Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха монети на Иван Александър и Иван Шишман край Твърдица

Снимка: интернет

При разкопките на средновековния град-крепост „Вердица“ в местността Градището над гр. Твърдица бяха открити монети от времето на българските царе от 12 и 13 в. и красив женски накит – обици от  сребро, с позлата, наподобяващ украшението на Десислава от Боянската църква. Оказва се, че и запазените крепостни стени са от порядъка на 4 м., а от стените на крепостните съоръжения до 2 – 2,50 м. на места.

  За средновековния град-крепост споменават и изказват предположение за неговото нахождение край днешния град Твърдица още историците Константин Иречек и Васил Златарски. Той обхваща около 25 дка.

   Целта на разкопките е да се разкрият напълно останките от откритата през 1959 г. и частично проучена църква извън крепостните стени, да се уточни плана й и да се изясни стратиграфията на съоръженията в югоизточния сектор на крепостта. Проучванията, за които са осигурени 30 000 лв от Министерството на културата и 14 000 лв. от бюджета на община Твърдица, ще продължат един месец.  

 „Резултатите от откритията през тези 6 сезона, в които се водят разкопките, говорят, че през 12 и 13 в., до падането на България под  османска власт, тук е кипял оживен икономически живот. Монетите  са от времето на царете  Константин Асен, Иван Александър и на Иван Шишман. Това е категорично доказателство за важната роля на Вердица през този период за средновековната българска държава.“ Това разказа директорът на историческия музей В Твърдица Красимир Велков, ръководител на разкопките в средновековния град-крепост. Освен монетите на българските владетели, са намерени и монети от времето на византийските императори, най-вече на Комнините. „Интересното е, че  руините на средновековна църква са запазили и стенописи. За радост при сегашните разкопки установихме и вътрешна крепостна стена“, сподели още Красимир Велков.  

Чуйте цялото интервю с директора на историческия музей в Твърдица Красимир Велков в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

XXVII Международна младежка художествена изложба в Нова Загора

Рекордните 3173 творби от 34 държави пристигнаха за участие и селекция в 27-то издание на Международната младежка художествена изложба в Нова Загора. След внимателен подбор от специализирано жури с председател проф. д-р Марин Добрев, до участие бяха..

публикувано на 29.05.25 в 16:00

Балетът „Зорба Гъркът“ гостува в Стара Загора

Митът за Зорба винаги е бил приет като символ на човешкия стремеж към свободата. За първи път историята е обезсмъртена в новелата на великия гръцки писател Никос Казандзакис, по която е написан сценарий за филма от Михаел Какоянис, а през 1988 година..

публикувано на 29.05.25 в 11:20

Изложба „Съзерцания“ на Янаки Кавръков ще гостува в СБХ София

Творчеството на художника Янаки Кавръков (1945-2002), оставил своя отпечатък в художествения живот на Стара Загора и в съвременното българско изкуство от втората половина на 20-ти век, ще бъде представено на 29 май в една от залите на Шипка 6, СБХ,..

публикувано на 28.05.25 в 14:14

Американски госпъл хор гостува в Стара Загора на 1 юни

На 1 юни от 17.00 часа в Художествена галерия Стара Загора гостува американският госпъл хор „Voices in Harmony” от щата Мейн. В концерта ще се включи и акапелна група Harmonix от града на липите. Организатор на събитието на местно ниво е НЧ..

публикувано на 27.05.25 в 16:44

Представят в Хасково живота и музиката на Дворжак в картини

От днес до 9 юни в Младежки център Хасково е експонирана изложбата „Дворжак- неговата музика и живот в картини“ . Експозицията се осъществява от Чешкия център в София, с подкрепата на Община Хасково и Музея на Антонин Дворжак във Висока у Пршибраме...

публикувано на 27.05.25 в 10:44

Елена Азалова е тазгодишния носител на награда "Стара Загора" в направление „Култура и изкуство“

Актрисата от Драматичен театър „Гео Милев“ Елена Азалова е тазгодишния носител на индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Култура и изкуство“. Отличието беше връчено на церемония в навечерието на 24 май от зам.-кмета Милена Желева за..

публикувано на 23.05.25 в 16:47

140 години от рождението на Николай Лилиев – Принцът на българския символизъм

Роден на 26 май през 1885 година в Стара Загора под името Николай Михайлов Попиванов, той ще остане в историята като Николай Лилиев – една от най-фините и въздействащи фигури в българската литература. Поет, драматург, естет и визионер, Лилиев..

публикувано на 26.05.25 в 07:30

Хор „Жарава“ и Йоана Ташева – музикалният пламък на града

В навечерието на 24 май – деня на светите братя Кирил и Методий, Стара Загора отново отдаде заслужено признание на младите си дарования. Сред отличените в направление „Култура и изкуство“ на ежегодните награди Млада Загора тази година блесна името..

публикувано на 23.05.25 в 15:26

Майк Сакс и X-KEY откриват „Цветовете на джаза“ със смуут джаз под звездите

На 5 юни, четвъртък, от 21.00 часа, виртуозният саксофонист и флейтист Милен Стойков (Mike Sax) заедно с Формацията X-KEY ще бъдат третата група, която ще излезе в първата фестивална вечер на „Цветовете на джаза“ 2025. На Античен форум „Августа Траяна“..

публикувано на 23.05.25 в 15:12

Музиката на "Върви, народе възродени" е написана в Ловеч

Днес, всички българи в страната и навсякъде по  света, по традиция отбелязваме най-светлия български празник -  24-и май!  Денят, посветен на делото на славянските просветители Кирил и Методий, на създаването на българската писменост и на българската..

публикувано на 24.05.25 в 07:45