Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов: Поуката от Шипка е, че трябва единство

Снимка: Деян Денев

Отбелязваме 144 години от Шипченската епопея. Чествания се провеждат традиционно на връх "Свети Никола". Хиляди се стекоха пред Паметника на свободата, за да почетат героите от Освободителната война.

Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.


Пред Паметника на свободата известният историк професор Пламен Павлов изнесе открит урок по история. За Радио Стара Загора той коментира, че думата епопея и това събитие става особен маркер на българската жажда за свобода, на готовността на българите да положат костите си в името на бъдещето на своите деца и на бъдещето на България.

Шипченската епопея се е превърнала в наш ген, ако мога да се изразя по-фриволно. Тя е част от нашата идентичност – ние не можем да си представим нещо без Шипка и голямата заслуга е на националния ни поет Иван Вазов, който на практика направи това име известно за всички българи и за целия свят. Иначе щяхме да помним, че е имало много важни сражения, но нямаше да я има тази емоция, която съпреживяваме всеки път, когато чуем името Шипка“, разказа проф. Павлов.

Той припомни, че самите боеве са доказателство и за грешките на руското и на турското командване, както и за гениалните решения на руски офицери, за героизма на българските опълченци.

След провала на атаката на предния отряд на ген. Гурко в Южна България, когато знаем какви чудовищни изстъпления правят настъпващите турски сили. Особено Стара Загора е буквално унищожена, както и Любенова махала, Карлово, Калофер, на практика почти цяла Тракия става арена на зверски изстъпления на турския башибозук, пък и на редовната армия, но благодарение на стоическото поведение на българските опълченци и на техния героизъм още при битката при Стара Загора, част от руските сили да се разположат на тази изключителна позиция на Шипка, която е пътя за Северна България. На практика тези около 7 хиляди души, пет български дружини и отначало Орловския пехотен полк, после има подкрепления от Брянския, Волинския, но до края на сраженията- до 26 август по нов стил, за една седмица тук броят на руските сили се увеличава двукратно до 14 хиляди души, но не бива да забравяме, че съотношението на силите е едно към пет, може би и по-голямо. Турските сили разполагат с един корпус от 27 хиляди души редовна армия, отделно има хиляди черкези и башибозуци. Това е кулминацията на войната. Вазов не случайно казва, че спасяват и себе си и България, че и руския цар“, разказа още проф. Павлов.

Той припомни, че опълченците са много силно мотивирани, но не са добре въоръжени.

Те са с пушки „Шаспо“, които дават страшно много засечки, а това с камъните и дърветата започва още в самото начало. Атаките на нож, които ние обичайно свързваме с Балканската война всъщност започват тук. „Тук се налага много често с щикови атаки да се отблъсква противника и те се справят много успешно. Да припомня д-р Везенков, който вдига ранените опълченци и те прогонват с щикова атака настъпващия противник“, разказа проф. Павлов.

На съвременниците той препоръча да вземат за пример именно този образец за национално единство.  

В решаващия момент „Шуми Марица“ спечели боевете за Шипка. В решаващия момент, в късния следобед на 23 август (11 август по стар стил), когато почти е паднал заветния хълм, както казва Вазов, майор Чиляев, грузинец, руски офицер запява „Шуми Марица" и един съвременник казва: Всички запяха и се превърнаха в ураган и обърнаха битката“, разказва още проф. Павлов.

Това, което нашите политици трябва да си вземат като поука от историята, ако изобщо могат да го направят, в което започвам много да се съмнявам, е че трябва дух на единство, на здрав разум. Не може да се играе хазартно. Едно хазартно отношение към войната и политиката води до катастрофа. Надявам се, че няма сами да си докараме катастрофа“, каза проф. Павлов.

В честванията взе участие и президентът Румен Радев. В 12.00 часа той прие почетния строй на Националната гвардейска част на връх Шипка. Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий и духовници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите български опълченци и руски воини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Окръжният съд в Хасково остави под домашен арест кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинския служител Байрям Иляз

Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест. Това определи на свое заседание днес състав на Оръжния съд в Хасково, който трябваше да се произнесе по искането на двамата за изменение на мярката за..

публикувано на 22.11.24 в 18:08
Даниела Костова

Министър Галя Кондева: Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през лятото

Новата сграда на областната болница ще заработи най- рано през следващото лято, уточни служебният здравен министър Галя Кондева. Дотогава трябва да е готов спешният център към лечебното заведение.  Въпреки обещанията, че болницата ще заработи до края на..

обновено на 22.11.24 в 17:06

Посланичката на Мароко гостува в Тракийския университет

Закия Ел Мидауи - извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко гостува на Тракийски университет – Стара Загора, по покана на ректора проф. Добри Ярков. По време на посещението бе организирана работна среща с ректора и членове на ректорското..

публикувано на 22.11.24 в 17:01

Национален медицински форум се провежда в Стара Загора

Пилотното издание на Националния медицински форум „Медика ЗАГОРА“ беше открит днес в Стара Загора. Той се организира от Община Стара Загора и общинския отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ в партньорство с Български лекарски съюз ,..

публикувано на 22.11.24 в 16:34

INSAIT пуска безплатно българския чат с изкуствен интелект BgGPT

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ пуска за безплатно ползване новия чат с изкуствен интелект от последно поколение BgGPT тази неделя. Това съобщи пресцентърът на..

публикувано на 22.11.24 в 16:02

Община Гурково е готова за почистването на пътищата през зимата

Община Гурково е сключила договори за  зимно поддържане и почистване на четвъртокласната общинска мрежа и за доставка на пясък, сол и обезледяване на пътната настилка. Малко над 20 хиляди лева е отделила общината, каза кметът Кънчо Папазов...

публикувано на 22.11.24 в 15:31

Съдът в Стара Загора осъди 26-годишна жена за три престъпления

Едно общо наказание от осем месеца лишаване от свобода, чието изпълнение е отложено за срок от три години, и глоба в размер на 500 лева, са наложени на 26-годишната Д. Х. Пред съда тя признала, че на 05.04.2023 г. в землището на Стара Загора..

публикувано на 22.11.24 в 15:28

Движение за президентска република създава граждански съвети в старозагорско

Създаденото наскоро Гражданско движение за президентска република ще води разяснителна кампания из страната чрез  доброволчески Граждански съвети за свикването на референдум „за“ или „против“ президентска република.  „Ако парламентът не приеме искането..

публикувано на 22.11.24 в 15:08
ГКПП „Капитан Андреево“

Трафикът на камиони към граничния пункт "Капитан Андреево" е нормализиран

Трафикът на камиони по автомагистрала "Марица" към Граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево" вече е нормализиран. Към тази сутрин няма опашки от товарни автомобили, които престояват на пътното платно в очакване да пресекат границата,..

публикувано на 22.11.24 в 13:21

Слаб тренд нагоре бележат на цените на основните храни

Продължава трайно устойчивият тренд към покачване на цените – една тенденция, която продължава от средата на септември.  Това съобщи за Радио Стара Загора председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов...

публикувано на 22.11.24 в 09:14