Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На старта на лятото: Предизвикателства пред круизния туризъм

3
Снимка: CNN

Круизната индустрия не е особено чувствителна към сътресенията и кризите в икономиката и финансите, силно обаче се влияе от социално-политическите явления. Войната в Украйна играе твърде негативна роля за круизното мореплаване. Това коментира в предаването "Събота сутрин" Владимир Матов, управител на круизна агенция. Военните действия в Украйна предизвикаха отлив на туристи от САЩ, Канада и Австралия в региона, които „твърде плахо пристъпват към резервации, получи се отдръпване“. На този фон круизни плавания в Черно море няма да има нито през тази, нито през следващата година, включително и в българската акватория, поясни в разговора гостът. 

Инфлационните процеси не са определящи за пътешествията по вода. Въпреки поскъпването на круизните ваканции с около 20 процента спрямо предпандемичната 2019 година, браншът отчита засилен интерес след застоя, причинен от Covid-19. Все пак оптимизъм има, хората имат желание да пътуват. Очакванията са за добро лято, категоричен бе Матов.

Круизен кораб преминава през Панамския канал, април, 2022 г.

Цените варират в широк диапазон. Едноседмична почивка на кораб започва от 500 – 600 евро и може да надхвърли 20 000 евро за луксозно или приключенско преживяване на вода.

Традиционно най-предпочитани от българите дестинации за морски туризъм са Балтика и Средиземноморието (Италия, Франция и Испания). Напоследък гръцките острови и Израел също привличат вниманието на сънародниците ни. Все повече ентусиасти проявяват интерес към далечни маршрути  - Френска Полинезия, Япония, Австралия и Нова Зеландия. Между 15 000 - 20 000 българи годишно се впускат в морски пътешествия, като круизният туризъм става все по-популярен у нас и по света, отбеляза Матов.

След 22-годишно прекъсване се възстановява фериботната връзка между Кипър и Гърция. Очаква се през летния сезон новият морски маршрут да привлече на острова на Афродита туристи от Стария континент. Фериботът създава нова възможност за транспортна връзка между Кипър и Европа и намалява изолацията на островната държава. Според кипърските власти новата морска линия ще даде тласък на туризма и развитието на цялото Източно Средиземноморие. 
"Дълги години Кипър стоеше извън полезрението на круизните линии. Това е изключително интересен остров. Българите също се интересуват", каза в отговор на въпрос Матов. 
На глобално ниво секторът на пътуванията ще се върне към предпандемичните си нива през 2023 година, сочат проучвания. В  корабостроенето се наблюдава силен тласък. Нови 17 лайнера бележат подема през годината. За търсачите на силни усещания се появява предизвикателството Seabourn Venture - експедиционен кораб от нов клас с две подводници на борда. 
Haй-гoлeмият ĸpyизeн ĸopaб в cвeтa Wоndеr оf thе Ѕеаѕ oтплaвa зa пъpви път през март oт Фopт Лoдъpдeйл към Kapибитe.  

Най-големият круизен кораб ще превозва до 9300 пътници и екипаж
По силата на Covid-19 правилата всички пасажери на възраст над 5 години трябва да представят сертификат за ваксина, качвайки се на борда. Все още има действащи рестрикции, като носенето на предпазна маска на определени места на кораба. 

Зелени технологии в корабоплаването

Бързо развиващият се сектор е изправен пред регулаторен натиск и решителни действия, за да ограничи замърсяването на въздуха - едно от екологичните въздействия на морския транспорт. Скорошно проучване, цитирано от CNN, установи че круизен кораб генерира по-голям въглероден отпечатък от 12 000 автомобила. Все повече компании търсят устойчиви алтернативни източници на енергия, включително електрически батерии, биогорива и водородни клетки. 

Декарбонизацията ще изисква мащабни инвестиции в зелени технологии и алтернативни горива. Все по-голям брой плавателни съдове вече преминават към втечнен природен газ (LNG), а други алтернативни горива са в процес на разработка, включително амоняк, водород и метанол, както и кораби с електрическо задвижване, сочи доклад Allianz Global Corporate & Specialty SE’s (AGCS) Safety & Shipping Review 2022.

