Надеждите ни са да видим най-после края на пандемията у нас и по света. В особена степен е валидно за държави и региони, където туризмът е основно приходно перо. Определящи ще са най-вече уменията и способностите на местни администрации, централни власти и здравни органи да се справят със ситуации, предизвикани в голяма степен от разпространието на COVID-19. Това коментира в предаването „Час пик“ Владимир Матов, управител на круизна агенция.
Мерките в помощ на бранша у нас, силно засегнат от ковид кризата, той определи като подкрепа, която може да се превърне в бреме за бенефициентите заради противоречиви и неясни правила, но:
„Хубаво е, че има финансова подкрепа за туризма. Това определено даде глътка въздух. На много колеги и фирми помогна да оцелеят. Няма сериозни хора в бизнеса, които да разчитат на помощи.“
В предпандемичната 2019 година близо 20 000 българи са били пасажери на лайнер. Интересът към морския туризъм е висок въпреки поскъпването на пътешествията по вода. По думите на Владимир Матов хората отново търсят круизни ваканции след дългото затваряне. Наблюдава се ръст в цените между 20-30% при масовите маршрути. Двойно са поскъпнали офертите в премиум и луксозния сегмент, като очакванията са възходящият тренд да продължи.
Традиционно най-предпочитани са Средиземноморието, Прибалтика и фиордите на Норвегия. Има запитвания и за далечни дестинации като Тихоокеанския регион, Австралия и Нова Зеландия, които все още остават затворени, но пък Карибите вече посрещат туристи.
Разпространението на коронавируса нанесе драматични поражения и милиарди загуби за круизната индустрия, но Матов очаква постепенно съживяване. През последните десетилетия този бизнес е сред най-бързо развиващите се, подобно на технологичния сектор. Продължават инвестициите в корабостроенето. Нов експедиционен кораб ще бъде пуснат на вода през април, разкри събеседникът.
По-старите плавателни съдове бяха преоборудвани, за да отговорят на противоепидемичните мерки. Вентилационните им системи съответстват по клас на тези в операционните зали, което е сериозна гаранция за сигурността на пътниците, обясни Матов.
На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net