Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекар-онколог и потомка на модел на Майстора - сред осиновителите на мозайки на Бузлуджа

4
Потомката на модел на Владимир Димитров - Майстора, Красимира Димитрова с почетна грамота за дарител

От IT- специалист, през общински съветници, хотелиер, онколог, потомък на модел на Владимир Димитров – Майстора – това са само част от хората, осиновили мозайка  на чинията на Бузлуджа.  Част от дарителите с чиито средства стана възможно съхраняването на паната от камъчета и във външния слой на паметника, се събраха снощи в Казанлък. За да чуят от председателя на фондация "Проект Бузлуджа"  какви са плановете, за да се „събуди“ Монументът на  Бузлуджа.

По професии те са различни –  един се занимава с компютри, друг е общественик, трети – собственик на хотел, някои са лекари, а един от тях разработва „умни“ лекарства, които да победят рака. Повечето са българи, сред тях има такива, които от години работят в чужбина. Обединява ги един проект – „Проект  Бузлуджа“.  Чиято цел е да даде нов живот на някогашния замислен като най-мащабен идеологически монументален проект на Комунизма „Дом паметник на БКП“ на връх Бузлуджа. На откриването му през 1981 присъства лично тогавашният Първи Тодор Живков. 

Но макар и грандиозен, Дом паметникът на Бузлуджа има един от най-кратките в българската история животи като паметник. С демокрацията през 1989-та монументът е изоставен на милостта на Природата. Опустошен и разграбван с години, той бива преоткрит във века на интернета. На много места започват да се появяват впечатляващи снимки – някои с изглед отвън – Паметникът наподобява летяща чиния, а други – с поглед от вътрешността. Където, макар и разбити, ясно си личат прекрасни мозайки на обща площ от 550 квадратни метра. И интересът на света не закъснява – във видеоканали се завъртат  клипове от „Чинията“ на Бузлуджа, а монументът дори влиза в холивудска продукция, в рекламен клип  на световноизвестна марка автомобили.  Идват и много туристи, но „Чинията“ продължава да се руши. Стига се дотам, че Областната администрация в Стара Загора забранява достъп до вътрешността на паметника, защото има опасност за живота и здравето на посетителите...

Докато преди десетина години  съдбата на Монумента не преобръща една крехка, но упорита жена – архитект Дора Иванова – председател на фондация „Проект Бузлуджа“. Тя поставя точка в колелото на разрухата и дава старт на мащабен проект – „Чинията“ и мозайките там да бъдат спасени и съхранени за поколенията.  Успява да привлече международен екип от реставратори. Успява дори да спечели финансиране от американската компания ГЕТИ. С тези пари през миналата година екипът на Дора съхранява и консервира оцелелите мозайки от вътрешния кръг на „Чинията“. А тази година целта бе това да се случи и с мозайките от така наречения „външен кръг“. „Мисията е успешна“, казва архитект Иванова. И този път спасяването на мозайките се случва не с външно финансиране, а с помощта на хората.

Четири от мозайките от така наречения „външен кръг“ на „Чинията“ на Бузлуджа са спасени със средства от културни мероприятия през тази година. Останалите десет имат осиновители. Един от тях е онкологът доктор Константин Стоичков.

Преди осемнадесет години той напуска България. Първоначално работи и живее в Париж, впоследствие се мести в Брюксел. Днес доктор Стоичков разработва „умни“ лекарства, които да победят рака.  „Станах дарител без никакво колебание, защото Бузлуджа за мен е един символ на постигнатото от поколения  преди нас. Винаги съм бил за това да се гради, а не да се руши, да има диалог  между хората и всеки да уважава мнението на другия. Аз съм силно привързан към моя роден край, идвам си непрекъснато в България, всяка година идвам и в Казанлък, имам къща в Павел баня.  А от прозореца ми се вижда Бузлуджа“ – така лекарят онколог обяснява решението си да се включи в дарителската акция за спасяването на мозайките от външния кръг на „Чинията“

Красимира Димитрова също е един от дарителите. По образование е доктор по физика. С мозайките я свързва лична история  – изборът коя точно да осинови Краси прави на базата на една картина на Владимир Димитров – Майстора. На която невероятният български художник запечатва образа на нейна родственица от рода Нейковски от Шишковци, Кюстендилско – 17 –годишната Дафина.

Това е и единствената картина на Майстора, която сменя името си –  тя не остава известна като „Българска мома от Шишковци“, а като „Българската мадона“. Моделът от картината е родственица на Красимира Димитрова – била е сестра на нейния дядо, показва проучването, което Красимира е започнала да прави за рода си от 2017-та година. 

"За кампанията "Осинови мозайка“ научих случайно от телевизията. Свързах се с Дора Иванова и я попитах как мога да стана осиновител. Видяхме се и тя ми показа проспект със свършеното от екипа дотук, както и каталог на мозайките. Колебаех се между две. Тогава Дора Иванова ми каза, че едната от тях екипът нарича „Бяло момиче с макове“.  Това беше моята мозайка – защото родственицата ми Дафина е нарисувана от Майстора тъкмо така – на фона на макове и ябълки. На портрета Дафина позира с бяла сая, за съжаление е и погребана така – защото туберкулозата я отнася от света твърде млада – само на 17 години. Веднага направих връзката и изборът ми беше ясен“, разказва Красимира Димитрова.  

Доминик Шпац от Германия също е сред спечелените за каузата.  По професия той е ай-ти – специалист, а по душа и сърце – пътешественик. През 2017-та година Доминик идва в България заради Бузлуджа и оттогава е влюбен в страната ни, признава той. И допълва, че всъщност Бузлуджа го е спечелила за България.

