Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов: Поуката от Шипка е, че трябва единство

Снимка: Деян Денев

Отбелязваме 144 години от Шипченската епопея. Чествания се провеждат традиционно на връх "Свети Никола". Хиляди се стекоха пред Паметника на свободата, за да почетат героите от Освободителната война.

Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход - връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.


Пред Паметника на свободата известният историк професор Пламен Павлов изнесе открит урок по история. За Радио Стара Загора той коментира, че думата епопея и това събитие става особен маркер на българската жажда за свобода, на готовността на българите да положат костите си в името на бъдещето на своите деца и на бъдещето на България.

Шипченската епопея се е превърнала в наш ген, ако мога да се изразя по-фриволно. Тя е част от нашата идентичност – ние не можем да си представим нещо без Шипка и голямата заслуга е на националния ни поет Иван Вазов, който на практика направи това име известно за всички българи и за целия свят. Иначе щяхме да помним, че е имало много важни сражения, но нямаше да я има тази емоция, която съпреживяваме всеки път, когато чуем името Шипка“, разказа проф. Павлов.

Той припомни, че самите боеве са доказателство и за грешките на руското и на турското командване, както и за гениалните решения на руски офицери, за героизма на българските опълченци.

След провала на атаката на предния отряд на ген. Гурко в Южна България, когато знаем какви чудовищни изстъпления правят настъпващите турски сили. Особено Стара Загора е буквално унищожена, както и Любенова махала, Карлово, Калофер, на практика почти цяла Тракия става арена на зверски изстъпления на турския башибозук, пък и на редовната армия, но благодарение на стоическото поведение на българските опълченци и на техния героизъм още при битката при Стара Загора, част от руските сили да се разположат на тази изключителна позиция на Шипка, която е пътя за Северна България. На практика тези около 7 хиляди души, пет български дружини и отначало Орловския пехотен полк, после има подкрепления от Брянския, Волинския, но до края на сраженията- до 26 август по нов стил, за една седмица тук броят на руските сили се увеличава двукратно до 14 хиляди души, но не бива да забравяме, че съотношението на силите е едно към пет, може би и по-голямо. Турските сили разполагат с един корпус от 27 хиляди души редовна армия, отделно има хиляди черкези и башибозуци. Това е кулминацията на войната. Вазов не случайно казва, че спасяват и себе си и България, че и руския цар“, разказа още проф. Павлов.

Той припомни, че опълченците са много силно мотивирани, но не са добре въоръжени.

Те са с пушки „Шаспо“, които дават страшно много засечки, а това с камъните и дърветата започва още в самото начало. Атаките на нож, които ние обичайно свързваме с Балканската война всъщност започват тук. „Тук се налага много често с щикови атаки да се отблъсква противника и те се справят много успешно. Да припомня д-р Везенков, който вдига ранените опълченци и те прогонват с щикова атака настъпващия противник“, разказа проф. Павлов.

На съвременниците той препоръча да вземат за пример именно този образец за национално единство.  

В решаващия момент „Шуми Марица“ спечели боевете за Шипка. В решаващия момент, в късния следобед на 23 август (11 август по стар стил), когато почти е паднал заветния хълм, както казва Вазов, майор Чиляев, грузинец, руски офицер запява „Шуми Марица" и един съвременник казва: Всички запяха и се превърнаха в ураган и обърнаха битката“, разказва още проф. Павлов.

Това, което нашите политици трябва да си вземат като поука от историята, ако изобщо могат да го направят, в което започвам много да се съмнявам, е че трябва дух на единство, на здрав разум. Не може да се играе хазартно. Едно хазартно отношение към войната и политиката води до катастрофа. Надявам се, че няма сами да си докараме катастрофа“, каза проф. Павлов.

