Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Иван Църов: Нашите обекти са от билото на Стара планина до средата на Дунавската равнина

11
Иван Църов
Снимка: Здравка Маслянкова

Близо 370 000 лева отпуска за археологически разкопки, проучвания и реставрация Министерството на културата за Великотърновска област. Финансирането е за общо 11 проекта.

Директорът на РИМ - Велико Търново, д-р Иван Църов, съобщи, че са кандидатствали по шест проекта, но само 4 от тях са получили одобрение. "Кандидатствахме за финансиране от 160 000 лева, но по одобрените проекти получихме около 105 000 лева", уточни археологът. И тази година той продължава проучванията си в югозападния сектор на форума на древноримския град Никополис ад Иструм край великотърновското село Никюп. 

"Всяка година се каня да приключа, но все излизат нови интересни неща. Оказа се, че на това място има един малък площад с една перистилна колонада. Тя е пряко свързана със западната стена на одеона, малкия театър. Този малък театър, който е проучван през 60-те години на XX век може да се окаже, че е изпълнявал функциите на градски съвет. Установих че има една част, която е под открито небе, а друга е като портик с колонади. Твърде е вероятно този малък площад да е използван и за пазар", обяснява Църов. "Съвсем неочаквано, в едни ями, които са били с цел укрепване на колонадата, открих различни фрагменти от мерителна маса. Този род мерителни маси обичайно са били разположени на градския площад. На плота им е имало мензура – отвор с обем, посредством който властите са контролирали и търговците на зърно, а и всички останали търговци." Археологът поясни, че отстрани на мерителната маса, на ръба, има гладиаторска сцена. Тя представлява един ден на гладиаторски игри. И всичко това под звуците на воден орган - хидравлис, продължава разказа си д-р Църов, който повече от четири десетилетия работи на археологически обекти, под парещите лъчи на слънцето. "Ако човек няма откривателски дух той не е в професията. Аз съм щастлив човек. Имал съм възможност, хобито ми да стане професия."

В прикачения звуков файл ще научите за помощта на Николай Шаранков при разчитане на каменните надписи от древноримския град Никополис ад Иструм. Най-добрият български епиграф е верен приятел на археолозите от цяла България.  

По данни от Министерството на културата на крепостта Трапезица този сезон ще работят отново три екипа. В южния сектор  проучва екипът на Деян Рабовянов, който е обезпечен с 34 995 лв. В сектор „Север“ работи проф. Константин Тотев, който получава 32 894 лв. Археологът Мирко Робов ще ръководи разкопките в сектор „Изток“ с финансиране от 32 898 лв.

Във Велико Търново ще продължат археологическите проучвания и на средновековен манастир и ранновизантийска базилика и тракийски некропол в квартал „Френкхисар” на Стария Търновград. Ръководител на изследванията е проф. Хитко Вачев, а финансирането е в размер на 34 150 лв. Проф. Константин Тотев ще работи и по църквата „Свети 40 мъченици” с осигурени 27 998 лв.

Археологически екип под ръководството на Илиян Петракиев от РИМ – Велико Търново, за пореден сезон ще работи на средновековната крепост Ряховец край Горна Оряховица благодарение на държавни средства на стойност 27 945 лв.

Калоян Чакъров ще реализира проект „Геофизика” в римския град с предвидени 17 680 лв.

Александър Чохаджиев продължава проучванията на селищна могила край Петко Каравелово, а работата на изследователя е обезпечена с 27 931 лв. 
Иван Църов поясни, че не е запознат в детайли с финансовата рамка на осигурените средства, но познава в детайли работата на колегите си. Той информира, че от 26-28 юли Велико Търново ще бъде домакин на Национална научна конференция. На нея са поканени над 200 археолози, но заради противоепидемичните мерки събитието ще се проведе онлайн.   
31 са обектите които управлява РИМ - Велико Търново. Кои от тях не бива да пропускате? И защо директорът на музея обича да казва, че обектите за които отговаря са от билото на Стара планина до средата на Дунавската равнина, чуйте в прикачения звуков файл:
Старата столица на България е разположена върху хълмовете Царевец, Трапезица и Света гора. В този магичен град човек лесно разбира думите на летописците и пътешествениците нарекли го Втори Рим и Трети Константинопол.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20

Млади старозагорски фотографи с престижни награди

Изложба на фотографии от националния конкурс „Светът около мен през призмата на Целите за устойчиво развитие“ може да бъде разгледана до 19 юли във фоайе първи етаж на Регионална библиотека „Захарий Княжески” в Стара Загора.  Изложбата се..

публикувано на 10.07.25 в 15:23

Представиха изложба на живописеца Иван Милев в старозагорската художествена галерия

В Художествена галерия – Стара Загора вчера бе официално открита живописна изложба на носителя на Голямата награда на VI Балканско квадринале на живописта „Митовете и легендите на моя народ“ 2024 г., живописецът Иван Милев. Това съобщиха от пресцентъра..

публикувано на 10.07.25 в 11:44

Книгата "Три погледа към Съединението" представят тази вечер в Казанлък

На премиера на книгата "Три погледа към Съединението от 1885 година" канят чрез РР и Радио Стара Загора тази вечер в Казанлък от Националния парк -музей „Шипка –Бузлуджа“ и литературно –художествения музей "Чудомир" в града.   Трите погледа към..

публикувано на 10.07.25 в 10:00
Иван Милев

Живописните поеми на Иван Милев в изложбата "Докосната природа"

Днес, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора е откриването на изложбата "Докосната Природа". Експозицията на Иван Милев, един от най-разпознаваемите съвременни български художници, включва 40 живописни творби от различни творчески периоди...

публикувано на 09.07.25 в 10:05

Изкуството в свободен стил на Цветан Раденков

Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора е откриването на изложбата "Разпадане на Аз-а" на Цветан Раденков. Работейки в изразителна абстракция, авторът показва лица хванати в метаморфоза.  "Изкуството е като филм, в свободен стил. То..

публикувано на 07.07.25 в 13:30

От понеделник библиотека "Родина" Стара Загора ще приема читатели в сградата на НТС

От понеделник, 15- ти юли, се очаква заемната за книги на библиотека „Родина“ Стара Загора да заработи на ново място - в сградата на НТС на Ул. Генерал Столетов 113. Целият фонд на библиотеката от 300 хиляди тома с книги, периодика, графични и..

публикувано на 07.07.25 в 12:06

В главната роля - Симона Бакалова

„Усещането да бъда част от мюзикъл и да съчетая тези две мои страсти – пеенето и актьорството, е голямо удоволствие“, казва в началото на разговора ни 22 –годишната старозагорка Симона Бакалова, която  партнира на Владимир Зомбори в мюзикъла „ЗОРО“ на..

публикувано на 07.07.25 в 12:00

Неродена мома сътворяват в Стара Загора майстори на мозайка

Шестото национално биенале "Мозайката днес" ще бъде открито тази вечер в "Музей на религиите" в Стара Загора.  Тази година в него ще има и международно участие - от Италия и от Германия,  специално за събитието, пристигат общо 7 дами, майстори на..

публикувано на 04.07.25 в 09:45

Започва "Фестивал Камджалов" в Долината на розите

Започва  един необикновен фестивал, който съчетава култура, изкуство и завладяваща атмосфера в сърцето на България - Долината на розите. Това е първото му издание, в което посетителите ще чуят музиканти и певци от няколко генерации. А публиката ще..

публикувано на 03.07.25 в 15:02