Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едиствената сбирка от писани яйца у нас е във Велинград

Снимка: интернет

  Единствената в България сбирка от великденски яйца, рисувани по чепинската традиция -с парафин и писалка от близо 800 яйца е притежание на Историческия музей във Велинград. В нея има изработени яйца от почти всички славянски страни, където тази стара техника на изписване е позната  Чехия, Словакия, Полша, Украйна, унгарците от Трансилвания или по течението на р. Дунав.  В експозицията са включени яйца от Европа, България и от Америка. Всяка година пътуват между 150 и 200 яйца по изложби в чужбина. Досега е обиколила почти цяла централна Европа. Миналата година е била показана в Хърватска заедно с яйцата на другите страни, в които се прилага техниката, в музея във Враца. А тази година изложбата „Великденските писани яйца на България“ ще гостува в Царево.

 "Техниката според  археологическите данни, пазени в Чехия е доста стара,  отпреди 9-10 века. Тя се характеризира с изписването на яйцето с восъка посредством писалката, след това се боядисва и се сваля восъка, за да грейне рисунъка. Тя  се среща не само в района на Велинград, а и в Костенец, по долината на р.- Места – Добринище и Елешница. Малко по-различна е вече техниката на изписване с восък и писалка в Ихтиман и Етрополе.“ , разказва уредникът в музея Георги Куманов.

 В събота – 23-ти април, на Велика Събота ще се проведе отново Голямото изписване на великденски яйца във Велинград за децата. Преди 2 години, през 2019 г. са участвали 450 деца. Но ателиетата на историческия музей са отворили врати и обучават желаещите да изучат техниката от началото на април.

 През годината преди пандемията са били обучени 1 700 деца и гости на музея от  велинградските майсторки на писани яйца.

  В края на 19 и началото на 20-ти в. са били съхранени стилизираните орнаменти, които насят тайнството на миналото, на познанието, които постепенно се загубват. Постепенно в целия минал век все по-близка до действителността става рисунката. Цветята се рисуват така, както би ги изрисувал художник, многоцветието е типично във велинградско. Докато старите орнаменти назад във времето са били прастарите орнаменти спиралата, слънчевия символ, преминал от стилизираното изрисуване във сфастиката, която е била сложно орнаментирана за да бъде по-красива  и по-интересна. Много по-рядко са били използвани антропоморфни орнаменти.

 Всеки, който се включи в Голямото изписване ще може да украси свое великденско яйце по чепинската техника на изписване.

 Цялото интервю с уредника в Историческия музей във Велинград Георги Куманов чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49

В „60 минути повече Lifestyle“: Промяната ДЗЕН и как да превърнем балкона си в истинска градина

Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала.  Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..

публикувано на 21.03.25 в 15:54

Фестивал на мекиците във Въгларово – традиция, вкус и толерантност!

На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..

публикувано на 21.03.25 в 08:00
Валентин Глушков по време на работно посещение в Европейския парламент в Страсбург

Стара Загора има избран младежки делегат в ЕС

19-годишният абитуриент от Профилираната природоматематическа гимназия „Гео Милев“ и доскорошен Млад омбудсман на Стара Загора Валентин Глушков е един от четиримата млади българи, излъчени след сериозна селекция за делегати в рамките на 11-тия цикъл..

публикувано на 20.03.25 в 15:17