Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможно ли е децата от социално слаби и уязвими групи да бъдат обезпечени с безплатен Интернет за тази учебна година?

Снимка: архив

Преди дни от Министерството на образованието и науката излязоха с информацията, че училищата са започнали 2021 г. с финансови остатъци от общо 231 млн. лв. От тях 118 млн. лв. са спестени от намалени разходи за ток, вода, отопление и др. във връзка с преминаването към обучение от разстояние в електронна среда заради пандемията от COVID-19. 10,4 млн. лв. по-малко са похарчени миналата година от целевите средства за уязвими групи, 7,8 млн. лв. са икономиите от непроведените занимания по интереси.

Отделно от това през 2021 г. училищата с концентрация на деца и ученици от уязвими групи са получили 32,2 млн. лв. допълнително. За занимания по интереси са предоставени други 24,4 млн. лв. Голяма част от тези пари не са използвани досега заради ограниченията, наложени от пандемията.

С оглед на тези налични средства Министерството на образованието и науката (МОН) промени Наредбата за финансиране на институциите и даде възможност на директорите на училища при необходимост да използват част от икономиите за заплащане на интернет достъпа на своите ученици при дистанционно обучение. Според анализа на МОН от юли т.г. през следващата учебна година 34 000 ученици биха останали без интернет връзка по социални причини, ако се наложат онлайн занятия. Месечните такси за тяхната интернет свързаност до края на 2021 г. ще струват на училищата общо около 2,4 млн. лв. Тези суми не би трябвало да бъдат проблем на фона на споменатите финансови остатъци от 2020 г. и направените икономии през 2021 г.

При онлайн занятия МОН осигурява интернет и за учителите чрез  допълнително месечно възнаграждение от 30 лв. за компенсиране на разходите за консумативи. Това става чрез Националната програма „Без свободен час“. По правилата на програмата, приети през 2019 г., парите се превеждат на училищата два пъти в годината – през септември-октомври и през декември. Към момента за такова допълнително плащане са кандидатствали 23 103 учители. В началото на октомври т.г. МОН ще преведе на училищата заявените близо 1,023 млн. лв.

Съгласно проучване на МОН от юли т.г. преподавателите са напълно обезпечени с електронни устройства, необходими за дистанционно провеждане на занятията. МОН вече е осигурило служебни компютри на всички учители, за които е заявена необходимост. По проект „Образование за утрешния ден“ са предоставени 2000 лаптопа и 500 рутера с карти с мобилни данни „My Fi“. С постановление на Министерския съвет от 15 октомври 2020 г. на училищата са отпуснати 14 млн. лв. за закупуване на други 2000 лаптопа за учители и 14 000 – за ученици. По проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ на училищата са дадени още 20 692 лаптопа, които се предоставят на преподаватели, както и 65 000 лаптопа и таблета за ученици за временно ползване по време на дистанционно обучение.

От МОН заявяват, че никога не е поемано ангажимент и няма бюджет да осигури служебни устройства на всички над 70 000 учители. Закупуването на лаптопи за още 45 000 преподаватели, които в момента ползват собствена техника, би струвало на бюджета около 45 млн. лв.

Устройствата, предоставени на училищата, отговарят на всички съвременни изисквания за провеждане на обучителен процес от разстояние. Техните параметри дори надхвърлят потребностите, за които са предназначени. Цялата техника е доставена на крайните ползватели с предварително инсталирани всички необходими приложения и софтуер. Всеки учител може да инсталира допълнителни програми, когато пожелае.

В служебните компютри, осигурени от МОН, се влиза само с индивидуален служебен профил, което е валидно за цялата държавна администрация. Това позволява мониторинг върху времето, през което се използват устройствата – необходима информация с оглед целесъобразното инвестиране на държавния финансов ресурс, както и за евентуалното им преразпределение на техниката в случай на необходимост. МОН не следи и не контролира съдържанието, използвано на съответния лаптоп.  

Не такава е позицията обаче на КТ Подкрепа Синдикат Образование.