В честванията взе участие и президентът Румен Радев. В 12.00 часа той прие почетния строй на Националната гвардейска част на връх Шипка. Негово Високопреосвещенство Великотърновски митрополит Григорий и духовници от Българската православна църква отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите български опълченци и руски воини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Община Стара Загора стартира проект в помощ на хора с увреждания и на възрастни

Община Стара Загора стартира проект, който цели да подобри качеството на живот на хора с увреждания и на възрастни хора в невъзможност да се самообслужват. Началото му бе дадено от 1 юли 2025 г. Стойността на проекта е в размер на 2.1 млн. лева - 100%..

публикувано на 04.07.25 в 16:29

В Ямбол започва важен ремонт на разделителното съоръжение по река Тунджа

До няколко дни започва изпълнението на ремонтно-възстановителни дейности по важни хидротехнически съоръжения в района на река Тунджа в град Ямбол. Строителните работи обхващат преливника, водобоя и подпорната стена на разделителното съоръжение,..

публикувано на 04.07.25 в 16:26

Започва третото издание на "Лятно кино под звездите" в Стара Загора

С филма „Клас 90“ ще започне третото издание на „Лятно кино под звездите“ в Стара Загора. Първата прожекция ще се излъчи тази вечер от 21 часа на Античния форум „Августа Траяна“. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора началникът на „Отдел..

публикувано на 04.07.25 в 16:07

Пожарът край ямболксото село Воденичане е локализиран

Пожарът край ямболското село Воденичане и автомагистрала "Тракия" е локализиран.  Пожар гори край АМ "Тракия" в Ямболско Огнената стихия е унищожила целия лозов масив на село Воденичане, нанесени са и значителни щети на 600 дка ниви.

публикувано на 04.07.25 в 15:45
Анета Димитрова, РЗИ Стара Загора

РЗИ Стара Загора с кампания за популяризиране на приложението "е-Здраве"

Кампания, свързана с популяризиране на приложението Електронно здраве, организират от Регионална Здравна инспекция Стара Загора. Тя ще се проведе от 17 часа до 19:30 часа в близост до голям търговски център на източния изход в посока Нова Загора. С..

публикувано на 04.07.25 в 15:24

126 служители от ОД МВР - Стара Загора са отличени по повод професионалния им празник

Със заповед на директора на ОД МВР-Стара Загора старши комисар Красимир Христов по повод професионалния празник на МВР – 5-ти юли, 126 служители от всички структурни звена на ОД МВР-Стара Загора са наградени с „Писмена похвала“ за постигнати резултати и..

публикувано на 04.07.25 в 14:15

Пожар гори край АМ "Тракия" в Ямболско

Пожар гори в близост да автомагистрала "Тракия", до ямболското село Воденичане. На място са 4 противопожарни автомобили, няма опасност за населени места, засега движението по магистралата се извършва без затруднение. 

публикувано на 04.07.25 в 14:12

Отборът на пожарникарите спечели турнира по минифутбол на полицаите в Стара Загора

Отборът на Областната служба по пожарна и аварийна безопасност и спасяване е победител в традиционния турнир по минифутбол между отборите на полицейските управления в област Стара Загора по повод годишнината от създаването на МВР – 5-ти юли, 1879 г...

публикувано на 04.07.25 в 13:54

Окръжна прокуратура - Стара Загора разследва инцидента в завод "Арсенал"

Окръжна прокуратура-Стара Загора наблюдава досъдебно производство за това, че на 03.07.2025 г. в Казанлък, в цех в завод „Арсенал“ е причинена смъртта на 46-годишен мъж, работник в предприятието, поради незнание или немарливо изпълнение на занятие, или..

публикувано на 04.07.25 в 13:38

29-годишен мъж е починал след сбиване и намушкване в с. Бяло поле

Малко преди 22.00 часа снощи   в ОДЧ на Първо РУ-Стара Загора е получен сигнал, че в момента бият мъж в с. Бяло поле.  На място незабавно е изпратен полицейски екип.  Установено е, че по - рано вечерта, 23-годишен мъж, заедно с негов приятел на 61..

публикувано на 04.07.25 в 10:56