Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нели Тончева: Там, където традицията е жива, коренът не съхне

Живеем в разделно време. Разделяме се по какви ли не показатели: пол, възраст, религиозна принадлежност, партийно пристрастие, социален статус, цвят на кожата...Разделението е пропило съзнанието ни, то бележи разделителните линии в общуването ни. Допреди няколко месеца и читалищните дейци в Стралджа бяха разделени. Едните членуваха в НЧ „Просвета-1892“, а другите в НЧ „Стралджа-2016“, но във времето в което голяма част от обществото ни продължава да се дели, самодейците в малкото градче решиха да сплотят усилията си и да заработят отново заедно. За председател избраха Нели Тончева - дъщерята на Тончо Тончев.

В книгата "Традиции, личности, памет" на Мара Загорчева и Надя Жечева намирам думите: "Не е случайно, че Тончо Тончев се ражда в Стралджа. Не е случайно, че израства в едно семейство, в което музиката, танците, песните са част от живота. Индикациите за раждането на таланта са много. Най-близките са тези, които стават свидетели как Тончо неусетно, от само себе си, се научава да свири на различните музикални инструменти, те са тези, които го поощряват да играе ръченица "като дядо Джендо", радват му се когато плете стъпките на сложните "Трите пъти" или "Еленино" пред гостите или на хорището...Годините на младостта дават всичко, от което има нужда една творческа личност. Тончев вече е направил първите срещи с хора, които ще дадат основите за познаване на българското народно творчество в неговото многообразие. По отношение на музика, песни, танци, на носии. Научил е от баба Оча кои са стралджанските хора, колко са, какви са стъпките им. Безброй пъти е участвал и в подготовката на кукерските игри в Стралджа, научил  се е да изработва гуглите, да шие сам на машина. И когато излиза с костюма в групата на кукерите, той е най-личен. Единственият е, който е играл със 120 хлопки. По-късно през годините неговите автентични кукерски костюми влизат в Музея на хумора и сатирата - Габрово, както и в Историческия музей на Стралджа. Иде времето и на активната читалищна дейност на Тончев. Или може би обратното - читалището получава като дар от Всевишния присъствието на Тончо Тончев. За да започне неговия златен период."

Днес 25 юни талантливият хореограф и ръководител на ансамбъл „Въжички", поставял танци в почти всички Държавни ансамбли в България, работил със светила на българската хореография като Филип Кутев, Кирил Дженев, Борис Вълков, Кирил Харалампиев, Иван Тодоров, Методи Кутев, Маргарита Дикова, Петър Григоров, трябваше да отпразнува 80 годишнината си, но преди години Съдбата реши юбилейното тържество да бъде сред звездите, далеч от близките му и родната Стралджа. Неговата дъщеря приема обединението на самодейните състави и читалищни дейци като повеля на баща си. 

Как градът ще отбележи годишнината на Тончо Тончев, чуйте в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Константин Кацаров ще представи пред старозагорци авторска проза и рок

Литературният фестивал „Четяща Стара Загора“ празнува 20-ото си издание. Част от Националната програма „Походът на книгите“, организиран ежегодно от Асоциация „Българска книга“, фестивалът отново събира любителите на литературата и изкуството...

публикувано на 24.04.25 в 17:36

Музикалното училище в Стара Загора по стъпките на своя патрон в Прага

На 24 април отбелязваме рождението на Христина Морфова. Родената в Стара Загора оперна прима е една от най-ярките фигури в историята на българското оперно изкуство.  Националното училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора, което носи..

публикувано на 24.04.25 в 10:45

Спомен за тенора Георги Баталов

    Тази година, на днешната дата се навършват 129 години от рождението на Георги Баталов и 59  години от смъртта му. Видният старозагорски музикален деец и общественик е сред най-дейните участници в културния живот на Стара Загора в началото на ХХ..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Малки и големи празнуваха книгите с четене в Стара Загора

На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават.  В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..

публикувано на 23.04.25 в 14:21

Днес празнуваме книгите и хората, които ги създават

За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така.  И  все пак -..

публикувано на 23.04.25 в 07:00

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

публикувано на 22.04.25 в 16:32

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25