От синдиката са категорични, че опитите на МОН да създаде програма за безплатен интернет на учители при работа в електронна среда са претърпели пълен крах и че ако от училищните бюджети се пренасочат средства за интернет към социално слаби и към ромските ученици, то незабавно ще започне подготовка за протести и стачки.

В училищните бюджети няма никакви финансови буфери и ако МОН иска да изпълни някакъв вид социална политика, нека осигури средства за това, изтъкват от профсъюза.

Тяхно национално проучване показва, че техническата осигуреност на учителите е на посредствено ниво, тъй като над 44,5 на сто от тях нямат служебен лаптоп. В сравнение с миналата година има 5% разлика. Това съобщи за Радио Стара Загора д-р Юлиан Петров, председател на Синдикат Образование към КТ Подкрепа.

„ 59.7 % от анкетираните в проучването са преминали обучение за работа в дигитална среда, но по-важното е, че нито един учител не е бил обучаван за методика за работа в дигитална среда. То всъщност нямаме и такава приета методика за регламента на това преподаване, времетраене, дали камерите трябва да са пуснати, кога се пишат отсъствия.

И още - само 39 % от учителите са получили някакви средства от училищата за работа в електронна среда от своите домове, а 71% от анкетираните смятат, че националната програма на МОН в това отношение  - в подкрепа на обучението от разстояние в електронна среда, е пълен провал и е унизителна за учителите. Това е защото в края на миналата година ние подписахме един анекс и винаги сме подкрепяли идеята да се възроди безплатния интернет за учители, който съществуваше от 2005 някъде до 2010 година, но МОН създаде много сложна система тези пари да се възстановяват към образователните институции на база на точно само предадените часове в онлайн среда. Дори преди две-три седмици МОН изключиха и лекторските часове, които ще възстановяват на учителите.

След като за учителите не структуриран механизъм, по който да им се предоставя Интернет, нещата са ясни. Мобилните оператори не предлагат безплатен Интернет на час или на минути, а на месец.  И ако МОН даде на учителите пари само за 5 часа, то един учител няма какво да ги прави тези пари. Ще получи едни 5,30 лева, но това е унизително. И на тази картина да говорим, че ще започне училището от средствата, които ги няма да плаща Интернета на социално слаби или ромски ученици, мисля че не е свързано с възможностите на образователните институции. Мисля че това няма как да се случи и е най-добре от МОН да спрат да го говорят.  “



Какво обаче е мнението на самите училища. От радио Стара Загора потърсихме за коментар по предложението на МОН, зам. Директора на НУ „Г.С. Раковски“ в Хасково Димитрина Димитрова, която обясни, че в това училище децата са от предимно ромски произход и на този етап не би могла да каже дали ще успеят да се справят с бюджета.

Поради намаления брой деца сме с намален бюджет. Наложи се и съкращения на персонал. Не можем да кажем, че имаме спестявания, защото по време на обучението в електронна среда миналата година, ние разпространявахме материали на хартия. Това са все пак разходи. Може да са по-малко, но разходи. Увеличиха се и разходите за дезинфекция, сравнено с предишния период за работа в електронна среда. Таксите за Интернет са свързани с договори за няколко месеца и тогава не можехме да си позволим такъв разход, защото всъщност децата без Интернет бяха и деца без техника. Вероятно и тази година няма да можем да направим такъв разход.

Има семейства, който нямат ток, какво остава за Интернет. “



Съществуват обаче и училища, които ще успеят да се справят с бюджета и да заплатят, при нужда таксите за Интернет на социално слабите ученици, но само защото тяхната бройка е ниска. Такъв пример е V-то Основно училище в Стара Загора. Директорът на учебното заведение Димитрина Йовчева коментира за Радио Стара Загора, че имат над 1100 ученици, но само около 10 от тях спадат към тази група и за това няма да е проблем да поемат този разход.

„Ако примерно децата са 100, тогава бихме имали проблем.

