Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Профилактичните прегледи са важни за успешното лечение на очните заболявания

Тази година отбелязваме датата 13 октомври като Световен ден на зрението. Това е международна инициатива, провеждана всяка година през втория четвъртък на месец октомври. 

Световният ден на зрението е посветен на проблемите на зрителните увреждания и предотвратимата слепота. Обръща се най-голямо внимание на факта, че 80% от слепотата в света е предотвратима, т.е. може да бъде избегната или излекувана. 

"Профилактичните прегледи на очите са много важни, защото при тях може да се открият заболявания, за които пациентът не предполага", подчертава д-р Валентин Христозов, началник на Отделението по офталмология в болница „Тракия“. 

До 7-годишна възраст при децата е необходимо да има направени поне 3-4 профилактични прегледа, за да се предотврати евентуална поява на т.н. "мързеливо" око. При по-големите деца и юношите, прегледите трябва да са всяка година и при откриване на някаква рефракционна аномалия /късогледство, далекогледство и астигматизъм/, да се изписва оптична корекция. В по-зряла възраст се препоръчват профилактични прегледи поне на 3-4 години, за да се коригира затрудненото виждане на близки предмети. Пресбиопията, известна още като старческо далекогледство, обикновено се проявява след 40-годишна възраст.  

Д-р Христозов препоръчва при всеки профилактичен преглед да се измерва и вътреочното налягане, защото се забелязва "подмладяването" на много заболявания, характерни досега за по-напреднала възраст, като катаракта и глаукома. 

"Глаукомата е най-коварното очно заболяване, защото при него пациентът няма оплаквания, не чувства болка или дразнене. В същото време той има високо очно налягане, което уврежда нерва и в един момент пациентът забелязва, че не вижда", обяснява д-р Христозов.

Лекарите офталмолози отчитат напоследък ръст на случаите на късогледство при децата заради онлайн обучението на учениците, което наложи епидемията от COVID-19. 

"Взирането в екрана от близко разстояние предизвиква доста напрежение в очите. Това натоварва очните мускули, създава дискомфорт, болки в очите. Добре е на всеки 40-50 мин. работа с компютър да се прави почивка и да се отпуска погледа да гледа надалеч", препоръчва лекарят.   

Какви са още съветите на специалиста за опазване на зрението и дали лечението на очните заболявания у нас е съотносимо на най-новите съвременни тенденции, чуйте от интервюто с д-р Валентин Христозов в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30

Ден на здравословното хранене в Тракийския университет

Тракийският университет организира мащабно събитие, посветено на здравословния начин на живот, базиран на добрата физическа активност и балансираното хранене. Срещата е част от международен проект и ще се проведе точно след седмица – на..

публикувано на 19.04.25 в 12:05

Обичайна заболеваемост от варицела в областта, отчитат от РЗИ Стара Загора

Общо 339 са случаите на варицела за първите три месеца на тази година в област Стара Загора. Това съобщи д-р Светла Петрова от Регионалната здравна инспекция. Тя уточни, че инфекцията е характерна за студените месеци на разпространение и е нормално..

публикувано на 16.04.25 в 09:20

Ваксината срещу HPV е много ефективна

Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени..

публикувано на 15.04.25 в 14:41

Почти всеки се среща с HPV, но малцина се изследват

Заразата с човешки папилома вирус (HPV) често остава незабелязана и безсимптомна, което води до късна диагностика на раковите заболявания. Това заяви в ефира на Радио Стара Загора онкологът д-р Божидара Костова от КОЦ – Стара Загора. „..

публикувано на 15.04.25 в 14:11

Вдигат заплатите в психиатриите с 50 %

С 50% ще бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май. Необходимите 12,5 милиона лева ще се осигурят Министерство на финансите. Средната брутна заплата в психиатриите в момента е 1983..

публикувано на 12.04.25 в 12:05

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем

Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..

публикувано на 08.04.25 в 15:19

„Намери своето лекарство“ показва лекарства с преустановени доставки

Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..

публикувано на 08.04.25 в 15:06

Организация се бори с насилието над онкоболни

Насилие и дискриминация усещат ежедневно онкоболните хорат в България. Затова Българска асоциация на хора с онкологични и други заболявания „Живот" в Хасково ще насочи работата си към превенция и информираност по темата.  Дискриминацията може и да бъде..

публикувано на 09.04.25 в 14:00