Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Плана за възстановяване са заложени средства и за кръгова икономика

Снимка: europa.eu

Кръговата икономика или повторното използване на продуктите, материалите и ресурсите или удължаването на жизнения им цикъл е един от акцентите на европейския зелен пакт.

В момента 45% от емисиите на вредни вещества в световен мащаб идват от н
ачина, по който произвеждаме и използваме продукти, стоки и материали, казва Светослав Стойков, съосновател и изпълнителен директор на “Институт Кръгова Икономика”. 

Затова и за кръговата икономика са отделени възможности и в Плана за възстановяване и устойчивост, включително и на България.

„В Плана за възстановяване и устойчивост са заделени средства за дакарбонизация, енергийна ефективност и въвеждане на ВЕИ, но има и специално направления за кръгова и нисковъглеродна икономика, в което и ние като организация се включихме в изчистването на плана и с коментари.  Така ще може да се предоставят средства за трансформацията, специално на малки и средни предприятия към преминаване към производство на кръгови продукти и услуги“, каза Стойков.

По думите му в последните години има интерес и у нас към стартъпи, занимаващи се кръгова икономика.

„Наблюдава се създаване на работни места в сферата на иновативни продукти и услуги, в момента като, че ли малкия иновативен стартъп бизнес е подхванал кръговата икономика. Разбира се и при големите компании в ИТ бизнеса също се наблюдава такава тенденция“, споделя Светослав Стойков.

По думите му  трябва да намерим алтернатива на част от материалите и да рециклираме тези, които е възможно.

„Ние наистина говорим много, че е нужна трансформация на енергийната ни система, но малко се говори, че дори и да преминем днес към 100% произвеждане на енергия от възобновяеми източници ние отново няма да може да ограничим глобалното затопляне до градус и половина, защото една огромна част от емисиите в световен мащаб, около 40% вредните емисии в световен мащаб възникват именно от начина, по който произвеждаме и използваме продукти, стоки и материали.“, споделя Светослав Стойков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София.  Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..

публикувано на 02.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00

Община Стара Загора е партньор по проект за кръгови решения за текстилни отпадъци

Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..

публикувано на 24.07.24 в 10:00

30% отстъпка за такса смет в Стара Загора срещу 150 кг разделно събран отпадък

Гражданите ще имат възможност да предават разделно събираните отпадъци на площадката за разделно събиране на отпадъци и тези, които са предали 150 кг, в края на годината ще получат 30% отстъпка за такса смет, в частта сметосъбиране и сметоизвозване...

обновено на 03.07.24 в 11:18

Върви записване за лятна академия "Зелена Европа"

Броени дни остават до крайния срок за записване на ученици в лятната академия „Зелена Европа“. До 30 юни е срокът, в който деца от 1 до 4 клас могат да попълнят формата за  участие в тазгодишната Лятна еко академия в казанлъшкото село..

публикувано на 19.06.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Климатична фреска за учители организират от Европа Директно и Община Стара Загора

Обучение за учители от гимназии в Стара Загора организират съвместно Европа Директно  и Община Стара Загора. Домакин на събитието „Заедно за климата. Климатична фреска“ ще бъде Международният младежки център. Експерт от Регионалното управление на..

публикувано на 12.06.24 в 10:00