Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без скалпел лекуват уголемена простата и миома в болница "Тракия"

3
Снимка: Болница "Тракия"

Трима мъже с аденом на простатната жлеза бяха излекувани във високотехнологичната болница "Тракия" в Стара Загора. Иновативната процедура емболизация върна към пълноценен живот възрастни хора, като им помогна да се освободят от  катетър, който са били принудени да ползват денонощно заради прекомерно уголемена простатна жлеза. Този вид щадяща пациента терапия се практикува успешно в лечебното заведение от 2016 година насам.

Заслугата е на екипа от болница "Тракия" под ръководството на д-р Борислав Борисов. Преди дни в сътрудничество с д-р Рареш Нечифор от Румъния те направиха миниинвазивни манипулации за емболизация (запушване) на артериите, захранващи с кръв увредени участъци от простатната жлеза на трима пациенти. Методиката изисква предварително ангиографско изследване, при което с изключителна прецизност се установява в кой участък трябва да се извърши емболизацията. Манипулациите  бяха извършени от началника на Кардиологично отделение с инвазивен сектор д-р Борислав Борисов.

д-р Борислав Борисов и д-р Рареш Нечифор

Емболизацията наподобява коронарография, като се извършва пункция на артерия, през която с помощта на специален катетър се достига до артериите, които "хранят" с кръв миомата или простатния аденом. Емболизиращият материал се състои от множество микросфери с определен калибър, които "интелигентно" запушват циркулацията на кръв и така спират растежа на тумора, миомното образувание или простатната жлеза. Емболизацията на простатна жлеза е известна в света от над 10 години, но все още не толкова популярна у нас. 

Д-р Рареш Нечифор споделя своя професионален опит с българските си колеги

Процедурата се характеризира със сравнително бързо възстановяване. "Методът не е отрицание на хирургичното лечение - напротив, именно гинеколози и уролози насочват към нас подходящите пациенти, след като преценят какво лечение е най-подходящо за тях", подчертава д-р Борисов. Той допълва, че емболизацията е подходяща за хора, които са твърде рискови за оперативно лечение, както и за пациенти, при които "самата простатна жлеза е такава, че не са добри оперативните резултати". Лекарите в "Тракия" са помогнали вече на осем пациенти да се върнат към нормален ритъм на живот чрез емболизация. 

Лапароскопската или още наречена "миниинвазивна хирургия", „безкръвна хирургия“ навлиза все по - интензивно в практиката на болница "Тракия". (Повече тук)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30

Ден на здравословното хранене в Тракийския университет

Тракийският университет организира мащабно събитие, посветено на здравословния начин на живот, базиран на добрата физическа активност и балансираното хранене. Срещата е част от международен проект и ще се проведе точно след седмица – на..

публикувано на 19.04.25 в 12:05

Обичайна заболеваемост от варицела в областта, отчитат от РЗИ Стара Загора

Общо 339 са случаите на варицела за първите три месеца на тази година в област Стара Загора. Това съобщи д-р Светла Петрова от Регионалната здравна инспекция. Тя уточни, че инфекцията е характерна за студените месеци на разпространение и е нормално..

публикувано на 16.04.25 в 09:20

Ваксината срещу HPV е много ефективна

Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени..

публикувано на 15.04.25 в 14:41

Почти всеки се среща с HPV, но малцина се изследват

Заразата с човешки папилома вирус (HPV) често остава незабелязана и безсимптомна, което води до късна диагностика на раковите заболявания. Това заяви в ефира на Радио Стара Загора онкологът д-р Божидара Костова от КОЦ – Стара Загора. „..

публикувано на 15.04.25 в 14:11

Вдигат заплатите в психиатриите с 50 %

С 50% ще бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май. Необходимите 12,5 милиона лева ще се осигурят Министерство на финансите. Средната брутна заплата в психиатриите в момента е 1983..

публикувано на 12.04.25 в 12:05

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем

Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..

публикувано на 08.04.25 в 15:19

„Намери своето лекарство“ показва лекарства с преустановени доставки

Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..

публикувано на 08.04.25 в 15:06