„Умните градове с „нулеви емисии“ е една от петте мисии на Европа. Те са основополагаащи за това къде в рамките на зелената сделка на програмно ниво Европа стимулира държавите членки да вложат енергията си, свързана с голямата цел Европа да стане континент с нулеви емисии“, коментира Безуханова.
Тя припомни, че в началото на декември стартира пилотният проект, по който 100 града в Европа да поемат ангажимент да станат въглеродно неутрални до 2030 г., Идеята е до 2050 г. по този модел всички населени места да постигнат въглеродна неутралност.
Всъщност статистиката показва, че 75% от глобалните въглеродни емисии се генерират именно в градовете, заради транспортните им системи, заради качеството на сградите и консумацията в урбанизирана среда, заради индустриалните производства, концентрирани в градовете.
„На 14 декември направихме и един информационен ден, съвместно с екипа на ЕК, който отговаря за тази мисия. В събитието взеха участие 10 български града. Аз съм много щастлива, че за времето, което организирахме тази кампания четири български града вече бяха започнали работа, за да кандидатстват“, каза Саша Безуханова.
По думите й вече са започнали редица инициативи. Те са проектобазирани и следващото ниво е да се постигне именно този синхронизиран, на градско и областно ниво, модел, който включва местна власт, университети, развойни екипи, бизнесите, но също така и гражданските инициативи.
„Стара Загора участва в информационния ден и много се надявам, познавайки инициативите, които се развиват в града, че до края на януари, когато е времето за кандидатстване Стара Загора ще има своя кандидатура и добри шансове да бъде разпозната. Имате мотивирани хора, в местната власт, научна база, някои от предприятията, както и сериозно гражданско движение, което постигна вече свои резултати, веднага се сещам за успеха за съхраняване на парк „Бедечка“, разказа Саша Безуханова.
Тя обясни, че първият етап е да се кандидатства. Избраните градове ще разчитат на системна помощ от водещи фигури в Европа за интегрален план за трансформация.
„В рамките на този процес да бъдат подготвени една интегрална програма, която адресира всички аспекти на това как да се трансформира града в посока на постигане на целите за оптимизиране на процеси чрез въвеждане на дигитално базирани решения, които осигуряват по-нисък въглероден отпечатък, но и ефективност в живота на гражданите, Както и зелени аспекти свързани с градската среда, инструменти за постигане на по-голяма чистота на въздуха, качество на живот на хората и трансформиране на предприятията в посока на това да бъдат по-екологични в своята дейност. Това няма да бъде оставено само на силите на местната общност, а ще има съществена помощ от Европа“, допълни Саша Безуханова.
Стара Загора (АРИР) е домакин на ключова среща, по проект COALition (Horizon Europe) която събира учени, представители на бизнеса и неправителствени организации от три региона в преход на Балканите. Сред участниците са Българската академия на..
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net