Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нели Тончева: Там, където традицията е жива, коренът не съхне

Живеем в разделно време. Разделяме се по какви ли не показатели: пол, възраст, религиозна принадлежност, партийно пристрастие, социален статус, цвят на кожата...Разделението е пропило съзнанието ни, то бележи разделителните линии в общуването ни. Допреди няколко месеца и читалищните дейци в Стралджа бяха разделени. Едните членуваха в НЧ „Просвета-1892“, а другите в НЧ „Стралджа-2016“, но във времето в което голяма част от обществото ни продължава да се дели, самодейците в малкото градче решиха да сплотят усилията си и да заработят отново заедно. За председател избраха Нели Тончева - дъщерята на Тончо Тончев.

В книгата "Традиции, личности, памет" на Мара Загорчева и Надя Жечева намирам думите: "Не е случайно, че Тончо Тончев се ражда в Стралджа. Не е случайно, че израства в едно семейство, в което музиката, танците, песните са част от живота. Индикациите за раждането на таланта са много. Най-близките са тези, които стават свидетели как Тончо неусетно, от само себе си, се научава да свири на различните музикални инструменти, те са тези, които го поощряват да играе ръченица "като дядо Джендо", радват му се когато плете стъпките на сложните "Трите пъти" или "Еленино" пред гостите или на хорището...Годините на младостта дават всичко, от което има нужда една творческа личност. Тончев вече е направил първите срещи с хора, които ще дадат основите за познаване на българското народно творчество в неговото многообразие. По отношение на музика, песни, танци, на носии. Научил е от баба Оча кои са стралджанските хора, колко са, какви са стъпките им. Безброй пъти е участвал и в подготовката на кукерските игри в Стралджа, научил  се е да изработва гуглите, да шие сам на машина. И когато излиза с костюма в групата на кукерите, той е най-личен. Единственият е, който е играл със 120 хлопки. По-късно през годините неговите автентични кукерски костюми влизат в Музея на хумора и сатирата - Габрово, както и в Историческия музей на Стралджа. Иде времето и на активната читалищна дейност на Тончев. Или може би обратното - читалището получава като дар от Всевишния присъствието на Тончо Тончев. За да започне неговия златен период."

Днес 25 юни талантливият хореограф и ръководител на ансамбъл „Въжички", поставял танци в почти всички Държавни ансамбли в България, работил със светила на българската хореография като Филип Кутев, Кирил Дженев, Борис Вълков, Кирил Харалампиев, Иван Тодоров, Методи Кутев, Маргарита Дикова, Петър Григоров, трябваше да отпразнува 80 годишнината си, но преди години Съдбата реши юбилейното тържество да бъде сред звездите, далеч от близките му и родната Стралджа. Неговата дъщеря приема обединението на самодейните състави и читалищни дейци като повеля на баща си. 

Как градът ще отбележи годишнината на Тончо Тончев, чуйте в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кристална лира за директора на Старозагорска опера

Директорът на Държавна опера – Стара Загора Огнян Драганов е носител на наградата „Кристална лира“ в категория „Мениджмънт в музикалното и танцово изкуство". Призът се връчва за неговия изключителен принос за възхода на Старозагорската опера и..

публикувано на 04.11.24 в 10:45

Бурни аплодисменти на предпремиерата на филма „Сватба" на Магдалена Ралчева

Публиката в родния град на кинорежисьора Магдалена Ралчева – Стара Загора, изпрати с бурни аплодисменти и възгласи „Браво!" финалните надписи на новия български игрален филм „Сватба" по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му „Диви..

публикувано на 30.10.24 в 14:50

Отличиха четири творци в традиционния Есенен салон в Казанлък

Над 150 картини от 50 автора украсиха зала “Иван Милев” в Казанлък в рамките на традиционния Есенен салон. Четирима художника са отличени с награди в тазгодишното издание на салона, информират от община Казанлък.  Призът на Общината отиде при..

публикувано на 30.10.24 в 11:51

Мария Панайотова написа роман в стихове

Днес, от 18.00 часа, в Къща-музей "Гео Милев" е представянето на романа в стихове "Острови в душата" на Мария Панайотова. Тя реди рими от дете. Признава, че на една тетрадка, като ученичка, залепила своя снимка и написала с големи букви "ще стана..

публикувано на 29.10.24 в 13:55

Мария Лалева представя "Пътища от огън" тази вечер

"Пътища от огън" е заглавието на третия роман на Мария Лалева. През последните години тя е сред най-четените и най-цитираните български автори. "Няколко съдби се преплитат по интересен начин. Главният герой е чужденец, който бяга от войната, но в тя..

публикувано на 29.10.24 в 08:30

Киномания превзема и Стара Загора

Фестивалът „Киномания“ ще се проведе  за първи път в Стара Загора.  От 14 до 16 ноември ще бъдат показани 5 филма в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“.Откриването е срадващия се на голям интерес италиански филм „Все още има утре“...

публикувано на 25.10.24 в 14:09

Филм „Светлини на будителството 2“ представя екипът на Девето основно училище

По повод 1 ноември – Ден на народните будители, екип от IX-то ОУ „Веселин Ханчев“ в Стара Загора снима втора част на филм за значимите жени будителки. Лентата носи заглавието  „Светлини на будителството 2“. Мястото на снимките е Къщата на..

публикувано на 25.10.24 в 10:48

Кой е 41-ят носител на "Златното яйце" ще научим тази вечер

92 млади поети дръзнаха да представят своите творби в 41-ото издание на Националния младежки конкурс за поезия  "Веселин Ханчев" . Името на победителя, който ще получи голямата награда - "Златното яйце" и правото да издаде първата си стихосбирка, ще стане..

публикувано на 25.10.24 в 08:05

Старозагорски ученици почитат будителите с Ден на светлината

Възпитаниците на Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора, членове на клуб „Горди наследници“ продължават и тази учебна година с интересни и родолюбиви инициативи да включват все повече от  връстниците си в училището и в града и да..

публикувано на 24.10.24 в 16:54
Ваньо Стоилов

"Ноти от мелодията на живота" събира разнолики хора и истории

"В тоновата стълбица нотите са осем. Буквите в българската азбука са 30. Композитори и музиканти, писатели и журналисти, ги използват, всеки по своему, за да пишат своята мелодия на живота. Тя е толкова разнолика, че може да звучи като музика, но може да..

публикувано на 24.10.24 в 16:35