Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна десетото юбилейно издание на конкурса за детски книги „Бисерче вълшебно“

За поредна година децата между 5 и 16 години могат да гласуват за любимата си новопубликувана книга до 23:59 ч. на 11 май 2022 г на сайта - https://www.biserche.com/

2
Снимка: biserche,com

Национална награда „Бисерче вълшебно“ е първата награда в България, посветена на съвременните детски книги, отличени чрез гласуване на децата. Учредена е през 2013 г. по случай Международния ден на детската книга – 2 април. Името ù идва от приказката „Пук!“ на Валери Петров, в която се разказва за търсенето на вълшебно бисерче, което прави хората по-добри.

Гласуването за съвременни детски книги е онлайн, в началото на всяка календарна година. Номинираните заглавия са сред най-добрите издателски проекти за изминалата календарна година, обясни за Радио Стара Загора Вал Стоева от фондация за насърчаване на четенето „Детски книги“, организатор на награда „Бисерче вълшебно“. 

" През 2022 г. децата ще могат да отличат своите фаворити измежду 121 художествени и нехудожествени заглавия – най-добрите проекти за 2021 г., излъчени от 52 издателства и самопубликуващи се автори. Като всяко дете може да гласува за едно художествено и едно нехудожествено произведение." каза още Вал Стоева и допълни, че и тази година се запазва традицията заглавията да са разпределени в 5 категории. 

Любопитно е, че тази година книгите от български автори са 49, като 15 от тях са дебютни издания в категорията за деца. 

С този конкурс мерим интересите, нагласите на децата, обясни Вал Стоева. " Ние възрастните сме зрели и умели читатели и харесваме книги, които далеч не е задължително да се харесват на децата ни, но така разбираме какво им харесва на тях, защото за да формираш читателски вкус е необходим цял един живот. "

Още по темата, чуйте от прикачения звуков файл.

В Стара Загора конкурса "Бисерче вълшебно" има своя вярна подкрепа в лицето на децата от V-то основно училище "Митьо Станев". В училището има създаден и читателски клуб, който редовно среща децата с интересни за тях автори и личности.  И макар че името на клуба се е сменяло през годините, в настоящия момент се казва "Малките библиотекари", интерес към него има постоянно. А началото е през 2017 и една среща с Мария Донева за представяне на книгата "Патилата не метлата", на която тя е преводач. Това разказа за Радио Стара Загора Атанас Дянков от Обществен съвет към V-то основно училище като поясни, че са се включили в "Бисерче вълшебно" за първи прът през 2018 година сред среща с Вал Стоева от фондация за насърчаване на четенето „Детски книги“. По-късно тя лично награждава и децата от училището за участие в конкурса. 

Възрастта на учениците членуващи в клуба е различна, а тази година училищният библиотекар Рая Петрова, която ръководи малките читатели, работи и с по-големи деца от 5 и 7 клас. За съжаление, пандемията се е отразила и на тези дейности в училището и децата в клуба днес са 18 като те са членували и предишни години, поясни още Дянков като допълни, че днешните седмокласници от училището са първите участници в конкурса и тази година ще гласуват за пети път.

Повече за инициативите в училището можете да научите от прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27