Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магдалена Малеева: Не искам децата ми да живеят в по-лош свят от моя

Горичка в количка - проект за деца от 1 до 3 клас
Снимка: архив

Магдалена Малеева се ангажира със зелената кауза първо по лична причина. Като професионална тенесистка в средата на кариерата си тя претърпява поредица от контузии и спира състезателна дейност за две години.

Тогава започнах много да чета за въздуха, исках да се храня с незамърсени неща, за да оздравея. И така стигнах до климатичната тема, климатичните промени, климатичната криза. Когато спрях да играя през 2004 г. започнах екологичната инициатива Горичка. Нямах представа какво да направя, за да съм полезна, затова през 2006 г. започнахме да засаждаме дървета. За да съм по-здрава достигнах до много информация, която после ме убеди, че ако говоря за тези проблеми повече хора ще се заинтересуват като мен.

От 2006 г.  до сега много неща, по отношение на климатичната криза, са променени, отчита Магдалена Малеева.

Почти нищо не е същото, освен че човечеството не взима мерки достатъчно бързо. Осъзнахме сложността на темата, колко ще е трудно да вървим към кръгова икономика. Все повече хора разбират колко е голяма климатичната криза. Но за съжаление все още сме в 12 без 3, където знаем, че не можем да спрем климатичните промени. Оттук нататък единствено можем да се надяваме, че ще успеем да ограничим покачването на температурата с градус и половина до 2050 г. и дори и тогава ще има много големи катаклизми и страдание.

Промяната зависи от всички нас – политиците, бизнеса и всеки отделен човек, смята Магдалена Малеева.

Огромна отговорност имат лидерите на мнение. Знаем, че 70% от въглеродните емисии идват от три сектора – транспорт, енергетика и земеделие. В същото време ролята на отделния човек също е много важно, защото ние сме тези, които избираме политиците и си купуваме или не определени неща. Казусът не зависи от определена група хора, а от симбиозата на всички.

Проучванията казват, че повече от 50% от хората смятат, че климатичните промени са много голям проблем.

Въпросът е всеки един от нас доколко е склонен да излезе от зоната си на комфорт и какво е готов да жертва. За тези неща се знае от 30 – 40 години, но истината не се казва. Сега ще е много трудно ние да жертваме един толкова удобен живот.

Едно е обаче да промениш начина си на живот и друго -  да загубиш работата си.

Не неглижирам проблема, той е огромен. Много добре разбирам тази проблематика,  говорила съм с миньори. България знае, че това ще се случи от 20 години, но не е имало адекватно правителство, което да подготви района за това. Ние повече не можем да бягаме - тези централи ще бъдат затворени. За съжаление хората, които бранят статуквото, продължават да ни настройват едни срещу други, а този преход е можел да започне много отдавна. Сега от Европа ще има доста пари и аз наистина вярвам, че едно компетентно управление ще подпомогне и компенсира тези хора, които ще загубят работата си. Но никой не се е погрижил за нещо, което се знае толкова отдавна.

По думите на Магдалена Малеева всички искаме едно и също: да останем да живеем в България, децата ни да са по-добре, да се хранят с чиста храна и да дишат чист въздух.

Всички „зелени“ планове на Европа са направени, за да подпомогнат българската икономика. Съжалявам, че се стига до тук, където така ни противопоставят. Не искам да казвам кой е виновен, но то е очевидно и това е лошото управление. Сега тази бомба със закъснител ще избухне за всяко следващо управление. Правилният път е да си говорим и да се познаваме.

Покачването на температурата ще доведе до милиони климатични бежанци и суши за България, прогнозира Магдалена Малеева.

 Затова искам да участвам в този процес на промяна на икономиката, обществото, начина на мислене. Не искам децата ми да живеят в свят по-лош от моя.

Цялото интервю на Магдалена Малеева можете да чуете в прикачените звукови файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София.  Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..

публикувано на 02.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00

Община Стара Загора е партньор по проект за кръгови решения за текстилни отпадъци

Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..

публикувано на 24.07.24 в 10:00

30% отстъпка за такса смет в Стара Загора срещу 150 кг разделно събран отпадък

Гражданите ще имат възможност да предават разделно събираните отпадъци на площадката за разделно събиране на отпадъци и тези, които са предали 150 кг, в края на годината ще получат 30% отстъпка за такса смет, в частта сметосъбиране и сметоизвозване...

обновено на 03.07.24 в 11:18