животновъдството и за хората:
"Времето е кратко, но искам пилотните проекти за въглеродния диоксид, за биотехнологиите, икономическите анализи да ги видя осъществени до края на мандата си след две години и половина и да излезем с готов бизнес модел. Но всичко, което предстои да се случи, трябва да бъде много добре обмислено и интегрирано, да се включат всички специалисти, от всички сфери на живота, така че стресът да бъде минимизиран и резултатът да бъде видим не след 10 години, а веднага след като започне този процес на трансформация".
Цялото интервю с доц. Добри Ярков можете да чуете в прикачения звуков файл.
Стара Загора (АРИР) е домакин на ключова среща, по проект COALition (Horizon Europe) която събира учени, представители на бизнеса и неправителствени организации от три региона в преход на Балканите. Сред участниците са Българската академия на..
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net