Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалното училище в Котел ще поздрави Ансамбъл "Филип Кутев"

| обновено на 20.02.22 в 09:37
Снимка: интернет

Националният ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" ще отбележи своята  70-годишнина с три различни концерта в зала 1 на НДК. Създаден през 1951 г., ансамбълът не можа да отпразнува 70-ия си рожден ден миналата година заради избухналата пандемия от КОВИД. Затова, с концерти на 18, 19 и 20-ти февруари под патронажа на президента Румен Радев ще бъде отбелязана кръглата годишнина. На 18 февруари е "Началото" с музикални и танцови произведения, съхранени от раждането на ансамбъла до 1985 г., включително и емблематичната постановка "Тракийска сватба".

На 19 февруари "Пътят" представя сценичните постижения на ансамбъла, ще бъдат изпълнени премиерно три нови произведения. Предвидено е и участието на гост изпълнители от ансамбъл  "Пирин" и ансамбъл  "Тракия". На 20 февруари е "Наследството", където публиката ще се докосне до предаденото и съхранено фолклорно и сценично наследство. В този трети концерт своя поздрав към големите професионалисти ще поднесат и възпитаниците на НУФИ „Филип Кутев“ от Котел.  „Ние ще се представим  с гайдарски оркестър, който ще повдигне настроението на публиката със своя колорит, с камерна група и с песента от котелския край „Че са хайдути излезли“, съобщи директорът на училището Мария Градешлиева.  Тя изрази увереност, че всички песни и танци, които са подготвили певците, инструменталистите и танцьорите от ансамбъла домакин, гостите и учениците от по-малкия брат на кутевци -  ще бъде истинска палитра от ритми и багри, една фолклорна феерия. Децата от котелското музикално училище се вълнуват от тази изява, защото ще се представят на една сцена с редица утвърдени имена в българския фолклор, мнозина от които са техни предшественици - възпитаници  на НУФИ“Ф. Кутев“ в Котел. Другата отговорна изява за децата от училището е участието им в благотворителния концерт, организиран от Фондация „Шевица“ на Националния празник на България –Трети март за талантите от двете музикални училища по фолклор в Котел и Широка лъка. „Какво по-голямо щастие и мотивация от това да покажем всичко онова, на което сме способни ние от музикалното училище?“, пита г-жа Градешлиева.

   Непрекъснатата смяна на присъственото с дистанционно обучение притеснява всички 42-ма преподаватели в училището, защото в училището се работи творчески, децата отработват пеенето, свиренето и танцуването в групи. „Няма как това, което се направи за една седмица, после да се затвърди в онлайн среда. Тази смяна и доста дълго продължило дистанционно обучение е много , много уморително. В изкуството това не помага. Цялата структура на оркестъра, на хора, на камерните групи, танцовия състав  се нарушава, защото класовете се разменят всяка седмица в кабинета по музика или в танцовата зала. А всяка структура се състои от ученици от различни випуски. – от 7 до 12 клас.“, допълва директора. Всички преподаватели в училището подхождат изключително отговорно и амбициозно,  дават всичко от себе си. „Всички мои колеги са съдбовно свързани с училището. Разбират, че то трябва да съществува с висок професионализъм и качество. Да не се гледа на ученика като бройка, която ще ни носи пари, а като човек, когото ние трябва да изградим чрез изкуството.“, смята Мария Градешлиева. Министерството на културата осигурява достатъчно средства за издръжката на училището, а и самите учители и ръководството се стремят да се съобразяват и да не правят излишни разхищения. Училището си плаща сметките .Притеснението идва, по –скоро от  условията на работа, от битовизмите, предизвикани от разхищението на творческа енергия и амбиция у ученици и учители.

 Тази година в училището се обучават 252 ма ученици от първи до 12-ти клас във всички специалности – кавал, гайда, тамбура, гъдулка, акордеон, народно пеене и  български танци. Зрелостниците са  36, сред тях са изключителни музикантикато Симеон Илиев, Асен Станоев, Божидар Павлов, Хрисимир Георгиев , които вече са добре познати на публиката. Мария Градешлиева е благодарна на колегите си за техния ентусиазъм, на децата, които с любов се учат и на родителите, които ги подкрепят, за да съществува училището, пазейки всички високи стандарти, които е изградило във времето.

