Преди дни Румяна Грозева, от името на Дигитален иновационен хъб Загоре, представи в рамките на инициативата Три морета възможността комплекс Марица изток да се превърне в европейския хъб за зелен водород.
Три морета е инициатива на 11 страни-членки на ЕС, 90% от тях са представители на Централна и Източна Европа. Все още цялата комуникация и свързаност на държавите от този регион – транспортна, дигитална, енергийна - не е на такова ниво, както в по-развитата част на Европа. Това възпрепятства икономическото и социално развитие. Инициативата Три морета има за цел това свързване да стане по-ефективно и се осъществява с подкрепата на ЕК, ЕС и САЩ.
В панел „Енергетика“, Румяна Грозева говори за Стара Загора и Марица изток в присъствието на представители от високите етажи на държавни институции от България, Полша, Румъния, Германия, САЩ.
Самите те имат своята аудитория по цял свят и тяхното присъствие вече спомогна да се чуе много повече за Стара Загора и за региона ни като цяло. Комплекс Марица изток има задължително своето място в икономиката на региона и на страната ни, но той може да остане там само ако следва световните икономически и социални тенденции.
Площта на Марица изток е огромна – 240 кв. километра или 12 пъти площта на летище JFK, 20 пъти на Хийтроу, 60 пъти на пристанището на Шанхай. Има място и за индустриални симбиози и за зелен водород, което е във фокуса на презентацията.
Комплексът е оценен като потенциален за хъба на Европа за производство на зелен водород, заради географското си положение, слънцестоенето и възможностите за транспортиране. Съвместният научен съвет на ЕС е направил предпроектно проучване, оценки на ползи, разходи и потенциал на инвестицията, допълни Румяна Грозева.
Това е проект, който би могъл да се реализира за 10 – 12 години. Водородния хъб, също както комплексът в този му вид, привлича и много други индустрии. Ние правим енергиен клъстер, базиран на зелена енергия и в същото време индустриална симбиоза. Имаме териториите, финансирането и подготвените хора за това.
Румяна Грозева даде пример с проект, който се реализира в Испания от 2019 година, но с по-малък мащаб. Първоначалната инвестиция е 2 милиарда евро, с потенциала да привлече до 100 милиарда инвестиции в следващите 7 – 8 години. Амбицията на Испания е да пусне първата част на този проект до края на 2021 година.
Цялото интервю с Румяна Грозева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Гражданите ще имат възможност да предават разделно събираните отпадъци на площадката за разделно събиране на отпадъци и тези, които са предали 150 кг, в края на годината ще получат 30% отстъпка за такса смет, в частта сметосъбиране и сметоизвозване...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net