Индустрията се насочва към мерки за редуциране на емисиите чрез зареждане, като се използва по-малко енергия, което ще позволи на плавателните съдове да изключват двигателите си и да бъдат зареждани в пристанищата. 174 кораба от Международната асоциация на круизните линии (CLIA) ще могат да бъдат захранвани с електричество по този начин до 2027 г. Едва 14 международни порта са оборудвани със съвместима инфраструктура засега. 

Интервюто с Владимир Матов можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Директорите на културни институти в Стара Загора осъдиха ескалацията на напрежение пред Народния театър

Като терор, а не патриотизъм описа случилото се снощи пред Народния театър „Иван Вазов“ в столицата директорът на Държавния куклен театър Стара Загора Дарин Петков.  Протест, прераснал в безредици, предшестваха премиерата на постановката "Оръжията и..

публикувано на 08.11.24 в 15:52

Международният ден на Рентгенологията

8 ноември е международният ден на Рентгенологията, отбелязван в целия свят в чест на епохалното откритие на Конрад Рентген, променило и променящо медицината и познанието, и стоящо в основата на една от фундаменталните медицински специалности...

публикувано на 08.11.24 в 15:13

Японското посолство и Община Стара Загора обсъдиха обмен в културата и туризма

Заместник-кметовете на Стара Загора Милена Желева и арх. Мартин Паскалев посрещнаха Такаюки Шинозава, съветник и заместник-ръководител на мисията в Посолството на Япония в България, и Кенто Мураки, културно аташе. Визитата им бе част от усилията за..

публикувано на 08.11.24 в 14:27

Българската маслодайна роза и нейните бодли

В предаването "60 минути повече -бизнес" по Радио Стара Загора този понеделник "главен герой"  е маслодайната българска роза.   Не само заради уханните й цветове и кампанията по прибирането им, която привлича туристи от цял свят. И ако това е..

публикувано на 08.11.24 в 13:56

Преславен отбелязва празника си с пъстър събор

С  панихида в църквата „Св. Архангел Михаил“ в с. Преславен ще бъде почетена 120-та годишнина от смъртта на поп Минчо Кънчев. В 11 ч. ще започне традиционния Пъстър събор на селото, посветен на храмовия празник, 8-ми ноември. Съборът се организира от..

публикувано на 09.11.24 в 07:15

Фотоизложба под надслов „Сухопътни войски сме там, където има нужда от нас!" подредиха до Община Стара Загора

Ден на отворени врати с показ на въоръжение, техника и екипировка провежда днес командването и личният състав на Втора Тунджанска механизирана бригада. По случай празника на Сухопътни войски, отбелязван на 19 ноември, днес – 8 ноември 2024 г. (петък) от..

публикувано на 08.11.24 в 12:28

Община Ямбол подари на ученици и учители музикално-поетичен спектакъл

В навечерието на Световния ден на добротата и Международния ден на толерантността Община Ямбол и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни подариха на ямболски ученици и учители музикално-поетичния спектакъл..

публикувано на 08.11.24 в 12:17

Нова детска площадка с люлка и катерушка ще е мястото за игра в с. Козаревец

Поредната обновена детска площадка в селата на Община Стара Загора е в Козаревец. Нейното преобразяване в красиво и притегателно за малчуганите място е дело на Звено „Организация на движението и аварийна поддръжка“ (ОДАП) при Община Стара Загора...

публикувано на 08.11.24 в 12:07

Над 5 000 за заявленията за подмяна на отоплителните уреди в Димитровград

Желаещите да се включат в програмата за подмяна на старите с нови отоплителни уреди в Димитровград и селата надхвърлят финансовите параметри, с които разполага администрацията. Това съобщи на пресконференция кметът Иво Димов. В момента тече обжалване..

публикувано на 08.11.24 в 11:35

В Стара Загора откриха фотоизложба, посветена на празника на Сухопътни войски – 19 ноември

Изложба под надслова „Сухопътни войски са там, където има нужда от нас“ беше открита днес в Стара Загора. В повече от 30 фотографии са представени дейности от ежедневието на българската армия, което включва подготовка, изпълнение на мисии, участие в..

публикувано на 08.11.24 в 11:19