Ние имаме и друг начин, по който да бъдем полезни на децата, които имат проблем вкъщи. Осигурили сме педагогическия съветник да ги поеме в училище по график, без да се смесват. Той се занимава с децата, които нямат Интернет вкъщи.“



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Повече от 60 доброволци чистиха около УМБАЛ „Киркович“ в Деня на Стара Загора

Два камиона с отпадъци успяха да съберат доброволци в рамките на петте часа, в които протече днешната кампания за почистване на част от болничния комплекс край УМБАЛ „Киркович“ в Стара Загора. Повече от 60 души се включиха в инициативата, чийто..

публикувано на 05.10.24 в 16:36

Стара Загора отбеляза своя празник - 5 октомври

Стотици граждани се включиха в отбелязването на Деня на Стара Загора - 5 октомври. Градът празнува 145 години от възстановяването си след опожаряването по време на Руско-турската освободителна война. Празничните събития започнаха с молебен за Стара..

публикувано на 05.10.24 в 14:21

Навръх 5-ти октомври - Стара Загора през погледа на три поколения

Времето се променя, а с него и хората. И това не е лошо, просто прави понякога по-труден прочита на събитията. В опит да намерим лесен път към сърцето на Града на липите изкушихме се да погледнем Стара Загора през очите на три поколения. Първо се..

публикувано на 05.10.24 в 13:27
Община Свиленград

5 октомври - Денят на Свиленград

Днес е Денят и на Свиленград. Празничният 5 октомври започна с тържествена литургия за благоденствието на Свиленград и неговите жители в храм „Св. Троица” от 8.30 часа. Поклонението на историческия връх Шейновец с панихида пред паметника-костница на..

публикувано на 05.10.24 в 10:48
СНИМКА: Радослав Балкански(вдясно) и Николай Кирилов

Eдинадесетокласникът Радослав Балкански е тазгодишният кмет на Млада Загора

Eдинадесетокласникът от Профилираната природо-математическа гимназия „Гео Милев“ Радослав Балкански беше избран за тазгодишния кмет на Млада Загора. За негов заместник беше избрана определена Сиана Сивова  от 11 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан". За 28 път в..

публикувано на 05.10.24 в 10:44
Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“

Стара Загора празнува на 5 октомври

Празничните събития започват в 8,40 ч., в съботния ден, с молебен за Стара Загора , отслужен от старозагорския митрополит Киприан в катедралния храм „Свети Николай“. Богата културна, образователна и спортна програма са подготвили от общината за..

публикувано на 05.10.24 в 06:00

Националната конференция на адвокатурата се провежда в Стара Загора

Адвокатската колегия в Стара Загора е домакин от днес до неделя на Есенната национална конференция на българската адвокатура. Темата на форума е “Актуални проблеми в дейността на адвокатските колегии в защита на професионалните права, честта и..

публикувано на 04.10.24 в 16:53

Свиленград пази жив спомена за българския боен дух

  Балканската война  е епопея на бойния дух на българите и жертвоготовността за освобождението и обединението на нацията.   Свиленград е първият освободен град на 5.10.1912 г. – денят на обявяването на войната, още преди цар Фердинанд да обяви..

публикувано на 05.10.24 в 06:45

Диана Димова: 19 години имаме доверието на нашите партньори в помощ на най-уязвимите семейства в Община Стара Загора

13 500 деца и родители са посетили Комплекса за социални услуги за деца и семейства за 19-те години от съществуването му.  600 майки и деца са били настанени в Звено „Майка и бебе“, на 150 деца и родители се помага ежемесечно – това сочи статистиката...

публикувано на 04.10.24 в 15:53

Започва почистването на изгорялата гора на "Седми километър" край Стара Загора

Започна изпълнението на дейностите по почистването на терена след големия пожар на местността „Седми километър“ в Стара Загора след големия летен пожар. Директорът на Държавно горско стопанство Стара Загора инж. Иван Чергеланов припомни от ефира..

публикувано на 04.10.24 в 15:12