Сдружение"Зелени балкани" организира за поредна година две национални викторини за защитените животински видове и техните местообитания. За по-големите, учениците от 8-ми и 9-ти клас темата е "Натура 2000 и хищните птици". Тя включва видовете белошипа ветрушка, ловен сокол и царски орел.
По-малките ученици от 5-ти и 6-ти клас могат да участват по темата "Лешоядите - санитари на природата". Вниманието на природозащитниците е насочено към училищата в областите Сливен, Хасково, Враца и Благоевград, където в последните години Сдружение "Зелени балкани" полага усилия да се върнат изчезналите преди 60-70 години различни видове лешояди, гнездили у нас дотогава. Това съобщи Елена Тилова от сдружението. Но могат да участват деца от цялата страна, защото организаторите се опитват да привлекат повече деца към каузата да бъдат защитени хищните птици в дивата природа на България, като ги запознаят с това, с което те са полезни. "Стремим се да повишим общата екокултура на хората, особено на подрастващите. Никакви мерки за връщане на птиците в природата и инвестиции на терен няма да имат ефект, ако тази култура и заинтересованост у децата липсва"., каза още Тилива.
До 20-ти март се приемат заявки за участие, викторините ще се проведета от 11-ти до 15-ти април онлайн."Целта ни е да издирим най-активните, най-любопитните деца, които да въвлечем в нашите дейности. Винаги сме готови при желание от учителите да ги заведем в Спасителния център или на площадките за хранене на лешоядите.", допълни Елена Тилова. Победителите ще бъдат обявени на 21-ви април. Участниците ще получат освен грамоти и сертификати за участие и тениски, торбички, плакати с птиците, рекламни материали.
На сайта и фейсбук страницта на сдружението може да се намери цялата информаця за подаване на заявление и участие във викторините.
В звуковия файл чуйте интервюто с Елена Тилива.
За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г. Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..
През изминалата година станахме свидетели на завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..
Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..
В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..
В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..
Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..
Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...
Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..
Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..
В началото на миналия век в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. Защо топовните салюти били точно..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net