Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пеещи артисти 19

Непознати стихове на Вапцаров оживяват в "Песен за Мими" (видео и снимки)

В най-новото бижу от музикалната колекция влиза актьорът Дарин Ангелов

| обновено на 24.07.22 в 10:00


Знаехте ли, че Никола Вапцаров е бил сериозен почитател на оперното изкуство? Че е бягал от училище, за да посещава оперни спектакли? Че е бил поклонник на оперетната прима от 30-те години на миналия век Мими Балканска? Или, че е можел да свири на мандолина?

Всичко това научаваме от историята на най-новата песен от музикалната колекция "Пеещи артисти", в която се превъплъщава един от съвременните актьори-любимци Дарин Ангелов.

През юни 1929 Никола Вапцаров пристига за първи път в дунавската ни столица Русе, заедно със свои колеги, току- що завършили Морското училище във Варна.
Групата е предприела плаване по Дунава с кораба „Минерва”, тогава обслужващ пътническата линия по българското крайбрежие на реката от Силистра до Видин.
В края на следващата, 1930, Никола Вапцаров е изпратен на стаж в Русе – да работи по поддържането на техниката на корабите, притежание на Дунавската полицейска служба.
Така за един период се нарича Дунавската флотилия, защото по онова време победената през Първата световна война България нямала право на своя армия и флот. Може би малцина знаят, че Русе е люлката на българското корабоплаване, родното място на българския морски флот, по-късно преместен във Варна, както и на българското корабостроене.

До януари 1930 Вапцаров стажува на известния български дунавски кораб „Стефан Караджа”, а след това и на „Беломорец”. Работи и като механик в русенската електрическа централа и на помпената станция срещу остров Ледек.
Русенският период на поета, който обикновено се пропуска в повечето статии за него, трае няколко месеца но според неговите биографи в Русе той създава около 30 стихотворения.
Сред тях са: „Несрета”, „Борба”, „Гълъбите гукат”, „Химери”, „Спомени от юг”, „Легенда”, „Измамена”, „Разтрога”, „Аз изгарям н огнена притома”, „В кубрика”, както и прочутото „Пролет моя”.

Интересно е, че младият Вапцаров се увлича силно от театъра. По онова време Русенският драматичен театър е сред водещите у нас, с богат и интересен репертоар, с първокласни артисти като: Никола Икономов, Аспарух Темелков, Мара и Стефан Караламбови, Стоян Бъчваров и режисьори като Георги Стаматов, Матьо Македонски, Владимир Илински. Играят се пиеси от Вазов, Шекспир, Чехов, Островски, Антон Страшимиров, Зудерман, Съмърсет Моъм, Джон Голдсуърти.
В своя бележник той е записал, че за този кратък период е бил 17 пъти на театър. Също така е посещавал и концерти с камерна и хорова музика.
Вапцаров посещава театъра и за втори път е впечатлен от Мими Балканска. Младият курсант познава Мими Балканска от нейните гастроли във Варна, подарява ѝ цветя, а не след дълго написва и стихотворение, което посвещава на талантливата певица.
Стихотворението е в архива на поета, лист 12, написано е с черно мастило и от двете страни.
Заглавието е "На залязващата", датирано е 28. 05. 1930г. Русе, като "Русе" е подчертано с три линии от автора. А историята му достига до нас от Людмила Чешмеджиева, друга звезда от оперетата, която е била близка приятелка на Мими.

"Песен за Мими" излиза неслучайно на 23 юли. На тази дата се навършват едновременно 120 години от рождението на Мими Балканска и 80 години от разстрела на Никола Йонков Вапцаров.

Музиката и аранжиментът на песента са на Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Людмила Тонева

Людмила Тонева представя своята „Воля за живот"

Книгата „Воля за живот" на Людмила Тонева ще бъде представена в Стара Загора в рамките на информационната кампания на Сдружение „Самаряни" срещу домашното насилие“. Авторката е сред успелите да се измъкнат от ада на домашното насилие, а в книгата си..

публикувано на 27.11.24 в 16:04

"Милосърдието на Тит" с премиера тази вечер

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора продължава с  премиерни  за страната представления.  Тази вечер от  19 часа  Държавна опера Пловдив ще представи  "Милосърдието на Тит" от Волфганг Амадеус Моцарт.  Това е последната,..

публикувано на 27.11.24 в 15:04

В Казанлък започват музикални празници „Петко Стайнов“

От петък до неделя в Казанлък ще се проведат традиционните музикални празници „Петко Стайнов“. Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII-мия Национален хоров фестивал в събота, 30-ти ноември, от 16 ч. в Исторически музей и..

публикувано на 27.11.24 в 13:51
Венцислав Илиев

Представят автобиографичната книга „Слово и дело” на композитора Константин Илиев

Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..

публикувано на 27.11.24 в 10:03

С кръшни хора и много веселба посреща рождения си ден Фолклорна танцова школа „Орисия“

Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..

публикувано на 26.11.24 в 13:59

"Тиха нощ, свята нощ" претвориха на синдарин “Коледни истории за брас и глас” (видео)

Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..

публикувано на 26.11.24 в 13:10

Млад учител издаде първата си книга с разкази за селото

Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента  работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град.  Затова тематиката и..

публикувано на 25.11.24 в 17:10

"Среща на изкуствата с усмивка" ще представи изненадващ гост в старозагорската опера

„Среща на изкуствата с усмивка“  предлага Държавна Опера Стара Загора  тази вечер,  в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта.  Съпътстващото фестивално..

публикувано на 25.11.24 в 15:28

Почитаме св. Климент Охридски

На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 07:05

Фотомаратон предизвиква утре младежи в Ямбол

Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..

публикувано на 22.11.24 в 14:11