Името на историческия връх "Шипка" в действителност е връх "Свети Никола". А истинският връх е по-нисък и се намира по склоновете на габровския дял на Стара планина. Това многократно е разказвал в свои интервюта Стойко Стойков от Казанлък. Намирам 91-годишния учител по руски език в дома на дъщеря му в София по мобилния телефон. Болят го краката и е на легло, но умът му е бистър, мислите му са ясни и подредени. Разказът започва с действията на комунистите, които дошли на власт след 9.09.1944 г. Сменят имена на улици, градове, местности и всичко, което напомня за предишния строй. На гонения са подложени и свещениците, забраняват се религиозните празници и традиции - религията е заклеймена като заблуждаваща хората.
Такава е и политиката на партийните управляващи в Казанлък. "С протокол №4 на Околийската комисия по наименованията от 26.10.1951 г. с председател - видният местен комунист Петър Калайджиев, предлага на Народното събрание историческият връх, на който българските опълченци и руски войници извоюват с цената на безценни жертви свободата ни, да не носи повече името "Свети Никола" по религиознти причини." Така започва разказът на Стойко Стойков. Предложението е внесено в парламента на 16-ти ноември, на следващия е гласувано. А на 23.11.същата година е обнародвано в Държавен вестник и се сменя името му на "връх Столетов". Именуват го на генерал Николай Столетов, участвал в героичните боеве за Стара Загора и в защитата на вр. Св. Никола, с което Русия печели войната.
Така до 1964 г. историческият връх, възпят с героизма и себеотрицанието на опълченците ни в "Опълченците на Шипка" от Иван Вазов се именува на царския генерал. Когато на посещение в България на 10-ти септември идва Леонид Илич Брежнев, като първи секретар на КПСС и председател на Върховния съвет на Президиума на тогавашния СССР. На път от Стара Загора към Паметника на Свободата, първият човек тогава в градския комитет на БКП в Казанлък Петко Влаев решава да спре делегацията водена от Тодор Живков и Леонид Брежнев. Всички хора не работят заради празника на "социалистическата революция - 9-ти септември", а децата не учат. Целият Казнлък е изкаран по улиците на града. И кортежът е принуден да се отправи към трибуната, останала от предния ден в центъра на града на розите. Петко Влаев предупредил Стойко Стойков да се подготви да представи града и да посочи кои местни предприятия поддържат крепката бълагро-съветска дружба. След ръкоплясканията и скандиранията започват речите от трибуната. Докато превежда на Брежнев, Стойко Стойков съзира вр. Столетов и казва на Брежнев, че в името на българо-съветската дружба дори върхът е преименуван от Свети Никола на Столетов. След кратко мълчание Брежнев, който е запознат с този съдбоносен момент от нашата история попитал " С какво името на един царски генерал, член на руския държавен имперски съвет е по-значимо от това на Свети Никола?" Цялото множество замръзва при този въпрос. От тогава до 1977 г. върхът не се споменава никъде с име - остава безименен. Едва за 100-годишнината от боевете на историческия връх му дават името "Шипка". Но това е името на друг връх, съседен, който е в габровския дял на Стара планина. Но това не отговаря на историческата реалност.и стават два върха с това име. И днес има инициативен комитет от местни родолюбци, които искат да възтържествува историческата истина и върхът на Свободата с монумента да си върне името "Св. Никола, с което име на уста са загивали българските опълченци.", въздиша старият учител.
Той си спомня, че в този ден след речите започва право българско хоро, на което се хлащат Първият - Тодор Живков, съветският гост Леонид Брежнев, първия секретар на Казанлък Петко Влаев и другите придружаващи ги, заедно с жителите на града. И така Стойко Стойков е разделен от съветското величие. Но бързо му нареждат да се хване отново до него, за да му превежда. Тогава забелязал, че този едър здрав мъж много се поти, а носът му бил червен и си помислил:"Здраво пие водка!". При тази среща на казанлъчани с човека, определял световната политика и съдбата на България от 1964 до 1982 г., Тодор Живков казал пред хората, че Казанлък искал да бъде столица на България"
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net