Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Проданов и физиката като изкуство

Снимка: Личен архив

18-годишният Александър Проданов, зрелостник от Математическата гимназия „Никола Обрешков“ в Казанлък и ученик на емблематичния преподавател Теодосий Теодосиев, завоюва златен медал от Международната олимпиада по физика преди дни. Тази година форумът се проведе онлайн, а домакин беше Швейцария. Участваха отбори от 75 държави. Олимпиадата се състоя в два кръга, като на първия учениците се състезаваха върху две експериментални задачи, а на втория – върху три теоретични. Ръководители на отбора са проф. дфн Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров. Александър притежава около 50 медала от национални и международни състезания по физика и математика и вярва, че "физиката разкрива тайните на Вселената и като други точни науки може да бъде изкуство". 

Той вижда бъдещето си в България през следващите години. Приет е в специалността "Квантова и космическа теоретична физика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Избрал е да продължи своето професионално развитие у нас, за разлика от много други родни олимпийци, които търсят реализация в чужбина. Връщането им след това е трудно, защото "системата е така измислена, че да излезеш от нея е доста по-трудно, отколкото да влезеш".

Най - важен е личният пример, посъветва Александър своите връстници. А хората, които се срещат с трудности и се справят с тях, са тези, които показват големи резултати, убеден е талантливият младеж. 

Той говори за липсата на свобода и креативност в средното образование у нас. "Всяка наука има логика, има красота, но това е тотално елиминирано от учебната програма", казва в заключение Александър Проданов. 

Защо хората не разбират физиката и това е един от предметите, който затруднява учениците? Как си представя света след 20 години? Чуйте интервюто с Александър Проданов в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11

Даскал Петър Иванов: Чест е да си да си войвода на патриотичен клуб

Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му..

публикувано на 06.11.24 в 15:42

Трикове за Черния петък

Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления . Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния петък той иска да..

публикувано на 03.11.24 в 10:57