Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без скалпел лекуват уголемена простата и миома в болница "Тракия"

3
Снимка: Болница "Тракия"

Трима мъже с аденом на простатната жлеза бяха излекувани във високотехнологичната болница "Тракия" в Стара Загора. Иновативната процедура емболизация върна към пълноценен живот възрастни хора, като им помогна да се освободят от  катетър, който са били принудени да ползват денонощно заради прекомерно уголемена простатна жлеза. Този вид щадяща пациента терапия се практикува успешно в лечебното заведение от 2016 година насам.

Заслугата е на екипа от болница "Тракия" под ръководството на д-р Борислав Борисов. Преди дни в сътрудничество с д-р Рареш Нечифор от Румъния те направиха миниинвазивни манипулации за емболизация (запушване) на артериите, захранващи с кръв увредени участъци от простатната жлеза на трима пациенти. Методиката изисква предварително ангиографско изследване, при което с изключителна прецизност се установява в кой участък трябва да се извърши емболизацията. Манипулациите  бяха извършени от началника на Кардиологично отделение с инвазивен сектор д-р Борислав Борисов.

д-р Борислав Борисов и д-р Рареш Нечифор

Емболизацията наподобява коронарография, като се извършва пункция на артерия, през която с помощта на специален катетър се достига до артериите, които "хранят" с кръв миомата или простатния аденом. Емболизиращият материал се състои от множество микросфери с определен калибър, които "интелигентно" запушват циркулацията на кръв и така спират растежа на тумора, миомното образувание или простатната жлеза. Емболизацията на простатна жлеза е известна в света от над 10 години, но все още не толкова популярна у нас. 

Д-р Рареш Нечифор споделя своя професионален опит с българските си колеги

Процедурата се характеризира със сравнително бързо възстановяване. "Методът не е отрицание на хирургичното лечение - напротив, именно гинеколози и уролози насочват към нас подходящите пациенти, след като преценят какво лечение е най-подходящо за тях", подчертава д-р Борисов. Той допълва, че емболизацията е подходяща за хора, които са твърде рискови за оперативно лечение, както и за пациенти, при които "самата простатна жлеза е такава, че не са добри оперативните резултати". Лекарите в "Тракия" са помогнали вече на осем пациенти да се върнат към нормален ритъм на живот чрез емболизация. 

Лапароскопската или още наречена "миниинвазивна хирургия", „безкръвна хирургия“ навлиза все по - интензивно в практиката на болница "Тракия". (Повече тук)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Тригодишната Божидара има нужда от средства за лечение

Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..

публикувано на 19.11.24 в 15:01

Обединяват ДКЦ 1 в една сграда?

Диагностично-консултативен център 1 в Стара Загора е разположен в бившите Втора и Детска поликлиники. За да функционира по-добре дружеството, ще отправя предложение пред Община Стара Загора за надстрояване на сградата на Детска поликлиника с..

публикувано на 16.11.24 в 12:32

Пенка Ялъмова: Сдружение "Диабет" в Стара Загора се превърна в общност за взаимопомощ

На 14 ноември, Световен ден за борба с диабета, сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в синьо във вечерните часове. В същия ден СНЦ „Диабет“ в Стара Загора ще отбележи с приятелска среща своя 34-ти рожден ден.  Сдружението, което е..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Изследват безплатно функцията на бял дроб в Стара Загора

Община Стара Загора е партньор в инициатива в полза на здравето на хората, която ще се проведе на 15 ноември, петък, в търговския комплекс HOLIDAY PARK на бул. „Никола Петков” № 52. Безплатните прегледи ще проверяват основни здравни показатели и функцията..

публикувано на 12.11.24 в 16:34

Диабетът и преддиабетът се отключват с лоши хранителни навици

Около 770 000 са диагностицираните с диабет в България и още около 200 000 са в риск. В световен мащаб до 2045г. се очаква хората с инсулинова резистентност да достигнат 800 000 000. Данните обобщи в предаването „60 минути повече здраве“ д-р Мария..

публикувано на 12.11.24 в 13:51

Ноември - месецът на мъжкото здраве

Ракът на простатата вече е на първо място по разпространение сред онкологичните заболявания при мъжете в България. До момента най-много у нас бяха случаите на рак на белия дроб, но тенденцията се променя. Това съобщи в здравното предаване на..

публикувано на 09.11.24 в 12:05

С апарат за компютърна томография ще разполага Белодробната болница в Стара Загора

Апарат за компютърна томография ще е най-новата придобивка за Специализираната болница за активно лечение на   пневмо - фтизиатрични заболявания в Стара Загора, съобщи управителят доктор Камелия Харачерова .  Скенерът ще даде възможност за детайлно..

публикувано на 07.11.24 в 13:49

До края на годината продължава кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка в Стара Загора

„Диагностично-консултативен център I“ в Стара Загора провежда кампания за профилактика на рака на маточната шийка, насочена към жени на възраст между 20 и 29 години и 40 и 49 години. Инициативата включва безплатни гинекологични прегледи и..

публикувано на 06.11.24 в 11:55

Европейска седмица на фертилността акцентира върху донорството на гамети

Всяка шеста двойка в света има репродуктивни проблеми и България не е изключение. У нас обаче темата все още се смята за табу, а пътят към родителството е нелек. В 99% от случаите стерилитетът е здравословен проблем, равностойно разпределен дали..

публикувано на 05.11.24 в 16:09
Даниел

Пътят към мечтаното дете: Историята на Мария и Даниел

Историята на Мария и нейният син Даниел, заченат с помощта на инвитро процедура е пример за силата на вярата и новите възможности на медицината. В първото издание на „60 минути повече – Здраве“ по Радио Стара Загора Мария сподели, че причината да се..

публикувано на 05.11.24 в 15:07