От 13 септември тази година Паметникът на Бузлуджа  вече е със статут на паметник от национално значение, припомни кметът на Казанлък Галина Стоянова

На срещата снощи архитект Дора Иванова представи новите предизвикателства, за да може Монументът да има бъдеще .  Плановете предвиждат още догодина "Чинията" да бъде обезопасена и така да стане достъпна за туристи. Идеята е да бъде осигурен и достъп до Пилона, откъдето се разкриват прекрасни гледки. "Това е технически възможно", казва Дора Иванова и допълва, че в момента екипът приключва финансовия бизнес-план. А сметките показват,  че Паметникът може да се самоиздържа и от него могат да се печелят пари. 

"Работим с два варианта - песимистичен и оптимистичен. В момента на година Монументът се посещава от 50 000 туристи. Ние вярваме, че ако той бъде отворен, веднага след като  това стане поне 40 000 души ще го посетят. Вярваме, че ако бъде отворен и Пилонът, откъдето се разкриват прекрасни  гледки, броят на туристите ще достигне 100 - 200 000 годишно. С подходящи инициативи и културни прояви, това число може да бъде дори удвоено. Сами пресметнете колко пари от билети са това - по 10, 20 или по 30 лева, каквато цена е нормална за посещението на подобни обекти в чужбина. Така че към момента ние имаме база, която може да ни донесе средства, но тя не е оползотворена", казва Дора Иванова.   

Една от главните и най-големи предизвикателства е поправянето на покривната конструкция, защото без нея Монументът остава застрашен. За целта може да се търси външно финансиране чрез заем, който да бъде върнат от продажбата на билети в продължение на 20 години. 

А кметът на Казанлък Галина Стоянова очерта три потенциални възможности по отношение на стопанисването на Паметника. Първата – стопанин, но отговорен, да остане държавата и да направи необходимите инвестиции. Втората – нещата да останат както са сега, но в такъв случай кметът на Казанлък отправи предизвикателство към общинските съветници с третата възможност – да преценят и да поемат предизвикателството и отговорността местната власт да стане стопанин на Монумента, за да може той да бъде възстановен и ползван за туристически и културни цели. За да се "събуди" Бузлуджа. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Представят историята на Стралджа на Иван Димчев

Неиздавана досега, а писана преди век, „История на с. Стралджа” ще бъде представена днес от 17 часа в Стралджа. Книгата на Иван Димчев ще бъде представена в присъствието на наследниците на автора, благодарение на които този ценен извор вече е..

публикувано на 07.11.24 в 14:08

Разградски поет и преводач от украински език представя поетичната си книга за любовта и войната

Разградският поет Дойчин Дойнов ще представи своята нова лирическа книга на 8 ноември 2024 г., петък, в къща музей „Гео Милев“ в Стара Загора. Началото на срещата с автора е от 17.30 часа, заглавието на стихосбирката е „Изгубени в съня“. Дойчин Дойнов..

публикувано на 05.11.24 в 09:43

Кристална лира за директора на Старозагорска опера

Директорът на Държавна опера – Стара Загора Огнян Драганов е носител на наградата „Кристална лира“ в категория „Мениджмънт в музикалното и танцово изкуство". Призът се връчва за неговия изключителен принос за възхода на Старозагорската опера и..

публикувано на 04.11.24 в 10:45

Бурни аплодисменти на предпремиерата на филма „Сватба" на Магдалена Ралчева

Публиката в родния град на кинорежисьора Магдалена Ралчева – Стара Загора, изпрати с бурни аплодисменти и възгласи „Браво!" финалните надписи на новия български игрален филм „Сватба" по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му „Диви..

публикувано на 30.10.24 в 14:50

Отличиха четири творци в традиционния Есенен салон в Казанлък

Над 150 картини от 50 автора украсиха зала “Иван Милев” в Казанлък в рамките на традиционния Есенен салон. Четирима художника са отличени с награди в тазгодишното издание на салона, информират от община Казанлък.  Призът на Общината отиде при..

публикувано на 30.10.24 в 11:51

Мария Панайотова написа роман в стихове

Днес, от 18.00 часа, в Къща-музей "Гео Милев" е представянето на романа в стихове "Острови в душата" на Мария Панайотова. Тя реди рими от дете. Признава, че на една тетрадка, като ученичка, залепила своя снимка и написала с големи букви "ще стана..

публикувано на 29.10.24 в 13:55

Мария Лалева представя "Пътища от огън" тази вечер

"Пътища от огън" е заглавието на третия роман на Мария Лалева. През последните години тя е сред най-четените и най-цитираните български автори. "Няколко съдби се преплитат по интересен начин. Главният герой е чужденец, който бяга от войната, но в тя..

публикувано на 29.10.24 в 08:30

Киномания превзема и Стара Загора

Фестивалът „Киномания“ ще се проведе  за първи път в Стара Загора.  От 14 до 16 ноември ще бъдат показани 5 филма в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“.Откриването е срадващия се на голям интерес италиански филм „Все още има утре“...

публикувано на 25.10.24 в 14:09

Филм „Светлини на будителството 2“ представя екипът на Девето основно училище

По повод 1 ноември – Ден на народните будители, екип от IX-то ОУ „Веселин Ханчев“ в Стара Загора снима втора част на филм за значимите жени будителки. Лентата носи заглавието  „Светлини на будителството 2“. Мястото на снимките е Къщата на..

публикувано на 25.10.24 в 10:48

Кой е 41-ят носител на "Златното яйце" ще научим тази вечер

92 млади поети дръзнаха да представят своите творби в 41-ото издание на Националния младежки конкурс за поезия  "Веселин Ханчев" . Името на победителя, който ще получи голямата награда - "Златното яйце" и правото да издаде първата си стихосбирка, ще стане..

публикувано на 25.10.24 в 08:05