Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румяна Грозева:

Хората от комплекс "Марица-изток" имат нужда от ясен план и откровен диалог

Общинският съвет на Стара Загора прие Декларация за бъдещето на Минно-енергийния комплекс „Марица изток“ на 12-ти октомври на извънредно свое заседание. В документа се настоява правителството да разработи Програма за плавен преход поне до 2050 г. Според Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора, тази година е допустима, това е крайният срок, но най-вероятно самата икономическа действителност ще скъси хоризонта 2050-та.

Ако българските институции искат да успокоят гражданското напрежение около комплекс „Марица изток“, те следва да предложат на хората ясен план, коментира още Румяна Грозева, по повод митинг-шествието под надслов „Спасяване на комплекс „Марица Изток“, насрочено за 13-ти октомври.

Най-полезният ход е един много откровен и конструктивен диалог с хората от региона. Те от много време настояват за яснота. Ако нямат реална и достоверна информация, те няма как да бъдат успокоени. Спекулите по темата са много и аз разбирам хората. Не знам как точно си представят спасяването на Марица изток. Този комплекс има невероятния потенциал да продължава да бъде двигателят на развитието и стабилността на региона, но с много прецизното му преструктуриране.

Предложението България да произвежда електроенергия от въглища до 2035-та година е предложение на бизнеса, на работодателските организации, уточни Румяна Грозева. Другите предложения са за 2038 и 2040 г.

Да се посочи година е важно, за да имаме достъп до всички средства. Можем да започнем паралелно разработване на земите на територията на Мини Марица изток, от които въглищата вече са иззети. Това е една ценна земя за фотоволтаични паркове, защото тя е извън стопанския оборотв момента. А диверсификацията на регионалната икономика, разнообразяването й, всъщност е устойчивост.

Напълно възможно е България да не получи 1,6 млрд. лв. авансова вноска от Плана за възстановяване и устойчивост, който още не е внесен в Европейската комисия, смята Румяна Грозева. 

Рубриката "Минутите на Зелената сделка с Европа директно Стара Загора" можете да чуете в прикачения звуков файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София.  Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..

публикувано на 02.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00

Община Стара Загора е партньор по проект за кръгови решения за текстилни отпадъци

Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..

публикувано на 24.07.24 в 10:00

30% отстъпка за такса смет в Стара Загора срещу 150 кг разделно събран отпадък

Гражданите ще имат възможност да предават разделно събираните отпадъци на площадката за разделно събиране на отпадъци и тези, които са предали 150 кг, в края на годината ще получат 30% отстъпка за такса смет, в частта сметосъбиране и сметоизвозване...

обновено на 03.07.24 в 11:18

Върви записване за лятна академия "Зелена Европа"

Броени дни остават до крайния срок за записване на ученици в лятната академия „Зелена Европа“. До 30 юни е срокът, в който деца от 1 до 4 клас могат да попълнят формата за  участие в тазгодишната Лятна еко академия в казанлъшкото село..

публикувано на 19.06.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Климатична фреска за учители организират от Европа Директно и Община Стара Загора

Обучение за учители от гимназии в Стара Загора организират съвместно Европа Директно  и Община Стара Загора. Домакин на събитието „Заедно за климата. Климатична фреска“ ще бъде Международният младежки център. Експерт от Регионалното управление на..

публикувано на 12.06.24 в 10:00