Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Профилактичните прегледи са важни за успешното лечение на очните заболявания

Тази година отбелязваме датата 13 октомври като Световен ден на зрението. Това е международна инициатива, провеждана всяка година през втория четвъртък на месец октомври. 

Световният ден на зрението е посветен на проблемите на зрителните увреждания и предотвратимата слепота. Обръща се най-голямо внимание на факта, че 80% от слепотата в света е предотвратима, т.е. може да бъде избегната или излекувана. 

"Профилактичните прегледи на очите са много важни, защото при тях може да се открият заболявания, за които пациентът не предполага", подчертава д-р Валентин Христозов, началник на Отделението по офталмология в болница „Тракия“. 

До 7-годишна възраст при децата е необходимо да има направени поне 3-4 профилактични прегледа, за да се предотврати евентуална поява на т.н. "мързеливо" око. При по-големите деца и юношите, прегледите трябва да са всяка година и при откриване на някаква рефракционна аномалия /късогледство, далекогледство и астигматизъм/, да се изписва оптична корекция. В по-зряла възраст се препоръчват профилактични прегледи поне на 3-4 години, за да се коригира затрудненото виждане на близки предмети. Пресбиопията, известна още като старческо далекогледство, обикновено се проявява след 40-годишна възраст.  

Д-р Христозов препоръчва при всеки профилактичен преглед да се измерва и вътреочното налягане, защото се забелязва "подмладяването" на много заболявания, характерни досега за по-напреднала възраст, като катаракта и глаукома. 

"Глаукомата е най-коварното очно заболяване, защото при него пациентът няма оплаквания, не чувства болка или дразнене. В същото време той има високо очно налягане, което уврежда нерва и в един момент пациентът забелязва, че не вижда", обяснява д-р Христозов.

Лекарите офталмолози отчитат напоследък ръст на случаите на късогледство при децата заради онлайн обучението на учениците, което наложи епидемията от COVID-19. 

"Взирането в екрана от близко разстояние предизвиква доста напрежение в очите. Това натоварва очните мускули, създава дискомфорт, болки в очите. Добре е на всеки 40-50 мин. работа с компютър да се прави почивка и да се отпуска погледа да гледа надалеч", препоръчва лекарят.   

Какви са още съветите на специалиста за опазване на зрението и дали лечението на очните заболявания у нас е съотносимо на най-новите съвременни тенденции, чуйте от интервюто с д-р Валентин Христозов в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Токсиколог: В България употребяват алкохол и 10 годишни, а пият все повече хора

По празниците, особено по-дългите, като Коледно-новогодишните, а и целия януари, изпълнен с имени дни, повдигаме темата за употребата на алкохол. Най-достъпната, популярна и употребявана психоактивна дрога в света.  Ежедневно милиони хора по света..

публикувано на 08.01.25 в 12:05

Махмурлукът – кога става опасен за здравето?

Алкохолът е добре познат като причина за множество здравословни проблеми, особено при прекомерна консумация. Сред най-честите последици са дехидратацията и увреждането на лигавицата на стомаха, което може да доведе до остър гастрит и други..

публикувано на 07.01.25 в 11:11

27 двойки са получили финансиране за инвитро процедури по програмата на община Стара Загора за 2024 г

27 двойки са получили финансиране за инвитро процедури по програмата на община Стара Загора за 2024 г. Сумата, която са получили, одобрените бъдещи родители, е в размер на 3 хил. лв. Това каза за Радио Стара Загора д-р Георги Господинов, председател..

публикувано на 06.01.25 в 16:03

Как да се храним след празниците!

След отрупаните маси и преяждането по празниците е препоръчително поне една или две седмици да направим калориен буфер и да приемаме по-малко храна. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ авторът на поредицата..

публикувано на 04.01.25 в 12:26

Диабетното стъпало води до тежки усложнения

Диабетното стъпало е комбинация от много сериозни нарушения в тъканите на стъпалото на диабетиците, които водят до промяна на ставно-костната му структура. От там настъпва последваща промяна в разпределението на тежестта, в обменните процеси,..

публикувано на 28.12.24 в 12:05

Нарушеният контрол издава зависимостта към алкохола

Учени от университета в Лестър са открили оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които е категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост. Този метод се прилага активно в..

публикувано на 21.12.24 в 12:05

Бум на туберкулозата отчитат от Белодробната болница в Стара Загора

През 2024-та година в област Стара Загора има бум на случаите на туберкулоза в сравнение с предишните няколко години и драстично увеличение на новооткритите случаи и хоспитализирани пациенти. През втората половина на 2024-та година случаите са..

публикувано на 20.12.24 в 19:18

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..

публикувано на 17.12.24 в 14:49

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44