Говори се, че Световният ден на мързела се отбелязва вече повече от 100 години, но никой не знае точно от кога.
Чия е идеята за необичайното честване също остава загадка. Вероятно основателят или основателите на Деня на мързела са били твърде заети да лентяйстват, за да документират "заниманията" си. Мнозина обаче прегръщат идеята, виждайки в нея възможност да се отърсят от всекидневния стрес.
Девизът на празнуващите днес е: "Нека се отдадем на безбрежна леност и нека умът и тялото ни бъдат мързеливи през целия ден. Нека този ден не правим нищо." Църквата смята мързелът за смъртен грях. През миналите векове той се е смятал за привилегия на богатите.
Независимо дали се нарича Национален, Международен или Световен, денят предлага възможност на хората да отделят ценно време за себе и да се отдадат на бездействие, без да изпитват вина.
Макар да остава неясно на кого дължим честването, през 2001 г. писателят Дейвид Плоц го споменава в есе, озаглавено "Август, да се отървем от него". Авторът отбелязва, че осмият месец от годината е единственият без "същински празник" и изобилства от "куци" чествания като Седмица на признателността към климатиците, Национална седмица на религиозния софтуер, Седмица на информираността за мравките-дървоточници, Национален ден на мързела, Ден на отмората, Ден на провала, които другите месеци не желаят. "Случайност ли е, че подобни чествания се организират през август?", пита Плоц.
Американско проучване от 2015 г. установи, че мързеливите хора са с по-висок коефициент на интелигентност. Авторите му твърдят, че по-интелигентните хора се отегчават по-трудно и са по-склонни да се отдават на мисловна дейност, отколкото на физическа активност.
Други проучвания също потвърждават факта, че хората са програмирани да бъдат мързеливи.
Мързелът обаче е различен при различните хора, смята психологът Минчо Николов. Много често това е форма на почивка за мозъка.
През 2017 г. специалисти от Станфордския университет установиха, че САЩ се нареждат сред най-мързеливите страни в света. Проучването, обхванало 11 държави, показа, че средностатистическият индивид прави 4961 крачки дневно. Най-голяма активност по този показател - 6880 крачки на ден, е отчетена в Хонконг, а най-слаба (3513 крачки дневно) - в Индонезия. Жителите на САЩ правят средно 4774 крачки на ден.
През същата година изследователи от Франция откриха, че мързелът е заразен. Според проучване на специалисти от Френския национален институт за здравни и медицински изследвания от колкото повече мързеливци е заобиколен човек, толкова по-бездеен става самият той.
Британско проучване пък класира мързеливите неделни дни сред важните и значими неща в човешкия живот.
Не само хората се отдават с удоволствие на мързела. Първенец сред ленивците сред кучетата е Английският булдог, който проспива по-голямата част от деня. В Топ 5 на косматите мързеливци попадат още представителите на породите Френски булдог, Булмастиф, Кламбър шпаньол и Мопс.
Старозагорският зоопарк предлага тематични беседи подходящи за всяка възраст. Образователните беседи имат за цел да запознаят посетителите с дългогодишната и богата история на Зоопарк Стара Загора, като един от най-старите зоопаркове в страната...
Мария Дамянова, която е само на 19 години, стана №1 по корейски танци в надпревара с представители на Франция, Италия, Хърватия и др. Тийнейджърката очарова всички с таланта си и за пореден път доказва, че страната ни има с какво да се гордее...
Константин Кацаров е автор на 18 книги. „18“ е името на новата му книга. Без претенции за символика на това число, просто 18 – та книга на брой. Самият автор споделя, че при него всичко е прозрачно и ако си достатъчно умен, ще го разчетеш. Минал е..
Последният ден от месец април преминава в грижа за физическата ни активност – днес се провежда 11-то издание на кампанията „Ден без асансьори“. В рамките на този ден организацията "BG Бъди активен" призовава всички хора да използват стълбите..
В Деня на 149-тата годишнина от Априлската епопея, наред с имената на апостолите Георги Бенковски, Панайот Волов, Георги Икономов, Тодор Каблешков, Павел Бобеков и другите знайни и незнайни патриоти жертвали семейството, имота и живота си за свободата..
След години на сцената, Борис Илиев представя най-личният си проект досега. Дебютният си авторски албум „ За теб“. Той вече e достъпен в дигиталните платформи и ще бъде представен на живо на 16 май в клуб в София. Датата не е случайна, това е..
Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище "Христо Ботев" по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе..
На развитието на селския туризъм залагат в гурковското село Конаре. "В населеното място къщите за гости са вече четири, около 60 са местата за настаняване, но с месеци напред няма свободни места", не без гордост споделя кметът Станчо Стефанов...
Ако чуете изразът "Голяма си кратуна!" не бързайте да се обиждате. Въпреки негативния смисъл, с който сме свикнали да приемаме подобно изказване, кратуната в днешно време може да е комплимент, защото е материал, с който се създава красиво изкуство...
Пролетта вдъхновява за свежи идеи, включително в областта на маникюра, който вече е форма на себеизразяване, повлияна от глобални тенденции. В предаването „60 минути повече Lifestyle“ ни гостува Мариела Иванова, която разказа за своя път в бизнеса с..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net