Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Борислав Борисов: Болестите на сърцето изчезват с правилен начин на живот

Формула за сърдечно здраве: спрете пушенето, намалете теглото, пийте умерено, хранете се качествено, спортувайте

2
Снимка: Болница "Тракия"

На 29 септември отбелязваме Световния ден на сърцето. И въпреки че сърдечно-съдовите заболявания остават като една от основните причини за преждевременна смърт, през последните години проличава тенденция за намаляване на смъртните случаи. Причината е в правилният начин на живот, който избират все повече европейци и българи и развитието на възможностите за съвременна диагностика и лечение на сърдечните заболявания, смята началникът на Кардиологично отделение с инвазивен сектор към Болница "Тракия" д-р Борислав Борисов.

- Д-р Борисов, днес е поредният Ден на сърцето, който в България посрещаме като първенци в Европа по сърдечно-съдови заболявания. Кога ще се промени това?

- Действително в България смъртността от сърдечно-съдови забовянаия е малко по-висока, отколкото в Европа по данни на Евростат, но в никакъв случай не е двойно по-висока, както беше написано в някои медии. Добрата новина е, че през последните години има ясна тенденция за намаляване на смъртността от сърдечно-съдови заболявания, както в Европа, така и у нас. Това се дължи на много фактори, но най-важния от тях е промяната в начина на живот на хората и подобрената диагностика и възможностите за лечение на сърдечно-съдовите заболявания. Тези два фактора в комбинация водят до тази ясна тенценция за намаляване на сърдечно-съдовите заболявания в глобален мащаб.

- Свикнали сме при сърдечен проблем да търсим „вълшебното хапче“ при лекар специалист. Има ли други начини, с които да си помогнем, освен чрез медикаментозно лечение?

- Основното, което хората трябва да правят, за да не се стига до търсене на „вълшебно хапче“, е да водят такъв начин на живот, който да не води до сърдечно-съдови заболявания. Той включва преди всичко нормално тегло или по-скоро нормален индекс на телесната маса, който много лесно може да се изчисли чрез различни калкулатори в интернет. Много е важно да не се пуши – тютюнопушенето трябва да се избегне, включително и тези нови, модерни методи чрез награвяне на тютюн и различни субстанции. Трябва редовно да се следи артериалното кръвно налягане и да се контролира, като в идеалния случай то трябва да бъде 120/80 в покой и в домашни условия. Нужно е да се ограничи консумацията на алкохол, която за мъжете е допуснима до 50 мл концентриран алкохол на дневна база, чаша вино или до 2 малки бири, а за жените съответно тези дози са наполовина. Човек трябва да поддържа задължителна физическа активност, която не трябва да бъде по-малко от 30 минути дневно или поне до 2,5 часа седмично. Всичко това помага да не се стига до сърдечно-съдови заболявания. Там, където има фамилна история за ранни сърдечно-съдови заболявания, за инфаркти, инсулти, някои видове аритмии, задължително трябва да се прави консултация с кардиолог, за да се набележат профилактични мерки, за да не се повторят тези състояния и при съответните наследници.

- По улиците у нас сякаш виждаме по-често „бременни“ мъже с големи кореми, а знаем, че мъжете по-често страдат от инфаркт на миокарда. Доколко големият корем е фактор за сърдечна криза?

- Големият корем е израз на повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и там, където го има, трябва да се предприемат съответните мерки – много добър контрол на артериалното налягане и на кръвната захар, ако тя е повишена. Трябва да се прецизира какво е точно нивото на холестерола и най-вече на лошия холестерол с приемането на точните медикаменти за намаляване на риска от възникване на сърдечно-съдови заболявания.


- Доколко модерният начин на хранене с готово опаковани храни влияе отрицателно на сърдечно-съдовата система на хората?

- При всички случаи готовите храни са рискови не само за възникване на сърдечно-съдови заболявания, но и за всички останали заболявания, от които умират в днешно време хората - най-вече онкологичните болести. За предпочитане винаги са пресните храни, домашно приготвени с възможно минимално съдържание на сол и липса на консервиращи вещества.

- Намаляването на солта в храната е един от съветите, които най-често давате, когато при вас идват пациенти с оплакване за упорито високо кръвно налягане. Защо е така?

