Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Профилактичните прегледи са важни за успешното лечение на очните заболявания

Тази година отбелязваме датата 13 октомври като Световен ден на зрението. Това е международна инициатива, провеждана всяка година през втория четвъртък на месец октомври. 

Световният ден на зрението е посветен на проблемите на зрителните увреждания и предотвратимата слепота. Обръща се най-голямо внимание на факта, че 80% от слепотата в света е предотвратима, т.е. може да бъде избегната или излекувана. 

"Профилактичните прегледи на очите са много важни, защото при тях може да се открият заболявания, за които пациентът не предполага", подчертава д-р Валентин Христозов, началник на Отделението по офталмология в болница „Тракия“. 

До 7-годишна възраст при децата е необходимо да има направени поне 3-4 профилактични прегледа, за да се предотврати евентуална поява на т.н. "мързеливо" око. При по-големите деца и юношите, прегледите трябва да са всяка година и при откриване на някаква рефракционна аномалия /късогледство, далекогледство и астигматизъм/, да се изписва оптична корекция. В по-зряла възраст се препоръчват профилактични прегледи поне на 3-4 години, за да се коригира затрудненото виждане на близки предмети. Пресбиопията, известна още като старческо далекогледство, обикновено се проявява след 40-годишна възраст.  

Д-р Христозов препоръчва при всеки профилактичен преглед да се измерва и вътреочното налягане, защото се забелязва "подмладяването" на много заболявания, характерни досега за по-напреднала възраст, като катаракта и глаукома. 

"Глаукомата е най-коварното очно заболяване, защото при него пациентът няма оплаквания, не чувства болка или дразнене. В същото време той има високо очно налягане, което уврежда нерва и в един момент пациентът забелязва, че не вижда", обяснява д-р Христозов.

Лекарите офталмолози отчитат напоследък ръст на случаите на късогледство при децата заради онлайн обучението на учениците, което наложи епидемията от COVID-19. 

"Взирането в екрана от близко разстояние предизвиква доста напрежение в очите. Това натоварва очните мускули, създава дискомфорт, болки в очите. Добре е на всеки 40-50 мин. работа с компютър да се прави почивка и да се отпуска погледа да гледа надалеч", препоръчва лекарят.   

Какви са още съветите на специалиста за опазване на зрението и дали лечението на очните заболявания у нас е съотносимо на най-новите съвременни тенденции, чуйте от интервюто с д-р Валентин Христозов в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милиони умират от затлъстяване

Затлъстяването е световна пандемия, която тихо и често неусетно навлиза в тялото и психиката на съвременния човек. Това е пандемия, която променя животи, променя цели индустрии, световни икономики, променя нагласи, отношения и народопсихологии...

публикувано на 17.08.24 в 12:24

От септември ще имаме достъп до здравното си досие без е-подпис

От 1 септември всеки гражданин ще може да получи достъп до здравното си досие без да има електронен подпис . Това ще е възможно чрез QR код, генериран от системата за съответното мобилно устройство. С новия модул ще стане възможно пациентите..

публикувано на 16.08.24 в 10:04

3 хиляди са децата с диабет в България

По неофициални данни около 3 хиляди деца до 18-годишна възраст страдат от диабет тип 1 в България. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ детският ендокринолог д-р Рени Колева. Тя добави, че в момента има..

публикувано на 10.08.24 в 13:02

Домът за хора с физически увреждания в Стара Загора е сред най-предпочитаните в страната

  В Дома за възрастни лица с физически увреждания в Стара Загора, при капацитет 211 д., настанените са 174 човека. Медицинският и обслужващ персонал е от 114 д. Социалното заведение е сред най-предпочитаните в страната заради добрата материална база и..

публикувано на 08.08.24 в 16:11

Деменцията тежко уврежда мозъка

Деменцията е състояние, в което човек губи паметта, мисловната си способност и възможностите да се справя с ежедневните си дейности. Терминът „деменция“ обхваща няколко медицински състояния, сред които и болестта на Алцхаймер. Нарушенията,..

публикувано на 03.08.24 в 12:05

Зачестяват случаите на чревни инфекции

Ръст на стомашно-чревните и грипните вируси, които причиняват гадене, повръщане, коремни болки и температура,се наблюдава през лятото, потвърди д-р Десислав Никлев – общопрактикуващ лекар. Той подчерта значението на правилната диагностика и..

публикувано на 02.08.24 в 09:10

Как да отслабнем здравословно!

Програмата "Отслабвай вкусно и здравословно" е базирана на ендокринологичния принцип и концепция за правилното хранене. Следват се препоръките на Световната здравна организация за здравословното хранене и балансираното съотношение -..

публикувано на 27.07.24 в 12:19

В УМБАЛ - Стара Загора възстановиха отрязан крайник на пациент

Лекари от Университетската многопрофилна болница в Стара Загора успяха да възстановят отрязан със сабя крайник на 34-годишен мъж.  О перацията е продължила повече от шест часа .  Пациентът се възстановява, а прогнозата е, че ще може да ходи...

публикувано на 25.07.24 в 13:07

14 доброволци дариха кръв в акцията „Дар за живот и дар за знание“

14 души се включиха в кръводарителската акция под наслов „Дар за живот & Дар за знание“, организирана от СНЦ „Пътуващите книги на Стара Загора“ съвместно с Община Стара Загора, Регионална библиотека „Захарий Княжески“ и Кръвен център Стара..

публикувано на 23.07.24 в 13:02
Норвежката Кая Нурденген представя изследването на мозъка в книгата си „Мозъкът - твоята суперзвезда“

22 юли е Световен ден на мозъка

22 юли е определен от Световната федерация по неврология за Световен ден на мозъка. Целта е да се повиши осведомеността и изследването на мозъчните заболявания, които засягат хора по целия свят. Това е органът, който извършва контрол на всички..

публикувано на 22.07.24 в 11:02