Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По пътя за намаляване на употребата на въглища

Стефан Кръстев: Да осигурим на нашите съграждани работещи алтернативи, които обаче не ги правят по-бедни

Перник е въгледобивната община в България, която има водеща позиция в прилагането на мерки за намаляване на употребата на въглища в производството на енергия. Това е основната причина, поради която природозащитната организация WWF покани заместник-кмета на Перник Стефан Кръстев да вземе участие в COP 26, конференцията на ООН за климата, която се проведе в Глазгоу, Шотландия.

Време е не само да говорим за климатичните проблеми, но и всички ние да започнем да прилагаме решенията на местно ниво, за преодоляване на проблемите с климатичната криза и превръщането на тази най-голяма криза във възможност за устойчиво икономическо развитие, защото 2050 г. не е токова далече и промените вече се случват“, каза в разговор за Минутите на Зелената сделка след събитието в Глазгоу Стефан Кръстев.

"В Перник нямаме илюзии, че  можем да продължим още дълго време с въглищата. Ясно е че няма как да спрем да ги ползваме още утре, но няма ка да се използват и десетилетия напред. Затова имаме и стратегия и три конкретни цели за постигаме в рамките на следващия програмен период.На първо място е икономическата диверсификация и развитие на Индустриална зона. Работи се по стратегия за интелигентна специализация. Ключови сектори, в които сме избрали да се целим са кръговата икономика и мехатрониката“, каза Кръстев.

Втората цел, която е важна в краткосрочен план, е  подобряване на транспортните връзки със София и съседните региони. Това ще позволи на Индустриалната зона да бъде захранена с човешки ресурс и ще привлече и нови бизнеси.

Трета цел е да се постигне  енергийна ефективност и при сградите.

Историята на Перник е неразривно свързана с въгледобива, който започва да се развива в региона още през 1891 г. Няма семейство в общината, което да е не е било свързано през годините с добиването или работата с въглища, казва Кръстев. Бизнесът и хората в града знаят, че употребата на въглища няма да спре за година или две, но и не хранят илюзии, че това ще продължи дълго, уверява зам.-кметът. 

Целта ни е да осигурим на нашите съграждани работещи алтернативи, които обаче не ги правят по-бедни, обобщава той. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София.  Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..

публикувано на 02.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00

Община Стара Загора е партньор по проект за кръгови решения за текстилни отпадъци

Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..

публикувано на 24.07.24 в 10:00

30% отстъпка за такса смет в Стара Загора срещу 150 кг разделно събран отпадък

Гражданите ще имат възможност да предават разделно събираните отпадъци на площадката за разделно събиране на отпадъци и тези, които са предали 150 кг, в края на годината ще получат 30% отстъпка за такса смет, в частта сметосъбиране и сметоизвозване...

обновено на 03.07.24 в 11:18

Върви записване за лятна академия "Зелена Европа"

Броени дни остават до крайния срок за записване на ученици в лятната академия „Зелена Европа“. До 30 юни е срокът, в който деца от 1 до 4 клас могат да попълнят формата за  участие в тазгодишната Лятна еко академия в казанлъшкото село..

публикувано на 19.06.24 в 10:00