Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Кондарев носеше в себе си нежност и поетика

Снимка: интернет

 По повод кончината на големия чирпански художник Владимир Кондарев, неговият учител –изкуствоведът Марин Добрев припомни за съгражданите му и за любителите на изобразителното изкуство, какъв бе като творец и човек той. „Много неочаквано е за всички ни, загубата на твореца Владимир Кондарев. Той е човек добродушен, който с неговата човещина трудно можеше да се впише в ситуацията, в която живеем. Като художник,  носеше в себе си желанието за нежността, за поетиката…“

Марин Добрев посочи, че  оставяйки диря и в пластиката, и в скулптурата, днес имаме и  паметника на Никола Манев, знаем за неговите илюстрации към поезията на Димитър Данаилов. В няколко изложби с много лиричен дух, е  търсил митове, легенди и сказания. Винаги е търсил и усещането си за присъствието на обикновения човек, с неговите мечти, скърби, надежди и очарования… „В много от живописните му  работи присъстваше оня човек, който търсеше в земята своите устои. Такива бяха неговите мисли - земни, свързани с Чирпан,  земята и околностите, които го заобикалят. Той бе художник, който създаде много от  художествените  събития в Чирпан и в Стара Загора, като уредник на Художествената галерия в родния му град.“, припомни изкуствоведът.

Мнозина свързват дейността му  десетилетия наред с желанието му  да бъдат запомнени художниците на Чирпан, като се започне с Георги Данчов Зографина , Мара Георгиева и т.н. „Много е трудно да се направи кратък обзор на дейността му като творец, но ще запомнят приятелствата му с други две големи имена на духовността в Чирпан – писателят Димитър Данаилов и художникът Никола Манев. А като истински българин, разказваше увлекателно и за дейността и приноса за освобождението на България, на съратника на Левски Георги Данчов Зографина .“, каза още Марин Добрев.

 В звуковия файл, чуйте интервюто с изкуствоведа Марин Добрев, по повод загубата на художника Владимир Кондарев.

   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Константин Кацаров ще представи пред старозагорци авторска проза и рок

Литературният фестивал „Четяща Стара Загора“ празнува 20-ото си издание. Част от Националната програма „Походът на книгите“, организиран ежегодно от Асоциация „Българска книга“, фестивалът отново събира любителите на литературата и изкуството...

публикувано на 24.04.25 в 17:36

Музикалното училище в Стара Загора по стъпките на своя патрон в Прага

На 24 април отбелязваме рождението на Христина Морфова. Родената в Стара Загора оперна прима е една от най-ярките фигури в историята на българското оперно изкуство.  Националното училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора, което носи..

публикувано на 24.04.25 в 10:45

Спомен за тенора Георги Баталов

    Тази година, на днешната дата се навършват 129 години от рождението на Георги Баталов и 59  години от смъртта му. Видният старозагорски музикален деец и общественик е сред най-дейните участници в културния живот на Стара Загора в началото на ХХ..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Малки и големи празнуваха книгите с четене в Стара Загора

На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават.  В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..

публикувано на 23.04.25 в 14:21

Днес празнуваме книгите и хората, които ги създават

За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така.  И  все пак -..

публикувано на 23.04.25 в 07:00

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

публикувано на 22.04.25 в 16:32

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25