Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концерт със сакрална музика от Вивалди е подготвил Сливенският симфоничен оркестър

Концерт със сакрална музика от Вивалди е подготвил за Великден Сливенският симфоничен оркестър. Той ще се състои на 20 април от 18.30 ч. в зала „Сливен“. Празничният концерт ще премине под вещото ръководство на най-големия специалист по темата в света - диригентът Франческо Фанна. За събитието са поканени от София и невероятните професионалисти от вокален камерен ансамбъл GLI ACCORDATI с ръководител Драгомир Йосифов. Сливенската публика ще се наслади и на богатия тъмен глас на солистката, контраалтът Кандида Гуида.

За първи път в България, ще бъде изпълнено едно от най-значимите сакрални произведения на Антонио Вивалди - Dixit Dominus RV595 (Господ каза ), с текста на латинската версия на Псалм 110, разказа директорът на Симфоничен оркестър – Сливен Кремена Оксенкруг.

 Музиката е написана за петима солисти, хор и оркестър и е структурирана в единадесет части - осем псалмови стиха и три славословия.

В програмата на концерта е включено и друго произведение, свързано с тематиката за Възкресение Христово. „Стабат матер“ (на латински: Stabat Mater) е християнски химн от 13 век. Това е най-силната средновековна латинска поема, разкриваща страданията на Майката Христова. Утвърждава се като едно от най-важните канонически последования (секвенции), при богослужението в западната църква.

Въпреки че играе съществена роля в богослужението, днес „Стабат матер“ се споменава най-вече във връзка с музикалните произведения, написани по този текст. Много композитори като Джовани Пиерлуиджи да Палестрина, Джовани Батиста Перголези, Антонио Вивалди, Джоакино Росини, Антонин Дворжак, Джузепе Верди и др., са написали музика по поемата. Посланието на това произведение е свързано с дните от Страстната седмица, посветени на Христовото страдание. В превод „Стабат Матер“ означава страдаща майка. Това ни връща към темите за състраданието и човечността, които са смисълът на нашето пребиваване на тази земя.

„Стабат матер“ за соло контраалт и оркестър, RV 621, във Фа минор, е композиция от Вивалди и е структурирана в девет части. Премиерата й е в Бреша през 1712 г. Диригентът Франческо Фанна е председател на Италианския институт „Антонио Вивалди“ във Венеция, основан от неговия баща Антонио Фанна през 1947 г. и присъединен към Фондация „Джорджо Чини“ през 1978 г.

В него се съхраняват копия от ръкописите на цялата музика композирана от Вивалди, както и съвременни издания на същата, монографични есета и обширна аудио и видео документация, на разположение на учените и изследователите за консултация.

Билети за Великденския концерт на симфоничния оркестър, вече се продават онлайн на epaygo.bg, в офис мрежата на EasyPay, както и на касата на зала „Сливен“ - от 10-13 ч. и 15-17 ч.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20