Завърналите се старозагорци, спасили се от големия погром над Стара Загора по време на Руско-турската освободителна война през 1877-78 г. през тежката зима на следващата година, започват да градят града си от пепелищата "камък върху камък". "Хората се приютяват по две три семейства след като възстановяват по-запазените от пожарищата къщи, за да прекарат зимата и да продължат живота си в родното място, въпреки, че нямат хляб, нощви, посуда и вещи. Оцеляват през гладната и тежка зима благодарение на руските военни сухари и помощите, които им праща българското население от останалите краища на България. Въпреки всичко старозагорци мислят за планирането и възстановяването на града си", разказва Райна Антонова, уредничка в отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.
Тогавашният управител на Пазарджик - старозагорецът Георги Бенев, успява да убеди чешкия специалист Любор Байер, който работи по строежа на южната железница и помага по планирането на града, да се заеме с планировката и строителството и на родния му град. Байер неохотно се съгласява, защото трябва да започне изцяло ново планиране и строителство. Младите старозагорци Атанас Илиев и Димитър Наумов от своя страна убеждават жителите на Акарджа да се откажат от терените си и да започне нова европейска планировка за да започне изграждането на един нов, съвременен европейски град за онова време - град с прави улици.
"Началото е поставено с полагането на символичния основополагащ камък на възкръсналия град в парка "Александър Богориди" на 5.10.1879 г. Макар да са необходими десетилетия за да се възстанови и да стане модерен градът, още на следващата година започва да се строи сградата на общината в центъра на града за да се приютят в държавните институции на града. Малко след това, наред с грижата за изхранването, жилищното устройване и местното управление, започва строежа на девическото и на мъжкото класно училище. Големи и модерни за времето си сгради.
Още с връщането оцелелите вдовици и вдовци правят и първите сватби в оцелялата Ески джамия, която доста време играе ролята на църква, в която се изпълняват християнските ритуали. В спомените на старозагорци от онова време пише, че "Окъсани, дрипави, с пробити обувки - хората застават пред свещениците с едничката цел - да се венчаят пред бога за да продължат живота във възраждащия се град. За да се погрижат за стотиците сираци, да продължат родовете си и да продължи градът да се развива", продължава разказа Райна Антонова.
В края на 19 и началото на 20-ти в. се появяват и първите по-солидни и красиви обществени сгради и къщи на два етажа, хотел "Тракия" и хотел "Батенберг" в центъра. През 1912 г. се появява и солидната и представителна сграда на Дружество "Театър" - сградата на театъра. Малко градове по това време могат да се похвалят в началото на 20-ти в. със специална сграда,строена за музей, до него в центъра е и библиотеката... Появяват се и други емблематични сгради за Стара Загора- на градските хали, на пощата с часовника, сградите на Популярната и на Българската земеделска банка...Църквите вече са възстановени, единствено църквата "Св. Николай" е била изместена по-на запад за да бъде направена по-голяма.
Творящите в града млади архитекти, завършили в Европа през 20-те и 30-те години налагат интересен т.нар. немски архитектурен стил "модерн" и сецесион. Доста сгради от този период са запазени и до днес.
Така е планиран градът от Любор Байер, че паркът "Александър Богороди", днешният "Пети октомври" е планиран за централен градски парк, а площадът зад театъра е бил централният площад "Независимост".
Още с първите години на възстановяването на изгорелия град старозагорци започват да садят дървета, с цел да се пречиства въздухът, защото улиците са прашни. Първият, който започва с грижа и мисъл за бъдещето да залесява града е дядо Митрополит Методи Кусев. Той донася кипарисите и започва залесяването на Амак баир. На картички от 20-те години градът е представян като "градът на кипарисите". След циклона през 1928 г., когато голяма част от кипарисите са повалени, започва усиленото засаждане на липи, които по-късно се превръщат в символ на града. Според градската легенда, един от заместник-кметовете на града е имал пчели и затова започнал да засажда липи, за да има паша за пчелите..
Но от тогава Стара Загора започва да се нарича "град на правите улици, липите", а сетне " ...и на художниците и на хилядолетна история", завършва интересната разходка из "живота на възстановената Стара Загора" с усмивка Рана Антонова..
Ако искате да узнаете, как са именували старозагорци улиците на възобновения си град "за вечни времена", чуйте в звуковия файл разказът за живота на възстановената Стара Загора на Райна Антонова, уредничка в Регионалния исторически музей.
Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..
Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му..
Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления . Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния петък той иска да..
Образите на Левски, поп Минчо Кънчев и местния революционер Бойчо Русев ще оживеят на 9-ти ноември в с. Преславен. Членовете на клуб „Поп Минчо Кънчев“ ще представят две възстановки „Приключението Видрица“ и „Зазимяване на хайдушко оръжие“ пред..
Спектакълът "Децата и зависимостите" ще представи тази вечер от 19 часа Пето основно училище "Митьо Станев". Зад сценария на постановката стои колективен труд, актьори са децата от училището, а режисьор е добре познато име – Радост Младенова..
Небето винаги сме свързвали с необятното, с космоса, с мечтите, неизвестното, далечното и недостижимото. Милен Димов е създател на рекламни и други аудио-визуални продукти за радио, телевизия, интернет. Радио водещ и звукорежисьор остава в кръвта..
Етнографска експозиция в стара пашакьойска къща откриха в Болярово. Музеят се помещава в реставрирана автентична къща в града на поп Атанас Николов, която е съхранена от периода след Освобождението, съобщиха от общинския пресцентър. На сградата е извършен..
Организацията „Синя Гордост“ ще заведе 120 футболисти и треньорите им от детско-юношеската школа Локомотив –Стара Загора на прожекцията на филма „Гунди- Легенда за любовта“. Билетите се поемат от феновете на "Левски". „Идеята е чрез филма децата да..
Над 25% от всички раждали жени са преживели следродилна депресия, а между 50 и 80% в следродилна тъга. Точни данни няма как да се определят, тъй като повечето жени не търсят помощ, каза за Радио Стара Загора клиничният психолог и психотерапевт Радост..
Нов проект на Еразъм+ в Африка и Йордания планира Тракийският университет за следващата година. В колаборация между Ветеринарно-медицинския, Педагогическия и Аграрния факултет, студентите и преподавателите ще се включат в дейности като..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net