- Така е защото, според съвременните изисквания количеството на сол в храната трябва да бъде под 4 грама, а за пациенти, които са сърдечно болни не повече от 2 грама на ден. Това се постига изключително трудно, ако се ползват готови храни, защото те обикновено са с превишено съдържание на сол. Същото се отнася и за храни като сирене, кашкавал, маслини, преработените месни продукти. По възможност е добре да се ползва калиева сол. Наскоро имаше една много интересна публикация от Китай, където ползвали специално направена сол с 20% калиев хлорид и 80% натриев хлорид. Само с тази простичка манипулация в една определена провинция те са успели да постигнат редукция на нововъзникналите сърдечно-съдови заболявания и по-добър контрол на артериалното налягане.

- Ако говорим за Болница „Тракия“, какви пациенти попадат във вашето кардиологично отделение?

- Това са пациенти с проблеми с артериите на сърцето, най-вече с исхемична болест на сърцето. Друга голяма група са пациентите със сърдечни аритмии, в които основен дял заема предсърдното мъждене. И третата голяма група са пациентите със сърдечна недостатъчност. Възможностите ни за лечение на проблемите със съдовете на сърцето са наистина много големи. Когато няма възможност за интервенционално лечение, хирургията също е добър начин за възстановяване на кръвообращението на сърцето. По отношение на сърдечната недостатъчност има изключителен прогрес през последните години. Смята се, че благодарение на този прогрес с прилагане на съвременно лечение животът на болните със сърдечна недостатъчност се удължава с 5 – 6 години, в зависимост кога е започнало това лечение. При аритмиите от важно значение са новите методики за лечение чрез аблация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Безплатни тестове за хепатит В и С, ХИВ и сифилис ще извършват в РЗИ-Стара Загора

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции стартира информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация, е „Да го разбием! Запознай се с..

публикувано на 21.07.25 в 09:33

България – домакин на Европейското по футбол за диабетици

България беше домакин на Европейското първенство по мини футбол за хора с диабет. Състезанието се проведе от 6 до 10 юли във Варна. В него взеха участие 9 национални отбора –  Великобритания, Ирландия, Полша, Португалия, Хърватия, Словения,..

публикувано на 19.07.25 в 12:28

Продължава кампанията за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве

Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. Изнесеният пункт на РЗИ – Стара Загора ще бъде разположен на 22 юли 2025 г. в Гълъбово пред Общината от 17:00 до 19:30..

публикувано на 18.07.25 в 12:04

Популяризират мобилното приложение еЗдраве в Казанлък и Павел баня

Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. На 15 юли изнесен пункт на Регионалната здравна инспекция в Стара Загора ще бъде разположен в Казанлък на площад..

публикувано на 15.07.25 в 14:45

Спортните травми засягат най-често коляното и глезена

В желанието си да останем активни и да поддържаме добра форма често спортуваме без да сме наясно с физическите си възможности, което несъмнено води до на пръв поглед безобидни, но с натрупване много сериозни травми. Точно за това специалистите..

публикувано на 12.07.25 в 12:05

През лятото трябва да предпочитаме леки храни, богати на витамини и минерали

Сезонни и плодове и зеленчуци са най-добрата и полезна храна, която можем да дадем на тялото си през горещото лято . Те осигуряват естествена хидратация, антиоксидантна защита и подпомагат терморегулацията на организма. Това каза в..

публикувано на 07.07.25 в 17:01

Онлайн платформа помага да изберем подходящ психолог

Провокирана от колебливото отношение на българите към менталното здраве и след личен сблъсък с проблем, който изисква психологическа подкрепа, Моника Николаева създава Safespace.help – платформа, предоставяща професионална и персонализирана онлайн..

публикувано на 06.07.25 в 12:24

Акупунктура помага при болки в гърба

Болките в гърба са едно от най-честите оплаквания. Опитът показва, че около 90% от хората са имали поне веднъж в живота си болки в гърба или шията, а при 50% тези оплаквания са периодични. Причината за болката е претоварване на мускулите,..

публикувано на 05.07.25 в 12:23

Университетската болница "Киркович" - без задължения и на печалба за 2024 година

Положителен финансов резултат и печалба от 5,4 млн. лв. отчита за миналата 2024 година старозагорската университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович“. Това става ясно от годишния доклад за дейността на лечебното заведение, представен и приет на..

публикувано на 01.07.25 в 16:46

Горещините отключват психични кризи, алармират психолози

Летните жеги се оказват не само физическо, но и сериозно психическо предизвикателство – особено за младите хора. За това предупреди психологът Радост Овагимян, след като млад мъж от Стара Загора заплаши да скочи от шестия етаж. Инцидентът бе..

публикувано на 01.07.25 в 13:30