Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екоорганизации настояват за климатичен вицепремиер

Министерски съвет
Снимка: Ани Петрова

Длъжността Вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация ще стимулира предприемането на незабавни спешни мерки, както и ще работи за дългосрочна реформа, която да гарантира, че България ще заеме водещо място в европейския зелен дневен ред. В това са убедени екологични организации обединени в  коалиция „За зелен рестарт“.  В обединението са включени MOVE.BG, WWF България, „Грийнпийс“ - България и „Институт Кръгова Икономика“. 

Те изпратиха позиция до политическите партии в 47-мия Парламент с призив със стартиране преговорите за съставяне на кабинет да се обмисли за създаване на специализирана управленска структура в новото българско правителство - Вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация, следвайки успешните европейски примери и конструкта на Европейската комисия. 

Това е длъжност, която няма да изисква тежка административна реформа в настоящата сложна ситуация у нас. Но длъжност, която ще укрепи и подпомогне ускореното устойчиво икономическо развитие, преодоляване на социалните неравенства и включително ще координира на хоризонтално ниво политиките за климата и биоразнообразието. Подобна крачка ще даде възможност на България да създаде справедливо и благоденстващо общество с модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, уверяват от екокоалицията.

"На 11 октомври изпратихме едно отворено писмо за създаването на реално работеща държавна структура с цел преодоляване на климатичната криза, координиране на процесите за зелена трансформация. Изтъкнахме, че точно липсата на координация и свързаност между отделните държавни структури главно ни спъва да изпълним политиките, с които сме се съгласили вече. Различните министрества, ведомости, комисии решават проблемите на парче, а ние сме на мнение, че климатичните промени са един хоризонтален проблем, който обхваща абсолютно всички икономически сектори и социални сфери. Енергеника, земеделие, здравен фонд и много други. Всички тези сектори имат ключова роля за посктигане на климатичните цели, поставени от Зелената сделка и на другите европейски директиви и решаването на тези проблеми изисква централизиран подход на най-високо управленско ниво", казва Светослав Стойков, съосновател и изпълнителен директор на “Институт Кръгова Икономика”. 

По думите му в момента единствено в Министерство на околна среда и води има дирекция, която се занимава с тези проблеми. "Но думичките климат, природа, биоразнообразие, като че ли липсват в другите министерства, длъжността Вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация би съгласувал всички действия, които в момента се правят на парче от всички ведомости", казва Стойков. Според него целта е дългосрочна реформа, която да гарантира зеленото развите на България. Той припомня, че това е необходимо, защото най-малкото ще търпим редица наказания от Европейския съюз ако не изпълним реформите, с които вече сме се съгласили.

"Направи ми добро впечатление и че в преговорите за съставяне на нов кабинет в дискусиите на тема енергетика се заговори за нашето предложение, но все още не знаем какво ще включва тази позиция и дали ще се случи", коментира Светослав Стойков от “Институт Кръгова Икономика”. Той обясни, че примери има в Европа и дори в Пакистан. 

"В Австрия има федерално министерство за действие в областта на климата и околната среда. В Норвегия вече имат министерство на климата и околната среда, което координира редица важни политики в държавата, в Испания имат министър, който се занимава с действия в областта на климата и екологичния преход, дори в Полша има министрество на климата и околната среда с обхват на действие много по-голямо от нашето министерство на околната среда. Дори в Пакистан имат министерство на климатичните промени.", каза Стойков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

Година на цифровото гражданство за АРИР е новата 2025 година

2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..

публикувано на 15.01.25 в 10:00

По проект „Бъдеще в капана на въглеродното минало“ работи екип от Пловдивския университет

Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.

публикувано на 11.12.24 в 12:09
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00