В първото издание на рубриката „Минутите на Зелената сделка с Европа директно Стара Загора“ след ваканцията разговаряме с проф. Дария Владикова от БАН, председател на Българската асоциация - водород, горивни клетки и съхранение на енергия, част от екипа на Института за устойчив преход и развитие към Тракийския университет. Тя е и един от двамата представители за България в инициативата Европейска обществена консултация относно производството на зелен водород.
Началото на инициативата е поставено през декември 2020 г. от немското министерство на образованието и науката. Знаете, правят се много стратегически документи, така че на пръв поглед някой може да каже, че още една програма за изследвания и иновации в областта на зеления водород не е от голямо значение. Само че тя се различава от европейските регламенти. В тази инициатива всяка държава участва с двама представители – един от структурата, която отговаря за изследванията и иновациите, т.е. за България това е Министерството на образованието и един експерт. Втората особеност е, че за първи път тук се ангажира цялото общество – представители на науката, индустрията, но и на обществото. Защото, за да навлязат новите технологии хората трябва да знаят: какво представляват те, опасни ли са, как ще се промени животът им.
Три основни направления за работа са формулирани в рамките на инициативата: производство – под ръководството на Италия и България, транспорт и инфраструктура се ръководи от Германия, а за стимулирането на пазара отговаря Австрия. В инициативата се включват държавите от ЕС, но и Мароко, Израел и скандинавските страни, уточни проф. Дария Владикова.
По отношение на производството беше организирана една група от 10 европейски експерти, сред които и Юлиян Попов. Беше подготвен анализ на състоянието на производството на водород и перспективите. Ние обаче искаме да съберем и мнението на европейските граждани. Това става чрез един въпросник, който в момента разпространяваме, в който питаме всеки един – колко знае за водорода, занимава ли се с водорода. Питаме учените какво работите и какво искате да работите и гражданите – от какво се страхувате, какво не знаете. Резултатите от тази анкета ще бъдат взети предвид при изготвянето на финалния документ, който трябва да бъде представен и приет през декември 2021 г.
До 15-ти септември анкетата ще бъде преведена и адаптирана на български и ще бъде разпространена в страната и специално в региона на комплекса Марица изток, увери проф. Дария Владикова.
Администрирането на инициативата Европейска обществена консултация относно производството на зелен водород се поема от секретариата на Центъра за космически изследвания на Германия, а работата на експертите в нея е доброволна. В Европейската комисия са запознати с инициативата - техни представители участват във всяка среща на експертите, каза още проф. Дария Владикова. Другият представител за България е Карина Ангелиева от МОН.
Цялата рубрика можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..
Владимир Митев, репортер в Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..
2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..
Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net