Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шафранопроизводители с искания към МЗХГ

Снимка: БГНЕС

Да се класифицира шафрана и да има адекватно подпомагане за сектора за това ще продължат да  настояват и през настоящата година от  Сдружението на шафранопроизводителите в България.

Още през лятото на 2021г. от бранша внесоха писмо до земеделското министерство, но политическата ситуация не позволи развой на събитията , коментира за радио Стара Загора председателят на сдружението Павел Велев. Той отчете добри добиви през 2021г. Общо около 20 кг.  е реколтата на членуващите близо  50 производители от цялата страна. Тя  е с високо качество и по нищо не отстъпва на предлаганото на европейските и световни пазари,  допълни Велев.

Както с всяка култура, интересът към шафрана в България се разразява стихийно преди няколко години. Вече от 2 години съществува и  Сдружението на шафранопроизводителите с председател Павел Велев."Една от големите цели на сдружението  да изградим устойчив пазарен контакт с клиенти, директни продажби на продукти и да си бъдем полезни в разрешаване на проблеми, свързани с шафранопроизводството, каза Велев, като поясни, че ще подновят разговорите с Министерството на земеделието за класифицирането на шафрана".

Цените в Европа варират от 5 Евро на грам до 30-40 евро на грам биошафран в големите вериги, каза Велев и поясни, че в България цените са между 8 и 30 лева за грам според качествата на продукта.

Това е най-скъпата подправка в света и е ценен заради свойствата си да подобрява настроението, да отпуска, да повишава концентрацията, да подобрява съня и други ценни ефекти. Екстрактите, направени от шафранови стигми и венчелистчета, имат подобен ефект, тъй като включват едни и същи компоненти - каротеноиди.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Весела Паскалева

Весела Паскалева е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“ в Сливен

Весела Паскалева, директорка на Средно училище „Константин Константинов“ в Сливен е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“.Отличията се връчват по традиция в навечерието на 24 май, като церемонията е тази вечер от 18 часа в зала „Сливен“...

публикувано на 23.05.25 в 14:57

Борислав Григоров: "Българските острови в Черно море"

"Към българската територия принадлежат пет черноморски острова, а именно: Света Анастасия, Свети Иван, Свети Петър, Свети Кирик и Юлита и Свети Тома, наричан още Змийския остров. Общо погледнато биоразнообразието на българското черноморие е доста..

публикувано на 22.05.25 в 15:41

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57