Втората част от интервюто с Мария Градешлиева, директор на НУФИ „Филип Кутев“ в Котел, чуйте в звуковия файл. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Мене не ме.."- старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум

Старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум с провокативното заглавие „Мене не ме…“.   Те определят своя стил като „старозагорски рок с мъглижко звучене“ и са категорични, че не желаят да подражават на никого. Автор на голяма..

публикувано на 14.02.25 в 13:39

Любовта е всеобщ дом за всички ни!

Поетесата Мирела Иванова представя антологичната си стихосбирка "Любовите ни" в деня на виното и любовта - 14 февруари. Старозагорските читатели ще могат да съпреживеят лиричните текстове от 17:30 часа в зала „Графика” на Художествената галерия...

публикувано на 14.02.25 в 07:55

„Театрални искри“ в Казанлък събира деца и младежи през април

До 10 март приемат заявки за участие в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство „Театрални искри“, който ще се състои от 25 до 28 април на сцената на Народно читалище (НЧ) „Искра – 1860“ в Казанлък. Това съобщи директорът на..

публикувано на 13.02.25 в 09:50

Международното триенале на сценичния плакат - София гостува в Димитровград с изложбата "Плакатът и жените"

Международното триенале на сценичния плакат – София гостува на Художествена Галерия „Петко Чурчулиев” - Димитровград с изложбата "Плакатът и жените". Експозицията се открива тази вечер от 17,30 ч. и показва творбите на 21 съвременни български..

публикувано на 12.02.25 в 14:22

"Дзак" премиера за бебета на Старозагорския куклен театър

"Дзак" е заглавието на първото премиерно и бебешко заглавие, за годината, в афиша на Държавен Куклен театър Стара Загора . То ще бъде представено днес, 12 февруари, пред най-малките зрители и техните родители, от 10.30 и 11.30 часа...

публикувано на 12.02.25 в 10:10

"Дон Паскуале" - музикална комедия за обратите на любовта

На 11 февруари, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера-Стара Загора зрителите ще имат възможността да видят  комичната опера „Дон Паскуале” от Гаетано Доницети . Всяко действие на спектакъла ще дирижира различен диригент , /Едуард Йео-Китай,..

публикувано на 08.02.25 в 18:30

Музеят на фотографията с нова арт изложба

В Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства - Казанлък е подредена изложба от 25-тия Национален годишен преглед на фотографското изкуство в България. Инициатор на събитието е Сдружение фотографска академия "Янка Кюркчиева". Екипът на..

публикувано на 08.02.25 в 16:32
Кадър от филма „Мали 70”

С три допълнителни прожекции продължава „Менар филм фест“ в Стара Загора

С три допълнителни прожекции продължава извън програмата „Менар филм фест“ в Стара Загора, съобщи Райна Димитрова от организаторите. Днес от 18,30 ч. в Регионалната библиотека предстои повторната прожекция на филма „Кухня под звездите“, а утре..

публикувано на 07.02.25 в 16:20

Разговор за Татяна Лолова от А до Я в бибилиотека "Захари Княжески"

Журналистът Георги Тошев ще представи филма „Последният спектакъл“ и книгата „Татяна Лолова от А до Я“ пред старозагорци тази вечер. Поводът е 91 години от рождението на голямата актриса. Филмът до сега не е показван, в него са събрани много..

публикувано на 10.02.25 в 08:20

Симфоничен оркестър Сливен е домакин на поредния концерт от цикъла „Млада Европа“

Симфоничен оркестър Сливен е домакин на поредния концерт от цикъла „Млада Европа“. Тази вечер отново ще бъде представена музиката на  Волфганг Амадеус Моцарт, а с този концерт официално ще бъде поставено началото на поредица събития, посветени на..

публикувано на 07.02.25 в 09:53