Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво говори "Тихо. За това не се говори"

Десислава Христозова, автор на книгата: затлъстяването е пандемия, за нея не бива да се мълчи

"Наднорменото тегло и затлъстяването са  тиха и коварна пандемия. За която, за съжаление започваме да говорим едва когато процесът вече е видим и проблемът е налице" - такова е мнението на автора на книгата "Тихо. За това не се говори" Десислава Христозова. 

Заглавието ще има своята официална премиера под Липите в сряда от 18, 30 часа в книжарница "Хеликон". 

 В "Тихо. За това не се говори", авторът  която е и наш колега - редактор в Българската национална телевизия, разказва своята лична история. Искрено, на моменти дори безпощадно към себе -  от годините, в които е била "дебелото дете" в училищния двор, "дебелото момиче" на плажа, до моментите в които е намирала утеха в храната и след това - омразата към самата нея, заради всяка изядена тайно филия с масло и мармалад.  

След близо 40 години мълчание, Деси намира сили и смелост открито да говори за проблема със затлъстяването. За да промени ситуацията - защото  със замитането му, както самата тя се изразява, този проблем не се решава.  Всъщност, целта на Деси е книгата да провокира вниманието - а то, от своя страна да доведе до превенция и до промяна - защото, както самият автор казва, от една страна - "няма възрастни дебели хора", а от друга  - храната вече е на телефон или клик разстояние, дори не се налага да излезем за да я закупим, тя идва направо вкъщи, а резултатът - ако някога аз бях единственото дебело дете, то сега  има много деца с наднормено тегло, има много млади хора с  наднормено тегло. 

А това е наказание - за тях самите, за обществото, за всички, за да не стоят по този начин нещата е необходимо говорене, подкрепа и промяна. 

Освен историята на Деси, в книгата "Тихо. За това не се говори" са публикувани и вдъхновяващите разкази на хора, които са победили в битката с излишните килограми. Или пък са успели да победят зависимост - като наркотиците, например.  

Повече за книгата " Тихо. За това не се говори" и за нейния автор Десислава Христозова можете да чуете в прикачения звуков файл 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04