Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Димитър Петков, началник на отделението по съдова и ендоваскуларна хирургия в болница „Тракия“, Стара Загора

30% от тежко COVID болните развиват венозна тромбоза

Тромбозите са едно от честите усложнения на Covid-19 инфекцията, при която се развиват тромби в артериалната и венозната система на пациентите. Рискът от дълбока венозна тромбоза (съсиреци в дълбоките вени на крайниците) е изключително висок, особено при тежко болните, хоспитализирани в интензивни отделения. Вероятността за развитие на това усложнение е около 30% навсякъде по света. Това съобщи доц. Димитър Петков, началник на отделението по съдова и ендоваскуларна хирургия в болница „Тракия“, Стара Загора. Той предупреди, че подобен риск съществува и след болничното лечение. Специалистът препоръча при необичайни проблеми, например оток на долните крайници, хората да търсят съвет от лекар.

„Възможно е да се наблюдават тромбози, тоест остри запушвания на артериите на крайниците, които са много опасни, тъй като спирането на доставката на кръв до тъканите дори може да доведе до загуба на крайника. Там появата на остра болка, изтръпване, побледняване на крайника са симптоми, които да насочат пациента веднага да потърси лекарска помощ“, отбеляза в разговора доц. Петков, като акцентира върху това, че за хората с разширените вени няма противопоказания да бъдат ваксинарани.

Европейската агенция по лекарствата EMA обяви през октомври, че започва преглед в реално време на ново антивирусно средство срещу Covid-19.  Докато на този етап ваксините са основното оръжие срещу Covid-19, експерименталното хапче може да промени битката с коронавируса. Според доц. Димитър Петков всяко оръжие, което науката ни предоставя ще е от полза както за пациентите, така и за лекарите.

В болница „Тракия“ се прилагат световно утвърдени практики и тенденции в диагностиката и лечението на съдовите заболявания. Високотехнологичното лечебно заведение е сред първите в страната, където се извършва успешно ендоваскуларна (безкръвна) интервенция при стеснения и запушвания на артериалната система и много други манипулации.

Има ли пряка връзка между тромбозите и ваксините против Covid-19? Какви са предизвикателствата пред съдовата хирургия? Чуйте подробности от интервюто с доц. д-р Димитър Петков д.м., който неотдавна бе избран за председател на Българското дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология в новия 2-годишен мандат на съсловната организация. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С апарат за компютърна томография ще разполага Белодробната болница в Стара Загора

Апарат за компютърна томография ще е най-новата придобивка за Специализираната болница за активно лечение на   пневмо - фтизиатрични заболявания в Стара Загора, съобщи управителят доктор Камелия Харачерова .  Скенерът ще даде възможност за детайлно..

публикувано на 07.11.24 в 13:49

До края на годината продължава кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка в Стара Загора

„Диагностично-консултативен център I“ в Стара Загора провежда кампания за профилактика на рака на маточната шийка, насочена към жени на възраст между 20 и 29 години и 40 и 49 години. Инициативата включва безплатни гинекологични прегледи и..

публикувано на 06.11.24 в 11:55

Европейска седмица на фертилността акцентира върху донорството на гамети

Всяка шеста двойка в света има репродуктивни проблеми и България не е изключение. У нас обаче темата все още се смята за табу, а пътят към родителството е нелек. В 99% от случаите стерилитетът е здравословен проблем, равностойно разпределен дали..

публикувано на 05.11.24 в 16:09
Даниел

Пътят към мечтаното дете: Историята на Мария и Даниел

Историята на Мария и нейният син Даниел, заченат с помощта на инвитро процедура е пример за силата на вярата и новите възможности на медицината. В първото издание на „60 минути повече – Здраве“ по Радио Стара Загора Мария сподели, че причината да се..

публикувано на 05.11.24 в 15:07

5-годишните с най-висок риск от затлъстяване

Децата на 5 и 6-годишна възраст са с най-висок риск от затлъстяване. Това сочат последните проучвания на детския ендокринолог д-р Рени Колева. В здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ тя припомни, че през 2018 година беше..

публикувано на 02.11.24 в 12:47
 Националната здравна кампания „Измерване, което спасява живот. Твоя. на ВМА

Безплатни профилактични прегледи на различни заболявания ще се извършват в Стара Загора през месец ноември

В  Медицински център за доболнична медицинска помощ „Проф. д-р Стоян Киркович“  ЕООД – Стара Загора извършват прегледи за белодробни, сърдечно-съдови заболявания, както и за злокачествени заболявания на дебелото черво с тест за окултни кръвоизливи...

публикувано на 01.11.24 в 15:41

Лекарите в Стара Загора с модерен сайт

Районната колегия на Българския лекарски съюз има изцяло обновен сайт. Той разполага с много и лесно достъпна информация както за работата на лекарите на местно ниво, така и на национално. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 26.10.24 в 12:48
доц. д-р Георги Арабаджиев

Надежда за живот: Донорска ситуация в Стара Загора спаси трима

Успешна донорска ситуация реализира Университетската болница "Проф.Стоян Киркович" в Стара Загора преди ден. Шанс за живот на трима даде 43-годишен мъж в мозъчна смърт от града. Сложната интервенция по експлантация на бъбреци и черен дроб беше извършена в..

публикувано на 25.10.24 в 10:53
УМБАЛ

Окончателно: Стара Загора остава без високотехнологичен център за лечение на инсулт

Стара Загора не е включена в проекта за изграждане на т.нар. "строук центрове" за лечение на инсулт по Плана за възстановяване и устойчивост заради близостта си до Пловдив, където вече е планиран такъв център. Това посочват от Министерството на..

обновено на 23.10.24 в 15:04
доц. д-р Стефан Вълканов, началник на Клиниката по неврохирургия в Университетската болница в Стара Загора

Критичен поглед към здравето: Защо Стара Загора се нуждае от stroke център

Има смисъл от създаването на "stroke център" за лечението на мозъчен инсулт в Стара Загора . Заболяването е социалнозначимо и покосява 50 000 българи годишно. Около 10% от тях губят живота си, а голяма част от преживелите развиват различна степен на..

обновено на 22.10.24 в 16:34