Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради скока на тока

Предприятия временно спират работа в пиковите часове, фирми търпят неустойки

С временно прекъсване на работния процес в часовете, когато цената на електроенергията е пикова, опитват да намалят  удара от скока на тока в старозагорското предприятие „Прогрес“ АД, съобщи за Радио Стара Загора изпълнителният директор Славин Янакиев.

Ако в началото на годината дружеството е плащало около 100 лева за мегават час, то в края на същата година борсовата цена е 700-800 лева.

„Поскъпването е в пъти, не в проценти“, посочи Янакиев и допълни, че към момента сметките за ток са толкова, колкото са разходите за работни заплати за над 500-те работници и служители в предприятието.

„Направили сме всичко необходимо, за да имаме енергийно ефективно производство, но дори с тези инвестиции можем да покрием около 20-30 процента увеличение на цената на тока, не 6 пъти, колкото е поскъпнала електроенергията в момента“, разказа изпълнителният директор на „Прогрес“ АД.

„Не можем да си позволим да спрем работа, защото имаме дългосрочни договори, които трябва да се изпълняват“ , обясни Янакиев.

Старозагорското предприятие „Прогрес“ произвежда отливки за 70 процента от машиностроителните фирми в България. Един от клиентите на дружеството е казанлъшкото предприятие „М+С Хидравлик“, където също усещат пресата на скъпия ток.

Веднаж през сметките за електроенергия и втори път – през по-малкото от заявените количества отливки, които получават, обяснява изпълнителният директор на казанлъшката фирма Владимир Спасов.

В нея работят над 1200 души, а продукцията в над 80 процента е предназначена за износ. „ Разбираме ситуацията и правим всичко възможно.

„Но е грехота – защото в момента индустрията е в ръст – самите ние имаме растеж за тази година от близо 50 процента. И на този фон е грехота заради високите цени на тока да ни се налага да търпим загуби и да плащаме неустойки“, коментира Владимир Спасов.   

И двамата мениджъри са категорични, че цената на електроенергията на борсата в момента е нереално висока.

„Просто има търсене, а няма достатъчно електроенергия“,  обяснява изпълнителният директор на „Прогрес“ АД Славин Янакиев.

„За да бъдат стимулирани малките производители на енергия да работят, те получават цена от 800 лева. Лошото е че същата тази цена слиза по веригата надолу и отива и при производители, чиито разход за производство на мегават час е не повече от 200 лева. „ Пари има, но са неправилно разпределени“, никой от управляващите не ни е повикал нас, за да чуят нашите предложения, посочи Славин Янакиев. 

„Непрекъснато привеждаме законодателството си в съответствие с европейските норми. Дори в моменти в които се обсъжда каква е цената на борсата в България или в една Германия, ние съпоставяме несъпоставими неща -  да, цената на бизнеса е висока, но огромна част от немския бизнес има правото да участва в търгове, в които да сключи договори за дългосрочни доставки на фиксирана цена. И това не противоречи на европейските регламенти, подчертава изпълнителният директор на „М+С Хидравлик“ – Казанлък.

„Не е нормално една държава като България да има най-високата експортна експозиция като електроенергия. Не може повече от 50 процента от електроенергията на България да се изнася, няма такава държава в Европейския съюз. Изпълнявайки всички регламенти на ЕС по отношение на начина на предлагане на електроенергия, държавата е нормално да се намеси и да си гарантира вътрешното потребление. Това, ако щете е и въпрос на национална сигурност“, категоричен е мениджърът.   

 „ Пари има, но са неправилно разпределени“, никой от управляващите не ни е повикал нас, за да чуят нашите предложения, казва изпълнителният директор на „Прогрес“  

„Иска ми се посоката да бъде променена, защото в момент в които индустрията отбелязва ръст, да се докарват българските фирми до състояние близко до фалит, е меко казано, неразумно, допълва изпълнителният директор на „М+С Хидравлик“ – Казанлък.

Целия разговор с двамата мениджъри можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56